Proti omezení se postavila Asociace segway ČR, která sdružuje 25 firem a hrozí městu žalobami. „Konáme dle zákona, žalob se nebojíme,“ řekl náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek.
Magistrát podle Dolínka vyšel vstříc připomínkám městských částí a původní návrh ještě rozšířil. Zákaz Praze umožnila změna zákona o silniční dopravě, která definovala, co to je segway. Do té doby zákon na dvoukolová elektrická vozítka pohlížel jako na chodce.
Rozšíření zakázané zónyPraha 1 - celá Praha 2 - území kolem magistrály, okolí nám. Míru Praha 3 - hranicí zákazu ulice Slavíkova, Korunní a Jana Želivského Praha 4 - zákaz platí po Jižní spojku, včetně Spořilova Praha 5 - kromě pětkové části Malé Strany i zahrada Kinských Praha 6 - je jedinou městskou částí, na jejímž celém území je vjezd segwayů povolen Praha 7 - její radnice se ozvala jako jedna z prvních, zákaz se rozšířil na celé území městské části - Letnou, Holešovice nebo Stromovku Praha 8 - celý Karlín mimo Rohanského nábřeží |
Podle Dolínka by neměl mít výjimku nikdo a v centru by neměla jezdit ani vozítka policie a strážníků. To ale zákon neumožňuje.
„Zákaz provozování osobního přepravníku uložený nařízením obce se nevztahuje na Policii ČR a obecní policii,“ řekla mluvčí strážníků Irena Seifertová.
Nové nařízení je přísnější
Nové nařízení, kterým rada v úterý zakázala provoz elektrických vozítek v centru města, je mnohem tvrdší, než se původně plánovalo. Vzalo totiž v potaz připomínky městských částí ze širšího okolí centra.
Vozítka tak nebudou smět nejen do pražské památkové rezervace, ale ani za její hranice. Kromě zákazu vjezdu na chodníky, do pěších zón a na stezky pro cyklisty a chodce bude zákaz platit také pro silnice.
Podle primátorky Adriany Krnáčové bude nařízení fungovat od první poloviny srpna. Nejdříve je totiž nutné celou zakázanou zónu vyznačit dopravními značkami.
Původní plán počítal s tím, že vozítka nebudou smět vjíždět jen na území Pražské památkové rezervace, tedy do Prahy 1 a části Prahy 2 až 8.