metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Úterý 23. července 2024. Svátek má Libor

Značky všude kolem nás. Občas chybí logika, jindy respekt

  11:55
Čtenáři deníku Metro nás v posledních týdnech zásobovali situacemi, ve kterých hrají hlavní roli dopravní značky. Využili jsme několika námětů a na reakci se zeptali mluvčího Ústředního automotoklubu ČR (ÚAMK) Igora Siroty. Přidali jsme i dva redakční postřehy z ulic Prahy.
Někteří cyklisté ignorují dopravní značky.

Někteří cyklisté ignorují dopravní značky. | foto: Václav JuklMetro.cz

„Někteří uživatelé kol neznají dopravní značky a možná neumějí ani číst,“ napsal nám čtenář Václav Jukl ke snímku, na kterém cyklista ignoruje nápis Cyklisto, sesedni z kola a jede na bicyklu dál po cyklostezce A1 u Barrandovského mostu. Je takové jednání časté?

Někteří cyklisté ignorují dopravní značky.

„Někteří cyklisté sami sebe zařazují do libovolné ze dvou kategorií podle okamžité situace. Buď mezi chodce, nebo mezi motoristy. V tomto případě je zřejmě dotyčný přesvědčen, že je chodec, a tudíž pro něj značka neplatí,“ glosuje fotografii Sirota.

Zajímavého úkazu série různých dopravních značek si na Praze 4 všiml čtenář Radek Guřan. „Asi aby si z těch značek každý našel tu, která mu nejvíc vyhovuje,“ napsal do popisku ke snímku.

Množství dočasných dopravních značek při opravách někdy může motoristy zmást.

Co na to mluvčí a redaktor ÚAMK Igor Sirota? „Samozřejmě že lze dopravní značení, včetně toho dočasného, používat s rozmyslem. Překrýt stávající, aby nemátlo řidiče, nebo nad vším mávnout rukou. Vybrat si lze.“

Čtenář Miloš Cvrk si všiml porušování zákazu vjezdu. „Na nově rozšířené části vozovky, kam je zákaz vjezdu, už stojí řada aut,“ napsal ke snímku z ulice Do Klukovic. Může to být dáno i tím, že zde lidé obvykle parkovali?

Nový zákaz vjezdu někteří motoristé ignorují.

„Jistě, zvyk je železná košile – vždy jsem tady, nebo dál v ulici stával, tak teď budu stát před značkou, i kdybych měl ostatní omezit. Ohleduplnost je cosi, co na našich silnicích chybí,“ zmiňuje Sirota.

Umístění značek doprostřed chodníku.

Další snímek nám zaslal čtenář Milan Polák s popiskem: „Umístění dopravních značek uprostřed chodníku v Hradešínské ulici budí rozpaky.“ Sirota na to jen poznamenal: „Tady nejde o padni komu padni, ale padni kam padni.“

Opravy v sousedících ulicích na pražském sídlišti přinesly kuriózní situaci. Značky s nápisem přejděte na druhý chodník se vyskytovaly i na tom protějším chodníku.

Přejít na druhý chodník se zkrátka nedá, protože i ten je rozkopaný.

„Česká obliba dopravních značek je pověstná. Stavební firmy i správci silnic s nimi rádi řeší fakt, že něco není v pořádku – že silnice je samá díra nebo že pro chodce nezajistili můstek pro přechod rozkopaného chodníku. V případě, že se něco stane, jsou firmy i úřady z obliga. Byla tam značka? Byla,“ říká mluvčí Ústředního automotoklubu ČR Igor Sirota.

Na posledním snímku pak rozměrný a vysoký vůz zaparkoval kousek od přechodu. Chodec, který chtěl přejít směrem k fotografovi, neměl šanci vidět přes auto do pruhu vozovky na auta přijíždějící zpoza zaparkovaného vozu. Stejně tak řidiči těchto aut nemohli vidět, zda někdo nepřechází. V zaparkovaném vozidle navíc nikdo nebyl.

Zaparkované vozidlo brání ve výhledu lidem, kteří by chtěli přejít.

„V situaci, kdy je nezbytné vdaném místě zastavit, třeba kvůli svozu odpadu, a porušují se pravidla pro stání v určité vzdálenosti od přechodu, je povinna osádka vozu zajistit pověřenou osobu, která bude řidiče a chodce upozorňovat na situaci. Když se to neudělá, hrozí zbytečná nehoda,“ dodává Sirota.

Autor: Pavel Urban Metro.cz

Hlavní zprávy

V kůži mechanika. Přezouvání formule 1 si můžete vyzkoušet na nábřeží Vltavy

vydáno 22. července 2024  21:00

V polovině srpna zavítá do centra Prahy tým Red Bull Racing se svou našlapanou událostí Red Bull Showrun. Než se tak ale stane, budou mít fanoušci závodů...  celý článek

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek