metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 18 °C

Pátek, 24. září 2021. Svátek má Jaromír.
Komunitní zahrada již nějaký čas funguje také na Jižním městě. | foto: KC Zahrada

Pražané si oblíbili komunitní zahrady. Je jich už deset a otevře se další

  17:46
V Praze v současnosti funguje zhruba desítka komunitních zahrad, v kterých si lidé mohou vypěstovat zeleninu a bylinky. Pronájem záhonku, včetně možnosti využívat zahradnické náčiní, vodu na zalévání a účastnit se společných akcí v zahradě, vyjde na několik stovek korun za sezonu. Další zahrada Smetanka se otevře tuto sobotu přímo na Vinohradech, asi deset minut chůze od Václavského náměstí.

Komunitní zahrady vznikají například ve vnitroblocích činžovních domů, kde lidé nemohou mít vlastní zahradu. Nová zahrada na rohu ulic Italská a Na Smetance vzniká na místě nevyužívaných a zanedbaných volejbalových hřišť, které si od městské části pronajal spolek místních lidí Zelená zahrada Smetanka.

Zahrádkaření i příležitost k setkávání

Pronájem jednoho "záhonku", který bude tvořit dřevěná nádoba se zeminou o rozloze jeden metr čtvereční, bude činit od 850 korun za sezonu. V ceně je voda na zalévání, občerstvení ve společné klubovně, přístup na sportoviště, které je v areálu, a na akce pořádané v zahradě. Za nižší poplatek se mohou do klubu zapojit i lidé, kteří nechtějí nic pěstovat. "Nabízíme různé formy členství - jak pro místní, kteří se budou pilně starat o svůj záhonek, tak pro ty, kdo se spíše chtějí účastnit aktivit zahrady a poznat své sousedy," uvedla šéfka spolku Monika Ladmanová.

Už třetí sezonu funguje komunitní zahrada Prazelenina v Holešovicích. Více než stovka zahradníků tam pěstuje vlastní plodiny v plátěných vacích naplněných zeminou. Pronájem jednoho vyjde stejně jako na Vinohradech na 850 korun za sezonu a v ceně je rovněž voda na zálivku, občerstvení v klubovně, zapůjčení zahradnického nářadí či přístup na akce pořádané v zahradě. Kromě pěstování vlastních plodin berou lidé tyto komunitní zahrádky jako příležitost k setkávání a pořádání společných akcí. Letos se v holešovické Prazelenině chystá bleší trh, zahájení pétanque sezóny, přednášky a workshopy o pěstování a sousedské snídaně.

Zahrádkám propadly mladé rodiny s dětmi

O něco levnější je pěstování na Černém Mostě, za sezonní členství v zahradě, která vznikla u centra Plechárna, zaplatí lidé pětistovku. Od roku 2012 si lidé z Jižního Města pěstují vlastní plodiny také na zahradě u kulturního centra Zahrada, kterou založilo sdružení Kokoza. Mezi zahradníky jsou podle zakladatelky sdružení Lucie Lankašové nejčastěji mladé rodiny s dětmi, aktivní lidé ve věku mezi 30 a 40 roky a senioři. Na zahradě pěstují například rajčata, cukety, hrášek, mrkev, jahody a bylinky.

Za pronájem záhonku zahradníci zaplatí asi 200 korun ročně, což řadí Kokozu k nejlevnějším zahradám v metropoli. Nízkou cenu si podle Lankašové může zahrada dovolit díky grantům, které má od městské části. Ze společných akcí se na Jižním Městě podle Lankašové osvědčilo například společné grilování, workshopy o pěstování některých plodin či soutěž o nejlepší marmeládu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Růst skautingu závisí i na dostatečné kapacitě oddílů

vydáno 24. září 2021  5:58

Tisíce kluků a holek míří do skautských oddílů, najít místo i sehnat klubovnu je těžké. Například podle skautů z obcí v okolí Prahy je na čekacích...  celý článek

Komerční sdělení

Česká reprezentace amerického fotbalu se připravuje na zápas proti Rusku

vydáno 23. září 2021

Český tým nastoupí proti Rusku v Ústí nad Labem k zápasu o konečné pořadí Mistrovství Evropy. Turnaj se měl původně dohrát loni, ale kvůli koronaviru byly...  celý článek

Komerční sdělení

Jít s ní do postele na prvním rande? Pokud ano a mějte po ruce eJoy®.

vydáno 23. září 2021

Téma sexu na prvním rande je předmětem mnoha diskusí a neexistuje jen jeden správný názor. Na druhou stranu by si tuto možnost měli preventivně připustit...  celý článek

Plzeňský výrobce Škoda představil první dokončený elektrobus Škoda E’City.

vydáno 22. září 2021  19:10

Vozidlo je již v základních barvách nového jednotného stylu Pražské integrované dopravy. Dopravní podnik (DPP) jich má objednáno celkem čtrnáct. První...  celý článek

Vaše fotky z Prahy