metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 1 °C

Středa 8. února 2023. Svátek má Milada

Další 4 fotografie v galerii
Nenápadná Ivana | foto: MAFRA

Prezident je hlava státu, manželka je krk, který jí otáčí. Na Hradě byly dračice i „šedé myšky“

  5:52
Manželka T. G. Masaryka Charlotte zemřela po dlouhé nemoci v ústraní. Roli první dámy pak do určité míry převzala nejstarší dcera Alice.

Edvardovi po boku
Co se role týká, byl Masaryk člověkem vlastních rozhodnutí. O tom, že by Hrad řídila z pozadí žena, se nedalo hovořit ani náznakem. To se změnilo až s jeho nástupcem Edvardem Benešem. Jeho manželka Hana, a dokazují to i četné fotografie, spoluvytvářela Benešův tehdejší mediální obraz.

Hana s Edvardem

Ale i ve skutečnosti byla významným hybatelem prezidentových rozhodnutí. Beneš se s ní radil i v důležitých otázkách, Hana se na svou roli ochranitelky soustředila zvláště poté, co po několika potratech ztratili manželé šanci na děti. Její obranná role posílila po Mnichovu, záři reflektorů si užila i po návratu do vlasti v květnu 1945.

Milostpaní Marta

Maminy na Hradě
První dámy po boku prvních komunistických prezidentů působily v porovnání s Hanou Benešovou jako „maminy“. Marta Gottwaldová vládla v rodině pevnou rukou, ale soustředila se spíš na peskování hradního personálu a rychle se zabydlela v drahých róbách, kožiších a špercích. Její následovnice, Marie Zápotocká a Božena Novotná, se pohybovaly spíše v ústraní. Druhá z nich ale dokázala elegantně vystupovat i při zahraničních cestách manžela a svým způsobem potlačila negativní dojem, který zanechala i ve veřejnosti Marta Gottwaldová.

Olga a Václav

Dobrá duše SOS vesniček
Pozitivní stopu za sebou zanechala Irena Svobodová. Nebyla sice autorkou nápadu, ale výrazně se přičinila o vznik alternativních domovů pro děti, které nemohly vyrůstat v rodinách. Na rozdíl od hrabivé Gottwaldové zanechala na Pražském hradě stopu skromné a lidsky vystupující, i když nenápadné první dámy.

Dagmar a Václav

Rozporuplná herečka
Dva prezidenti měli po boku ženy, které sice byly v pozici prvních dam, ale nebyly přívěskem svých mužů. Druhá žena Gustáva Husáka Viera se věnovala své profesi novinářky. Navíc se nikdy nepřestěhovala z Bratislavy do Prahy a s mužem žili spíše víkendové manželství. Podobné to bylo s Livií Klausovou. Ta se po boku manžela objevovala pravidelně a často, současně se nadále věnovala profesi ekonomky. Naopak velice nenápadnou, až zastrčenou se stala manželka Miloše Zemana Ivana. Mnohem známější a mediálně výraznější je jeho dcera Kateřina.

Nenápadná Ivana

Rozporuplné pocity ve veřejnosti i mezi přáteli prezidenta Václava Havla zanechala jeho druhá žena, herečka Dagmar Veškrnová. Mnoho prezidentových spolupracovníků úřad opustilo. „Nebyl jsem kompatibilní s novou manželkou,“ vyjádřil se například Havlův osobní tajemník Vladimír Hanzel, který pro dramatika pracoval už od 80. let. „Dáša si nenašla vztah k nikomu, kdo byl kamarád s Olgou,“ připomněl Hanzel ve vzpomínkách na Václava Havla.

Dámy na Hradě

  • Pražský hrad zažil celkem 11 prvních dam. Úřadovalo tam celkově deset prezidentů. Jeden z nich, Emil Hácha, však byl zvolen jako vdovec. Gustáv Husák a Václav Havel ovdověli během výkonu funkce.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zlej blesk. Podívali jsme se do výčepu pivovaru, který konečně přistál v Kobylisích

vydáno 8. února 2023  5:52

„Otevřeno denně 16–20.“ Na ceduli je přimalovaná šipka. Otevíráme mřížovanou branku a za chvilku už bereme za kliku prosklených dveří. Dýchne na nás...  celý článek

Komerční sdělení

Žáci bohumínských škol změří síly v rámci akce Veslujeme do středu země

vydáno 8. února 2023

V pondělí 13. února zpestří program bohumínských základních i středních škol další ročník akce s názvem Veslujeme do středu země. Tentokrát mezi sebou...  celý článek

Trápení ve studiu. Tuzarova, či Tusarova? Radhošťskou nahrávali nejmíň patnáctkrát

vydáno 7. února 2023  15:52

Herec Jan Vondráček promlouvá v tramvajích již měsíc. Někteří cestující projev tohoto hlasového chameleona považují za vynikající, jiní na adresu oznámení...  celý článek

Nesdílej, nepřeposílej. Je tu Den bezpečnějšího internetu. Upozorňuje na pasti v kyberprostoru

vydáno 7. února 2023  14:03

Píše vám kamarád, abyste potvrdili, že není robot? Může jít o hackera, který chce vaše peníze.  celý článek