metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša
Po kancléři Vratislavu Mynářovi nebo ekonomickému poradci prezidenta Martinu Nejedlému si oslavu v Jižních zahradách Pražského hradu užijí také další lidé. Na začátku konání akce stál nápad dokumentaristy Petra Horkého. | foto: ArchivMetro.cz

Přijďte na Hrad slavit jako Mynář

  5:29
Po kancléři Vratislavu Mynářovi nebo ekonomickému poradci prezidenta Martinu Nejedlému si oslavu v Jižních zahradách Pražského hradu užijí také další lidé. Na začátku konání akce stál nápad dokumentaristy Petra Horkého.

Za jakých okolností jste se rozhodl uspořádat akci, kterou jste nazval Mýdlo na Hradě?
V novinách jsem si přečetl o ­oslavě narozenin, kterou pořádal Vratislav Mynář, a pobouřilo mne to. Připadlo mi, že takové akce prostě na Hrad nepatří. Ale když jsem potom zaznamenal, že v reportáži v pořadu 168 hodin Jiří Ovčáček vyjádřil výzvu v ­tom smyslu, že se na podobnou akci můžou složit například novináři, řekl jsem si, proč bych podobnou oslavu nemohl uspořádat já s kolegy, přáteli a známými? A tak jsem to nejprve napsal na svůj fcb profil a následně jsem založil skupinu Mýdlo na Hradě. A zahájil jsem jednání o pronájmu...

O jaký prostor se tedy jedná? O Jižní zahrady Pražského hradu nebo máte v hledáčku ještě jiné prostory?
V záležitostech pořádání hradního večírku důvěřuji znalostem a volbě Vratislava Mynáře, proto bych stál o pronájem stejných prostor, tedy o Jižní zahrady.

Oslavičku si tedy může uspořádat každý. Kolik to celé bude stát?
Zatím nevím přesně. Tabulkový nájem těchto prostor je 180 tisíc plus DPH, to už je samo o sobě spousta peněz. K tomu zabezpečení, něco k­ jídlu, rád bych alespoň malý kulturní program. Skupina na Facebooku stále roste, ale jsem přesvědčen, že velká část lidí je spíš zvědavá, jak se budou věci vyvíjet. Rozpočet i počet lidí budu řešit po zítřejší schůzce na Hradě, kde bychom se už měli bavit konkrétně. Stejně tak začneme řešit termín, už je jisté, že to bude v srpnu.

Už znáte termín?
Ohledně termínu - nechtěl bych to moc odkládat, srpen vidím jako ideální. O přesném termínu se budeme ještě v naší skupině domlouvat. Ohledně aktuální situace - Napsal jsem Jiřímu Ovčáčkovi, aby věděl, jakou akci inspiroval. Nepřipadlo by mi z mé strany solidní nenapsat nejdřív jemu. Dále je nutné říci, že klíčoví jsou lidé na facebooku, bez kterých by se to nikdy nerozjelo tak, jak to teď jede. Dále jsem vyplnil a poslal na Hrad první formulář a v úterý tam jdu na osobní jednání už nad konkrétními momenty celé akce. S několika lidmi, co se dobrovolně nabídli na facebooku už vytváříme web, kde by následně byly přesné podmínky, registrační formuláře atd.

Vaše výzva se na Facebooku slušně rozjela. Někdo nabízí svoje služby, ozval se i jeden žonglér. Co na to říkáte?
Jsem z toho nadšený! Od začátku jsem to nechápal jako svoji osobní aktivitu, ale jako kolektivní práci. Síla této akce už teď spočívá v tom, že se objevuje úsměv, optimismus, spolupráce. Nenadáváme s rukama na půllitrech, ale dáváme decentně vědět, že tu jsme, posloucháme a­ jednáme. Nabídek od členů fcb skupiny si moc vážím a­ chci je využívat.

Ta vlna zájmu Vás samotného překvapila, čekal jste to?
Čekal i nečekal. Na začátku jsem plánoval, že najdu 36 kamarádů, poskládáme se a uděláme malý večírek. Schválně, jestli nám ty prostory půjčí? Ale říkal jsem si, že třeba má k podobné akci podobný vztah víc lidí a tak proč to neotevřít? A jak vidno, počet lidí roste...a já mám radost, ba dokonce se řehtám, že český smysl pro humor i pro spravedlnost nezmizel.

Je také třeba zdůraznit, a­ to se mi líbí, že akce je apolitická...
Nechci dělat politiku. Nechci dělat akci proti někomu, ani pro někoho. Moje práce jsou filmy, cestování, polár. Mám roztočený celovečerní film o kolapsu civilizací, dokončuji seriál o českých archeolozích, připravuji velkou expedici, nový televizní pořad...mám spoustu jiné práce a chci u ní zůstat. Politiku ať dělají politici, já si je vybírám o volbách a pak nějak reaguji na jejich řeči a činy. Jsou lidé, kteří mi říkají, že když se akce povede a bude povolena, zneužijí to lidé z Hradu k propagandě, jak jsou lidoví. A jiní mi zase říkají, že to bude zneužito odpůrci Hradu jako propaganda toho, že si tam současná sestava funkcionářů dělá co chce.

Víte, nechci být s touto akcí součástí žádné volební kampaně ani na Hrad ani do parlamentu. Ať prostě každý z kandidátů ukáže co umí a lidi ať si vyberou. Kdybych měl hledat, co je nějaký vyšší vzkaz této akce mimo samotný večírek, pak je to něco jako: jednejte! Nečekejte co kdo udělá za vás, ale spolehněte se na vlastní rozum a činy. Minimálně jděte volit... Přijde mi, že nastává doba, kdy ubývá dialogu, ale přibývá volání po fackách - ať už reálných, anebo slovních. A já si nemyslím, že projevem síly je hned vymlátit hospodu, hned se prát, hned fackovat. Někdy je podle mne správné nejdřív přijít a zeptat se v té pomyslné hospodě možného neurvalce: co jste to říkal? jak jste to myslel? No a i ta moje akce je vlastně takovým zeptáním - co jste to říkali? jak jste to mysleli? Nic víc, nic míň.

Přečetl jsem si podmínky pronájmu, které vám Hrad poslal. Je tam jedna taková hezká – je zakázán „hromadný rytmický tanec“. Jak udržíte akci takovou, jakou ji chcete mít?
Podobných nařízení je celá řada - a musím připustit, že vzhledem k významu a charakteru místa jsou celkem pochopitelná. Na fcb skupině Mýdlo na Hradě jsem je všechny napsal, aby si to i ti, kdo se na akci budou chystat, mohli přečíst. A pořadatelská služba na místě, to je velmi důležitý bod celé organizace. Nechci vypadat jako paranoik, ale dovedu si bohužel představit, že by právě naši akci chtěl někdo zneužít k nečisté propagandě a proto by tam měli být pořadatelé. Koneckonců čekám kdy se nám do skupiny začnou vtírat různí trollové, anebo vyhranění sluníčkáři nebo anarchisti. Zatím si velmi cením toho, že tam všichni komunikují slušně...internet nemusí být vždycky žumpa, jak se často říká.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek