metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt
Zbytek neodborně rozehnaného roje na sloupu | foto: SRDCEVČELE

Přiletěly k vám včely? Teď je čas, kdy můžete i ve městě narazit na roj

  7:44
Úly na Národním divadle, na střeše magistrátu, na hotelu a dalších komerčních budovách. Móda včelaření nekončí, ale třeba ve městě přináší i nečekané lapálie.

Letošní rok svědčí spodním vodám i tokům řek a potoků, vegetaci i zahrádkářům. Současně o něco málo ubírá také práci hasičům a těm včelařům, kteří jsou přivolaní k nečekaně usazenému roji. Včelaři říkají, že na roje je letošek průměrný.

„Včely se rojí od května do konce září, letos je na počty rojů spíše průměrný,“ říká Martin Semerád, pražský včelař a provozovatel vzdělávacího včelařského centra. Není jediný, který na výzvu hasičů nebo strážníků vyjíždí „uletělé“ včely sebrat, takže se k případům dostane tak dvakrát až třikrát v týdnu.

Dva tábory včelařů. Názory na roje se liší
Podle Semeráda se lidé chovající včelstva dělí na dvě skupiny. Jedni považují roje za škodlivé, ti je spíš likvidují (rozeženou). „Druhá skupina je vidí pozitivně, stojí si za tím, že je to pro zdraví včel prospěšné,“ říká Martin Semerád (viz box). Ještě před lety měla první skupina navrch nad těmi, kteří se snaží každý roj zachovat v celku a případně předat jinému včelaři, který projeví zájem.

Poroje doletí dál
Včelí roj uletí od svého úlu sto, dvě stě metrů. Především roj se starší matkou se drží svým způsobem na dohled od původního domova. Často se ale daří vrátit včely zpět do úlu, především v případě, kdy lidé vědí, že mají někde blízko včelaře, takže ho včas upozorní.

Druhotné roje, takzvané poroje, s mladou matkou nemají problém vzdálit se stovky metrů i kilometr a dál. V takovém případě je pochopitelně obtížné majitele dohledat. „Naštěstí je stále dost včelařů, hlavně těch začínajících a mladých, kteří si ho rádi vezmou,“ říká Semerád. Právě proto, že není majitel dohledatelný, má jiný včelař právo si včelstvo ponechat.

Móda střešních úlů
Včelaření na vršcích městských staveb je stále populárnější. Ale přítomnost včel uprostřed města, navíc ve výšce, vede k tomu, že v době rojení se včely rozletí podstatně dál, než kdyby byly někde na zahradě. Navíc se mnohem častěji usadí někde na ulici, a to už lidé, kteří se jich často bojí, nebo si je spletou se sršni, volají policii a hasiče. Posledně jmenovaní u odstranění rojů figurují hlavně v případě, že je roj vysoko a je nutné se k němu přiblížit na žebříku nebo s plošinou.

Zničila si kvůli roji výlohu
„Češi jsou odchovaní včelařskou kulturou, takže je jejich výskyt zase moc nepřekvapuje,“ připouští Semerád. Horší je, když roj objeví lidé, kteří na to nejsou ve své domovské kultuře zvyklí. „V Jungmannově ulici se usadily včely na vietnamském obchodě,“ líčí Semerád. Paní vyběhla s koštětem a začala do roje mlátit. Výsledek? Roj sice zčásti rozehnala, ale současně si úspěšně rozbila skleněnou výlohu. Podařilo se jí dokonce usmrtit včelí matku, ale přivolaný včelař má bez královny problém zbytek roje nabrat do rojáčku.

Záleží ovšem také na tom, jak rychle je včelař k roji zavolaný. Ve městě se obvykle na jeho odstranění spěchá. „Včelař však není záchranka, nemáme majáky, takže se může stát, že přijedu pozdě,“ uzavírá včelař Martin Semerád.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek

Putin je hráč pokeru, který prohrál a nemá co ztratit, říká fotoreportér Dárvík Máca

vydáno 29. března 2023  11:00

Válka na Ukrajině se propadá do bahna a krve. Deníku Metro je ctí, že již od samého začátku konfliktu spolupracuje s Vojtěchem Dárvíkem Mácou,...  celý článek