metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 3 °C

Neděle, 5. prosince 2021. Svátek má Jitka.

Větší foto
Zbytek neodborně rozehnaného roje na sloupu | foto: SRDCEVČELE

Přiletěly k vám včely? Teď je čas, kdy můžete i ve městě narazit na roj

  7:44
Úly na Národním divadle, na střeše magistrátu, na hotelu a dalších komerčních budovách. Móda včelaření nekončí, ale třeba ve městě přináší i nečekané lapálie.

Letošní rok svědčí spodním vodám i tokům řek a potoků, vegetaci i zahrádkářům. Současně o něco málo ubírá také práci hasičům a těm včelařům, kteří jsou přivolaní k nečekaně usazenému roji. Včelaři říkají, že na roje je letošek průměrný.

„Včely se rojí od května do konce září, letos je na počty rojů spíše průměrný,“ říká Martin Semerád, pražský včelař a provozovatel vzdělávacího včelařského centra. Není jediný, který na výzvu hasičů nebo strážníků vyjíždí „uletělé“ včely sebrat, takže se k případům dostane tak dvakrát až třikrát v týdnu.

Dva tábory včelařů. Názory na roje se liší
Podle Semeráda se lidé chovající včelstva dělí na dvě skupiny. Jedni považují roje za škodlivé, ti je spíš likvidují (rozeženou). „Druhá skupina je vidí pozitivně, stojí si za tím, že je to pro zdraví včel prospěšné,“ říká Martin Semerád (viz box). Ještě před lety měla první skupina navrch nad těmi, kteří se snaží každý roj zachovat v celku a případně předat jinému včelaři, který projeví zájem.

Poroje doletí dál
Včelí roj uletí od svého úlu sto, dvě stě metrů. Především roj se starší matkou se drží svým způsobem na dohled od původního domova. Často se ale daří vrátit včely zpět do úlu, především v případě, kdy lidé vědí, že mají někde blízko včelaře, takže ho včas upozorní.

Druhotné roje, takzvané poroje, s mladou matkou nemají problém vzdálit se stovky metrů i kilometr a dál. V takovém případě je pochopitelně obtížné majitele dohledat. „Naštěstí je stále dost včelařů, hlavně těch začínajících a mladých, kteří si ho rádi vezmou,“ říká Semerád. Právě proto, že není majitel dohledatelný, má jiný včelař právo si včelstvo ponechat.

Móda střešních úlů
Včelaření na vršcích městských staveb je stále populárnější. Ale přítomnost včel uprostřed města, navíc ve výšce, vede k tomu, že v době rojení se včely rozletí podstatně dál, než kdyby byly někde na zahradě. Navíc se mnohem častěji usadí někde na ulici, a to už lidé, kteří se jich často bojí, nebo si je spletou se sršni, volají policii a hasiče. Posledně jmenovaní u odstranění rojů figurují hlavně v případě, že je roj vysoko a je nutné se k němu přiblížit na žebříku nebo s plošinou.

Zničila si kvůli roji výlohu
„Češi jsou odchovaní včelařskou kulturou, takže je jejich výskyt zase moc nepřekvapuje,“ připouští Semerád. Horší je, když roj objeví lidé, kteří na to nejsou ve své domovské kultuře zvyklí. „V Jungmannově ulici se usadily včely na vietnamském obchodě,“ líčí Semerád. Paní vyběhla s koštětem a začala do roje mlátit. Výsledek? Roj sice zčásti rozehnala, ale současně si úspěšně rozbila skleněnou výlohu. Podařilo se jí dokonce usmrtit včelí matku, ale přivolaný včelař má bez královny problém zbytek roje nabrat do rojáčku.

Záleží ovšem také na tom, jak rychle je včelař k roji zavolaný. Ve městě se obvykle na jeho odstranění spěchá. „Včelař však není záchranka, nemáme majáky, takže se může stát, že přijedu pozdě,“ uzavírá včelař Martin Semerád.

Komentáře

Hlavní zprávy

Za covidu se Češi do odvykání od cigaret příliš nehrnou, říká odbornice na odvykání

vydáno 5. prosince 2021  6:30

„Léčili jsme už i devítiletou dívenku,“ říká Eva Králíková, jedna z předních odbornic na odvykání kouření. Jestli na něčem trvá, tak na tom, aby se ani po...  celý článek

Ten sexuální predátor vypálil obří díru do celé generace dětí, říká mladá spisovatelka

vydáno 4. prosince 2021  16:00

Chodila do školy teprve krátce a už se setkala se sexuálním predátorem. V divadelním kroužku. Třicetiletá autorka Hana D. Lehečková si počkala, až ji to...  celý článek

Barvy, beton a štěrk u hradiště? Proti zásahům do zalesněného vrchu bojuje petice

vydáno 4. prosince 2021  6:00

Keltské opidum Závist najdete v Břežanském údolí, v učebnicích dějepisu a v poslední době i na stránkách novin. Kolem zbytků hradiště je momentálně živo....  celý článek

Voyo si začalo hrát na Netflix. Neoriginální originál Případ Roubal u diváků boduje

Strážce streamu
vydáno 3. prosince 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Koncept třídílné minisérie Případ Roubal je v dobrém slova smyslu obšlehnutý ze zahraničí. Někomu tahle krimi blbůstka, která se zaměřuje na soudní proces...  celý článek

Vaše fotky z Prahy