metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt
Lunapark Helfer | foto: Lunapark Helfer

Prosecký lunapark je na jiné adrese. Překážel

  11:34
Pouťové atrakce najdou sousedé z osmé a deváté městské části u křižovatky ulic Čakovická a Prosecká, v sousedství čerpací stanice.

Řetízkový kolotoč, houpačky, vláček, lochneska, horská dráha, trampolíny, střelnice i autodrom. To jsou jen některé z atrakcí, jež se opět po roce tradičně roztočí už v pátek 31. května v Praze 9. Zde budou místním i přespolním dětem a jejich rodičům k dispozici do 16. června. Podle radnice deváté městské části letos dojde k výrazné změně. Oproti předchozím sezonám se totiž musí kolotočáři utábořit o několik set metrů dál.

„V souvislosti s připravovanými úpravami zelených ploch u stanice metra Střížkov mění Lunapark Karel Helfer a synové své stanoviště. Nově najdete pouťové atrakce pro děti, teenagery i dospělé u křižovatky Čakovická –Prosecká, v sousedství čerpací stanice Shell,“ uvádí radnice deváté městské části ve svém zpravodaji.

Žáci z Prahy 9 zdarma
Děti z mateřských škol zřizovaných devátou městskou částí mají ve všední dny vstup na atrakce zdarma. „Po telefonické dohodě na čísle 602 304 771,“ dodávají zástupci městské části.

Atrakce

Adrenalinové: horská spirálová dráha, break dance

Rodinné: autodrom, staročeská lochneska, velký řetízkový kolotoč, létající draci, cirkus Jumbo, jízdárna na živých koních

Dětské: jumping trampolíny, dětský svět, malý řetízkový kolotoč, dětský autíčkový kolotoč, houpačky, vláček Lucky Train, akvazorbing, nafukovací skluzavka a hrad

Ostatní: výherní střelnice, silový trenažér boxer, občerstvení, zmrzlina, cukrová vata, popcorn, sladkosti a perníky, suvenýry a balonky

Rodinná záležitost
Kolotoče Helfer, které pravidelně navštěvují také Prahu 11, Prahu 4 i okolí metropole, jsou rodinná firma. Její historie sahá hluboko do minulého století. Rodina Helferů se podle historických pramenů odnepaměti živila prodejem a chovem koní, které prodávala i české šlechtě. „Václav Helfer se narodil roku 1896, ve svých dvaceti letech začal obchodovat se svými koňmi, z jejichž prodeje si později pořídil první velký motorový řetízkový kolotoč, který byl na svou dobu moderní. Václav Helfer se oženil s Boženou Vocáskovou a pořídili si hipodrom (jízdárna na malých koních ), houpačky, stavěcí střelnici. Božena Vocásková též pocházela z rodu světských, kteří se zabývali ochotnickým divadlem a kolotoči,“ uvádějí Helferovi na svém webu.

Lochnesku měli napůl
Jejich první společná větší atrakce byla staročeská lochneska, která byla zhotovena na zakázku v Česku roku 1955. Spolu měli 17 dětí. Jejich dalšími atrakcemi byly raketa, velká střelnice, dětský kolotoč. V 50. letech byly atrakce znárodněny státem a rodina byla zaměstnána v Parku kultury a oddechu.

„V šedesátých letech rodina odcestovala s kolotoči pod PKO Žilina na Slovensko, kde bylo volnější období pro podnikání v tomto směru,“ píší dále Helferovi.

V 70. letech se podle Helferových svépomocí postavila první hydraulická atrakce létající labutě a twister, které mají velký úspěch až do dnešních dnů. Počátkem osmdesátek vznikly další atrakce – létající draci a autodrom. „Do roku 1988 celá rodina hostovala pouze na Slovensku. Po roce 1989 se atrakce vrátily zpět majitelům. Od roku 1989 rodina obchodovala i s hračkami, suvenýry a textilem. Od roku 1992 opět vyjeli s atrakcemi, ale hostovali pouze v Čechách,“ doplňuje firma na webu.

V rukou potomků
Nyní má lunapark Helfer k dispozici výše uvedené moderní atrakce a vlastníky atrakcí jsou potomci rodiny Helferů. Dvěma příklady za všechny jsou bratři Karel a Antonín Helferové, kteří pocházejí ze sedmnácti dětí a s poutí jezdí od narození. Nejoblíbenější zálibou Helferových je také péče o koně, které vlastní, a jejich drezura. Jejich chovatelská stanice se nachází ve vesničce Dehtáry, asi dva kilometry od Prahy – Horních Počernic směrem na Radonice.

Po zavíračce
Oficiální otevírací doba je ve všední dny od čtrnácti do devatenácti hodin a víkendy a svátky od deseti do devatenácti hodin. Konec provozní doby se může dle webu Kolotoce-helfer.cz lišit a odvíjí se od příchozích návštěvníků. Všechny atrakce je možné si pro vlastní účely pronajmout. Jen na vás přitom musí dohlédnout někdo z firmy. „Veškeré atrakce mohou být po dohodě i po celý rok v pronájmu, za smluvní ceny. Ve smluvních cenách bude započítána i celková režie s obsluhou,“ uzavírají Helferovi.

Po letních štacích

Kudy Helferovi pojedou.

20. června – 7. července

Háje, u metra

12.–14. července

Zvole u Prahy  

19.–21. července

Mníšek pod Brdy, u zámku

26.–28. července  

Strančice

2.–4. srpna 

Zásmuky u Kolína 

8.–18. srpna

Mukařov 

23.–25. srpna

Libčice nad Vltavou 

29. srpna – 1. září

Rakovník

6.–8. září 

Úvaly 

12.–15. září 

Vysočany, park Podviní

Komentáře

Hlavní zprávy

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek

Putin je hráč pokeru, který prohrál a nemá co ztratit, říká fotoreportér Dárvík Máca

vydáno 29. března 2023  11:00

Válka na Ukrajině se propadá do bahna a krve. Deníku Metro je ctí, že již od samého začátku konfliktu spolupracuje s Vojtěchem Dárvíkem Mácou,...  celý článek