metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 15 °C

Pátek 26. dubna 2024. Svátek má Oto
Čtenáři v Městské lidové knihovně, rok 1974 | foto: ČTK

První pražská knihovna otevřela své komorní prostory před 240 lety

  10:26
Od 70. let 18. století se v tuzemsku začala objevovat zcela nová zařízení. Ve velkých městech, jako byla Praha, Brno a Plzeň, se někteří knihkupci a vydavatelé odhodlali k důležitému kroku - zakládali veřejné půjčovny knih a novin. O otevření první půjčovny v Praze se před 240 lety, 17. ledna 1775, zasloužil knihkupec Wolfgang Gerle. Svoji roli sehrál i jeho bratr Ondřej.

Již dříve byly sice zpřístupněny některé státní veřejné knihovny a knihovny různých spolků a institucí. Ty se však zaměřovaly převážně na vědeckou literaturu. Beletrie byla pro čtenáře těchto knihoven spíše nedostupná. Nově zřizované veřejné půjčovny se tedy orientovaly spíše na tento druh čtiva a na literaturu populárně naučnou - v souladu se zájmy a s potřebami širších měšťanských vrstev.

První knihovnou byl spolek sečtělých lidí

První čítárnou novin a časopisů v Čechách se v roce 1772 stal takzvaný Sečtělý spolek (Learned Club). Prostory pro něj Gerle vyčlenil ze svého bytu v pražské Karlově ulici. Půjčovna byla součástí knihkupectví, které vedl. Později se čítárna rozrostla a byly v ní k dispozici i knihy (převážně německé). V Brně otevřel čítárnu o dva roky později Jakub Bianchi, jehož cílem bylo podpořit „šíření četby poskytující pobavení i informace o otázkách každodenního života“.

Přímým pražským konkurentem Gerleho byl tiskař a nakladatel Jan Schönfeld, který si zřídil svou půjčovnu rovněž v Karlově ulici. První úředně povolenou půjčovnou a čítárnou knih se pak v roce 1781 stal podnik Gerleho bratra Ondřeje na Staroměstském náměstí. Čtenáři si zde mohli zapůjčit denní tisk i beletrii a později se tady konaly i dražby knih. Po 15 letech svého působení půjčovna zanikla.

Knihovny byly zakázány, pak podléhaly cenzuře

V roce 1798 vydala dvorní vídeňská kancelář nařízení, které rušilo veřejné čítárny. O rok později byl pak zákaz rozšířen i na všechny půjčovny - důvodem byly obavy z šíření myšlenek Velké francouzské revoluce. Až císař František I. v roce 1811 půjčovny znovu povolil, jejich fond však podléhal kontrole úřadů. Vznikly například půjčovny Karla Bartha, Josefa Trasslera nebo Johana Georga Gastla.

Po roce 1817 začaly v kontextu s českým národním obrozením vznikat veřejné knihovny. Období do roku 1848 přineslo i první publikované náměty týkající se činnosti knihoven. Prvními knihovnami, které se staly základem dalšího rozvoje, byly knihovny školní. Další vývojové etapy pak představovaly knihovny čtenářských spolků (například Puchmajerova) i obecní knihovny. Zatímco v roce 1848 existovalo 50 veřejných knihoven, v roce 1891 jich bylo už 465.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

„Nauč se pískat.“ Zaplněné pardubické náměstí se těšilo na oslavy, přišlo zklamání

vydáno 26. dubna 2024  15:12,  aktualizováno  19:47

Pardubické Pernštýnské náměstí dnes mohlo zažít velkou hokejovou noc - oslavu titulu. Po porážce Dynama v Třinci 1:4 je však jasné, že o letošním mistrovi...  celý článek