metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 27 °C

Pátek 19. srpna 2022. Svátek má Ludvík

Další 1 fotografie v galerii
Náměstek Petr Dolínek má na starost dopravu. | foto: MHMP

Radní Dolínek: Blanka se otevře ve druhé půlce září

  9:40
Blanka, metro D, železnice na Kladno či letiště. Na otázky týkající se dopravy v metropoli odpovídal pro Metro radní pro dopravu a náměstek primátorky Petr Dolínek.

Kdy otevřete Blanku?
Na poslední schůzce za účasti policie jsme se bavili o druhé polovině září.

Takže platí 15. září?
Nemůžu garantovat den, ale platí druhá polovina září a bude to nejspíše neděle. Když se podaří v neděli otevřít tunel, řidiči budou mít do pondělí čas si zvyknout na ostřejší provoz. Ve druhé polovině srpna proběhne schůzka neoficiálního krizového štábu města za účasti městských částí, kde probereme, jak bude situace vypadat v první dny, abychom předešli případným problémům.

Jaké změny s otevřením Blanky nastanou přímo v centru města?
Praha 1 už oznámila, že bude neprůjezdný Újezd. Když pojedete od Národního divadla, tak před Újezdem budete muset zahnout doleva, poslední část ulice se promění v pěší zónu. Když pojedete od Anděla, tak zóna začne u tanku, kde bude možnost odbočit na Strahov. Karmelitskou už nedojedete nikam, na Újezdě vznikne nové nástupiště na Petřín. Na Malou Stranu budete mít možnost přijet, ale otočit se budete muset na Malostranském náměstí.

Kolik bude stát výstavba metra D? Objevila se různá čísla.
Konečné číslo pro trasu D z Písnice na Pankrác je 35 miliard včetně automatizovaného metra. Nechci, aby to bylo jako s Blankou, aby moji následovníci byli překvapeni, kolik to bude stát. A pokud bude postavena i část mezi Pankrácem a náměstím Míru, měly by se náklady vejít pod 50 miliard.

Roční kupon zůstane levnější, ostatní ceny můžou růst

Od 1. července byl zlevněn roční kupon, chystáte další změny v cenách?Určitě zachováme cenu ročního kuponu, ale umím si představit, že budeme pracovat s ostatními cenami jízdného a kuponů. Půjdeme vídeňskou cestou, kde zafixovali cenu ročního kuponu a začali každý rok ceny ostatního jízdného zdražovat.

Pomůže s financováním Praze nějak stát?
Stát extrémně tlačí na železnici na Kladno a letiště a na 511 mezi dálnicí D1 a Běchovicemi. Stát nám slíbil pomoc při získání evropských peněz, a pokud to nebude možné, tak slíbil jednat o jiném řešení.

Zbyde i na zahloubení trati na Kladno?
Mám svůj závazek, že pokud nebude stát ochoten zaplatit kompletní zahloubení trati na Kladno, tak budu prosazovat, aby to zaplatila metropole. Nechat to jako nedodělek by byla velká chyba. A od září také určíme pokračování městského okruhu, hlavně kudy by měl vést.

Komentáře

Hlavní zprávy

Člověka, který by mluvil jako kniha, prakticky nepotkáte, říkají jazykovědci

vydáno 18. srpna 2022  16:39

Je současná psaná i hovorová mluva jednodušší, než jakou mluvili naši prarodiče? Někdo tvrdí, že ano, ale Michal Škrabal, ředitel Ústavu Českého národního...  celý článek

Budvar se spojil s hravými sládky. Vznikl pšeničný Kraťas

vydáno 18. srpna 2022  5:51

Tuhle příležitost si nenechte ujít. Národní pivovar Budvar úplně poprvé uvařil pšeničné pivo. Letní limitka Kraťas vznikla ve spolupráci s minipivovarem...  celý článek

Komerční sdělení

Festival netradičních sportů zve na atraktivní program

vydáno 18. srpna 2022

NEfestival neboli Festival netradičních sportů bude v sobotu 20. srpna velkým lákadlem v Heřmanově Městci na Chrudimsku.   celý článek

Sexting může dítěti zničit vztah, dovést ho k sebevraždě

vydáno 17. srpna 2022  19:29

Nemluv s cizími, neber od nich dárky, netoulej se, kde to neznáš. Rodičovské pokyny děti dodržují. Na internetu se ale chovají jinak.  celý článek