metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Další 1 fotografie v galerii
Náměstek Petr Dolínek má na starost dopravu. | foto: MHMP

Radní Dolínek: Blanka se otevře ve druhé půlce září

  9:40
Blanka, metro D, železnice na Kladno či letiště. Na otázky týkající se dopravy v metropoli odpovídal pro Metro radní pro dopravu a náměstek primátorky Petr Dolínek.

Kdy otevřete Blanku?
Na poslední schůzce za účasti policie jsme se bavili o druhé polovině září.

Takže platí 15. září?
Nemůžu garantovat den, ale platí druhá polovina září a bude to nejspíše neděle. Když se podaří v neděli otevřít tunel, řidiči budou mít do pondělí čas si zvyknout na ostřejší provoz. Ve druhé polovině srpna proběhne schůzka neoficiálního krizového štábu města za účasti městských částí, kde probereme, jak bude situace vypadat v první dny, abychom předešli případným problémům.

Jaké změny s otevřením Blanky nastanou přímo v centru města?
Praha 1 už oznámila, že bude neprůjezdný Újezd. Když pojedete od Národního divadla, tak před Újezdem budete muset zahnout doleva, poslední část ulice se promění v pěší zónu. Když pojedete od Anděla, tak zóna začne u tanku, kde bude možnost odbočit na Strahov. Karmelitskou už nedojedete nikam, na Újezdě vznikne nové nástupiště na Petřín. Na Malou Stranu budete mít možnost přijet, ale otočit se budete muset na Malostranském náměstí.

Kolik bude stát výstavba metra D? Objevila se různá čísla.
Konečné číslo pro trasu D z Písnice na Pankrác je 35 miliard včetně automatizovaného metra. Nechci, aby to bylo jako s Blankou, aby moji následovníci byli překvapeni, kolik to bude stát. A pokud bude postavena i část mezi Pankrácem a náměstím Míru, měly by se náklady vejít pod 50 miliard.

Roční kupon zůstane levnější, ostatní ceny můžou růst

Od 1. července byl zlevněn roční kupon, chystáte další změny v cenách?Určitě zachováme cenu ročního kuponu, ale umím si představit, že budeme pracovat s ostatními cenami jízdného a kuponů. Půjdeme vídeňskou cestou, kde zafixovali cenu ročního kuponu a začali každý rok ceny ostatního jízdného zdražovat.

Pomůže s financováním Praze nějak stát?
Stát extrémně tlačí na železnici na Kladno a letiště a na 511 mezi dálnicí D1 a Běchovicemi. Stát nám slíbil pomoc při získání evropských peněz, a pokud to nebude možné, tak slíbil jednat o jiném řešení.

Zbyde i na zahloubení trati na Kladno?
Mám svůj závazek, že pokud nebude stát ochoten zaplatit kompletní zahloubení trati na Kladno, tak budu prosazovat, aby to zaplatila metropole. Nechat to jako nedodělek by byla velká chyba. A od září také určíme pokračování městského okruhu, hlavně kudy by měl vést.

Komentáře

Hlavní zprávy

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek