metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa, 20. října 2021. Svátek má Vendelín.

Další 1 fotografie v galerii
Náměstek Petr Dolínek má na starost dopravu. | foto: MHMP

Radní Dolínek: Blanka se otevře ve druhé půlce září

  9:40
Blanka, metro D, železnice na Kladno či letiště. Na otázky týkající se dopravy v metropoli odpovídal pro Metro radní pro dopravu a náměstek primátorky Petr Dolínek.

Kdy otevřete Blanku?
Na poslední schůzce za účasti policie jsme se bavili o druhé polovině září.

Takže platí 15. září?
Nemůžu garantovat den, ale platí druhá polovina září a bude to nejspíše neděle. Když se podaří v neděli otevřít tunel, řidiči budou mít do pondělí čas si zvyknout na ostřejší provoz. Ve druhé polovině srpna proběhne schůzka neoficiálního krizového štábu města za účasti městských částí, kde probereme, jak bude situace vypadat v první dny, abychom předešli případným problémům.

Jaké změny s otevřením Blanky nastanou přímo v centru města?
Praha 1 už oznámila, že bude neprůjezdný Újezd. Když pojedete od Národního divadla, tak před Újezdem budete muset zahnout doleva, poslední část ulice se promění v pěší zónu. Když pojedete od Anděla, tak zóna začne u tanku, kde bude možnost odbočit na Strahov. Karmelitskou už nedojedete nikam, na Újezdě vznikne nové nástupiště na Petřín. Na Malou Stranu budete mít možnost přijet, ale otočit se budete muset na Malostranském náměstí.

Kolik bude stát výstavba metra D? Objevila se různá čísla.
Konečné číslo pro trasu D z Písnice na Pankrác je 35 miliard včetně automatizovaného metra. Nechci, aby to bylo jako s Blankou, aby moji následovníci byli překvapeni, kolik to bude stát. A pokud bude postavena i část mezi Pankrácem a náměstím Míru, měly by se náklady vejít pod 50 miliard.

Roční kupon zůstane levnější, ostatní ceny můžou růst

Od 1. července byl zlevněn roční kupon, chystáte další změny v cenách?Určitě zachováme cenu ročního kuponu, ale umím si představit, že budeme pracovat s ostatními cenami jízdného a kuponů. Půjdeme vídeňskou cestou, kde zafixovali cenu ročního kuponu a začali každý rok ceny ostatního jízdného zdražovat.

Pomůže s financováním Praze nějak stát?
Stát extrémně tlačí na železnici na Kladno a letiště a na 511 mezi dálnicí D1 a Běchovicemi. Stát nám slíbil pomoc při získání evropských peněz, a pokud to nebude možné, tak slíbil jednat o jiném řešení.

Zbyde i na zahloubení trati na Kladno?
Mám svůj závazek, že pokud nebude stát ochoten zaplatit kompletní zahloubení trati na Kladno, tak budu prosazovat, aby to zaplatila metropole. Nechat to jako nedodělek by byla velká chyba. A od září také určíme pokračování městského okruhu, hlavně kudy by měl vést.

Komentáře

Hlavní zprávy

Primátor Hřib se chlubí, že se daří plnit slib vysázení milionů dřevin. Je tomu tak?

vydáno 20. října 2021  5:49

„Zatím se nám podařilo vysadit více než 370 tisíc stromů a do roku 2026 stihneme splnit náš předvolební závazek milionu nových stromů.“ Tak se začátkem...  celý článek

„Areál v Janově nebyl žádný zlatý důl,“ tvrdí exsprávcová

vydáno 19. října 2021  18:45

Na radnici Prahy 1 bublá problém. Deník Metro 3. září psal o kauze týkající se provozování rekreačního areálu Janov nad Nisou, který patří městské části...  celý článek

Kalafunu na dřevěnou nohu jsme nekupovali, reagoval Hrad na jeden z mnoha kuriózních dotazů

vydáno 19. října 2021  17:05

V roce 2020 dorazilo do Kanceláře prezidenta České republiky přes osmdesát žádostí, kdy se pisatelé dožadovali nejrůznějších informací. Přibližně dvacet...  celý článek

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Vaše fotky z Prahy