metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 18 °C

Pondělí 26. září 2022. Svátek má Andrea

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

S mazlíčkem do ciziny? Vezměte ho s sebou. Není to ale bez starostí

  14:26
Češi letos po dvouleté covidové pauze vyrážejí jako o život na dovolenou do zahraničí.

Nejedna rodina se vydává po Evropě stále populárnějším obytným vozem. To s sebou nese možnost naložit do obytňáku na cestu také čtyřnohého parťáka.

Pes jako nechtěný dopravce parazitů
Jenže kromě mnoha cestovatelských zážitků si nazpět můžete dovézt i nejrůznější parazity a další potvůrky, které se nastěhují do srsti nebo do zažívacího traktu vaší kočky nebo psa. Ti mohou zvířata, a dokonce i jejich majitele, smrtelně ohrozit. Podle veterinářů by měli lidé svá zvířata před cestou chránit antiparazitiky a po návratu z dovolené je nechat preventivně vyšetřit.

„V Česku zatím není tolik nebezpečných parazitů, kteří působí smrtelná onemocnění psa nebo kočky, jako je tomu nedaleko od nás,“ připomíná David Modrý z České zemědělské univerzity v Praze a Masarykovy univerzity v Brně. Například původce takzvané srdeční dirofilariózy, která ohrožuje srdce a krevní oběh psa, se ale běžně vyskytuje už u našich sousedů na jižním Slovensku, v Maďarsku nebo na Balkáně.

V pozoru v Itálii i v Chorvatsku
Nenápadní parazité, kteří ohrožují na životě domácí mazlíčky, se vyskytují i v Čechy tolik oblíbených dovolenkových destinacích, jako jsou Chorvatsko, Itálie nebo Španělsko. Jednou z nejnebezpečnějších nemocí, která čtyřnohým členům domácnosti v zahraničí hrozí, je leishmanióza. Tu přenáší hmyz podobný komárům, který u nás nežije. „V Česku se tato nemoc, která může být smrtelná nejen pro psa, ale i jeho pána, přirozeně nevyskytuje. V Chorvatsku a Itálii je ale rozšířená,“ upozorňuje Modrý.

Škody tropí nejen děti
Myslet na cestovatelské strasti se ovšem vyplácí už před překročením hranic. Kromě pojištění lidí není mimo mísu myslet i na pojištění domácího zvířete, které poznává krásy ciziny spolu s vámi. Nemusí to být jen pojištění výloh kvůli nečekané návštěvě veterináře. Někdy je dobré myslet i na to, že z vodítka utržený pes může natropit nemalou škodu.

Současně pamatujte, že na psy platí i věkové omezení. Pojišťovny se vyhýbají pojistkám pro štěňata mladší tří měsíců a pro psy, kteří dovršili devátý rok.

„Oblíbené“ choroby

  • Co čeká vašeho mazlíčka v zahraničí? Je toho dost.
  • Srdeční červivost způsobuje vlasovec psí. Mezi první příznaky nemoci patří kašel, potíže s dýcháním, nechutenství a únava zvířete.
  • Parazitický oční červ žije na povrchu oka zvířete pod třetím víčkem.Způsobuje zánět spojivek i rohovky. Nemoc se projevuje nadměrným slzením a výtokem z očí. Zvířeti hrozí dokonce i oslepnutí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Až do prosince bez tramvají. Na nábřeží opraví také koleje či vodovod

vydáno 25. září 2022  18:30

Na Bubenském nábřeží nejezdí od pondělí tramvaje. Důvodem výluky mezi Vltavskou a Dělnickou je oprava kolejí, kanalizace, vodovodu, chodníků a vozovky....  celý článek

Dědictví home office. V on-line světě jsme nepozorní a hackeři to moc dobře vědí

vydáno 25. září 2022  12:29

Podzimní covidová vlna asi zažene lidi zpět do režimu home office. Naděje, že se zbaví zlozvyků z práce na dálku, se opět oddaluje.  celý článek

Sekeru, pilu a hurá na dříví! Samovýroba otopu má háčky. Víme, na co si dát pozor

vydáno 25. září 2022  6:02

Ještě loni většina z nás získávala teplo domova z plynových kotlů nebo dálkového topení. Válka, zničující ceny energií a strach ze zimy udělaly ze dřeva v...  celý článek

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek