metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Sobota 2. července 2022. Svátek má Patricie
Václav Hampl a Zdeněk Schwarz | foto: Metro.cz

Senátorem za Prahu 1 bude Hampl. Porazil ředitele záchranky Schwarze

  14:55,  aktualizováno  16:55
Senátorem za Prahu 1 bude bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl (za KDU-ČSL). Ve druhém kole senátních voleb porazil dosavadního senátora za ODS a ředitele pražské záchranné služby Zdeňka Schwarze. Vyplývá to z konečných výsledků senátních voleb, které dnes na volebním webu zveřejnil Český statistický úřad.

Druhého volebního kola se v obvodu zúčastnilo 18,27 procenta voličů. Před týdnem dorazilo k volebním urnám 39,14 procenta lidí, kteří mohli volit. Hampl nyní získal 68,44 procenta odevzdaných hlasů, celkem jich bylo 10.579. V prvním kole ho podpořilo 8588 voličů, měl 27,19 procenta hlasů. Schwarz nyní získal podporu 31,55 procenta volících, tedy 4878 lidí. V prvním kole měl 20,30 procenta hlasů, celkem jich bylo 6411.

„Až tak velký náskok jsem nečekal“

Nynější zisk dvou třetin hlasů Hampla prý příjemně překvapil. „Až tak velký náskok jsem nečekal,“ řekl bezprostředně po svém zvolení ČTK Hampl. Voličům podle svých slov nabízí své zkušenosti z oblasti vědy a vzdělávání. V horní komoře se chce věnovat ale i otázkám zdravotnictví či stárnutí společnosti. Zajímá ho také mezinárodní bezpečnost.

Hampl kandidoval za lidovce s podporou Strany zelených. V jejím štábu dnes čekal na konečné výsledky. Do sídla KDU-ČSL se vypravil až po zveřejnění výsledků a tiskové konferenci Zelených. I když ho do Senátu tyto dvě strany vyslaly, jejich návrhy bezvýhradně podporovat nehodlá. „Ty dvě strany jsou s tím srozuměny, že budu důkladně studovat jejich stanoviska a brát je velmi vážně, ale z principu věci ne ze sta procent vždycky jaksi akceptovat každý detail jejich stanoviska, to ujednání tu máme. Senátu toto sluší, senátoři mají být osobnosti,“ míní Hampl.

Václav Hampl

Vizitka nového senátora za volební obvod Praha 1

Nestraník za KDU-ČSL a SZ, navržený KDU-ČSL. Profesor 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (od roku 2002) a bývalý rektor UK (od února 2006 do ledna 2014). Je členem Výboru Evropské univerzitní asociace a od srpna 2011 do letošního ledna byl předsedou České konference rektorů.

Narodil se 1. července 1962 v Praze. Vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě UK. Poté začal pracovat jako aspirant na tehdejší Fakultě dětského lékařství UK. Od září 1991 pobýval pět let v USA, kde absolvoval pracovní stáž na Minnesotské univerzitě. V roce 1996 začal pracovat na 2. lékařské fakultě UK, kde se v roce 2002 stal profesorem lékařské fyziologie. Ve výzkumu se zaměřil na plicní cirkulaci a plicní hypertenzi. Je autorem desítek článků a studií. Je ženatý, má tři děti.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek