metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 19 °C

Sobota 3. června 2023. Svátek má Tamara
Hlavní protagonisté seriálu Kukačky | foto: ČESKÁ TELEVIZE

Seriál České televize rozjel mezi maminkami debaty. Výměn dětí se ale rodičky nebojí

  14:37
Poslouchat cizí hovory se nemá. Debatu budoucích maminek inspirovanou seriálem Kukačky by ale asi nevnímal jen hluchý.

Téma, kdy dojde k porodnici k prohození dětí, si autor scénáře seriálu Kukačky Jan Coufal z prstu nevycucal. Měl jednak k dispozici záměnu z třebíčské porodnice (viz box), jednak on sám byl, byť jen na pár minut, jako novorozenec „vyměněný“, když jeho mamince přinesli ke kojení jiné dítě.

Zmiňovaný odposlechnutý rozhovor v pražské MHD mezi dvěma budoucími rodičkami se točil kolem toho, jestli „není blbý, když se jich zeptám, jak to maj posichrovaný“, vyjádřila jedna z žen určité obavy. Aby prý nedopadla jak ty rodiny ze seriálu. „Ale nechtěla bych je prudit, aby pak na mě byli nepříjemní,“ komentovala výměnu názorů na seriál.

Maminky se nevyptávají na „bezpečnost“
Je příběh dvou chlapců, jejichž rodiče se až šest let po jejich narození dozvědí, že něco „není v pořádku“, tématem i pro porodnice? Nejsou rodičky, které u nich leží, ostražitější? „Nějaké reakce na seriál jsme na porodnicko-gynekologické klinice nezaznamenali, dotazy v tomto směru od maminek nemáme ani to není pro naše porodníky téma,“ uvedl na dotaz deníku Metro Adam Fritscher, mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc. Identifikace všech pacientů, a to nejen v porodnici, je podle něho na nejvyšší možné úrovni precizně ošetřena.

Případ Třebíč

  • Medializovaný případ vyšel najevo necelý rok po „přehození“ dvou dětí, které se narodily 9. prosince 2006.
  • Na problém přišel jeden z manželů, který si dal udělat testy DNA.
  • Porodnice po vleklých řízeních nakonec chybu uznala a soud jí nařídil vyplatit poškozeným rodinám přes tři miliony korun.
  • Před dvanácti lety došlo k záměně dětí v jihokorejské porodnici. Rodiče sice zjistili, že jejich dcera není „jejich“, ale tu vlastní se jim vypátrat nepodařilo. Záměna byla odhalena rok po narození dítěte. 

Číslo jen tak nesmyjete
Sestry na gynekologicko-porodnické klinice a neonatologickém oddělení plzeňské fakultní porodnice Kukačky registrují, ale už kvůli současnému náporu na zdravotníky ho moc sledovat nestíhají. „Rodičky si své děti více nehlídají ani nevíme o případu, kdy by si některá z nich zjišťovala, jestli nebylo miminko zaměněno,“ uvedl přednosta kliniky Vladimír Kališ. Každá z maminek i dítě okamžitě po narození dostanou na stehno unikátní číslo, které určuje pořadí novorozeněte od začátku roku.

Číslo se nedá smýt a zmizí až za sedm nebo deset dní. „V té době jsou maminka i dítě dávno většinou doma,“ vysvětluje primář. Jediný komentář, který v souvislosti se seriálem v Plzni zaznamenávají, je, že asi třetina maminek napsání čísla komentuje slovy, že „takhle se chráníme, aby se nestalo něco podobného jako v Kukačkách“.

Hned nás okroužkovali
Lucie absolvovala již dva porody a nepochybuje o tom, že obě děti jsou její. „Rodila jsem ve velké porodnici v Praze, v Ústavu pro péči o matku a dítě, a hned po porodu okroužkují dítě i mámu těsnou páskou, navíc jsem se s oběma dětmi hned fotila, takže bych asi změnu podoby poté, co je dítě na několik hodin na sesterně na pozorování, zaznamenala, “ říká dvojnásobná maminka. Chápe však případné obavy některých maminek, kdy jsou těsně po porodu oslabené a současně zaplavené štěstím, že strach vzniknout může.

Jak znám tatínka, ten si to dobře pohlídá
Zcela beze strachu poprvé rodila Kateřina a v létě se do porodnice chystá podruhé. Obavy nemá nejen proto, že sama je lékařka a prostředí dobře zná. „Téma, jak se vlastně trojitě zajišťuje evidence matky a novorozence, jsme měli už na lékařské fakultě, takže vím, jak to probíhá,“ vysvětluje praktická lékařka. Kromě toho ví, že jak minulý porod, tak ten příští si přímo na místě určitě pohlídá manžel, ten by si určitě nesrovnalostí všiml. Takže ani jí seriál žádné vrásky nedělá. „Muselo by dojít k nějaké extrémně složité situaci při porodu,něčemu zcela mimořádnému, aby došlo k nějakému omylu, neumím si to představit,“ myslí si budoucí dvojnásobná maminka a lékařka.

Asi by zvítězilo srdce, rozum by šel stranou
„Spíš jsem při sledování přemýšlela, jak bychom se já i muž zachovali, kdybychom zjistili, že je nás Daneček vyměněný. Jsem přesvědčená, že oba bychom se vyměněného dítěte nevzdali,“ přemýšlí o nezvyklé situaci, kterou seriál Kukačky nabídl. Srdce by podle Kateřiny zvítězilo nad rozumem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Veřejná wi-fi? Nejen na dovolených ji používáme, často patří samotným podvodníkům

vydáno 3. června 2023  16:29

Nabíjení telefonu na cestách přes USB zásuvky může být rizikové, vysoký výkon dokáže zničit celé zařízení.   celý článek

Led se neptá, jestli se ještě někdy uvidíme, říká přírodovědec, fotograf a spisovatel

vydáno 3. června 2023  9:47

Přírodovědec, fotograf, autor knih i pořadů. To je dobrodruh Petr Jan Juračka. Nyní svůj příběh líčí pro Metro.  celý článek

Arnie is back! Netflixovská hitovka FUBAR je rutinní komedie s občasnou akcí

Strážce streamu
vydáno 2. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jean-Claude Van Damme je na seriálovém poli sebeparodický Van Johnson, Sylvester Stallone je chlapácký Král Tulsy a Arnold Schwarzenegger má teď svůj...  celý článek

V holubníku jsou obydlené zatím jen čtyři „ložnice“. Vajíčka tu z hnízd odebírají pravidelně

vydáno 2. června 2023  5:52

„Tohle je umělé a tohle teplé je pravé,“ ukazuje mi dvě vajíčka Kateřina Brabencová ze spolku Holubi v nouzi. Ta pomáhá Záchranné stanici hl. m. Prahy se...  celý článek