metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 22 °C

Pondělí 5. června 2023. Svátek má Dobroslav
Strážce streamu
Další 1 fotografie v galerii
Krvavě rudé nebe | foto: NETFLIX

Smrtonosná past s upíry? Netflix znovu vsadil na různorodou kvalitu

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Němci a Netflix. To je kombinace, která českým divákům zachutnala již v případě naprosto vynikajícího mysteriózního seriálu Dark. Streamovací gigant je od loňského června, kdy měla tahle seriálová pecka premiéru, pořád největší, a tak investuje do lokálních produkcí svých evropských působišť jako nikdy. Mezi úspěšné a často neanglofonní jednohubky patří například Díra, Kde je moje tělo?, Kyslík a také novinka Krvavě rudé nebe. Kvality a nekvality posledně jmenovaného snímku, který si kupodivu drží na portálu csfd.cz solidních šedesát procent, si společně rozebereme.

Letadlo kdesi nad Atlantikem unesou teroristi a žena, která cestuje se synkem a trpí záhadnou nemocí, kvůli tomu musí odhalit svoje temné tajemství. Tak zní text oficiální synopse akčního hororového thrilleru Krvavě rudé nebe (Transatlantic 473). Ten si na Netflixu odbyl svou premiéru již před měsícem a já se původně zdráhal o tomto snímku informovat. Snažím se totiž psát jen od věcech, které nějakým způsobem vyčnívají. Poté, co jsem si o tomhle průměrném snímku přečetl několik pochvalných textů, však měním názor. Krvavě rudé nebe tedy nakonec nesmělo chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Rudé a německé
Krvavě rudé nebe v lecčems připomíná, alespoň co do kombinace hororově akční epičnosti a béčkovosti, Snyderovu Armádu mrtvých. Zatímco druhý jmenovaný snímek je stejně tak obrovským hitem jako zklamáním pro mnoho diváků, kteří čekali něco kapku logičtějšího, Krvavě rudé nebe u publika těží z příjemného momentu překvapení. Asi nebudu příliš spoilerovat, když napíšu, že se kombinace teroristů, upírů a teroristů – upírů v jednom letadle na obrazovkách hned tak nevidí. Nápad samotný je hodně fajn, německý akční horor díky němu po první upoutávce získal přezdívku Smrtonosná past v letadle. Navíc, když únoscům létajícího stroje začne kazit plány žena upírka, jejíž motivací je z velké části záchrana syna, máme tu ozvláštnění jinak docela klasické dějové struktury. Je tu ale jedno velké ALE. Vlastně jich je víc.

Krvavě rudé nebe

Nadpřirozená vějička
Krvavě rudé nebe má slušný rozjezd, nudný prostředek a na poměry ucházející konec. Jak jsem ale již nastínil výše, je to bohužel průměrná podívaná. Nemusíte být zrovna Mirka Spáčilová, aby vám po prvních dvaceti minutách snímku došlo, jak to celé asi skončí. Někomu to samozřejmě dojde ještě mnohem dříve. Scénáristé bohužel cestou k cíli, tedy poslední straně scénáře, vrší jeden logický laps za druhým. Nijak extrémně sice neurážejí divákovu inteligenci, potenciál byl však naprosto jinde. Nakonec si říkáte, jak je fajn, že je na obrazovce aspoň ta upírka tak trochu ze staré školy, kolem které se buduje mytologie, zatímco ona mydlí jednoho záporáka za druhým. Tahle holka ale bohužel celý film neutáhne.

Krvavá zívačka 
Německá Smrtonosná past s upíry, nebo chcete-li variace na Přepadení ve vzduchu či Boeing 747 v ohrožení, je béčko jako vyšité. Mohlo být ale mnohem zábavnější a chytřejší, jenže kvůli nekvalitní režii a scénáři nakonec není. Srovnání s Armádou mrtvých podle mě snímek jednoduše nesnese. Ten film alespoň ví, jak je pitomý. Tady se ale tvůrci do těch blbostí zamotali na můj vkus až moc. A každý druhý divák snímek prozívá.

Krvavě rudé nebe

  • Režie: Peter Thorwarth
  • Scénář: Peter Thorwarth, Stefan Holtz
  • Kamera: Yoshi Heimrath
  • Hudba: Dascha Dauenhauer
  • Hrají: Peri Baumeister, Roland Møller, Dominic Purcell, Alexander Scheer, Graham McTavish, Rebecca Dyson-Smith, Leonie Brill, Gordon Brown a další.

Komentáře

Hlavní zprávy

Mít dítě, nebo žít déle a lépe? Pro ženy s roztroušenou sklerózou těžká volba

vydáno 5. června 2023  8:00

Lékaři nevědí, proč se objeví, nemají šanci ji vyléčit. Nejsou ale proti ní už zcela bezmocní jako před desítkami let.  celý článek

Malíř Hehejík si vás nejdřív proklepne, potom vytvoří surrealistické dílo na míru

vydáno 5. června 2023  6:00

Potřebu tvořit pociťoval už v dětství, inspirovaly ho encyklopedie zvířat a dinosaurů. Lukáš Hehejík maluje surrealistické obrazy na míru tak, aby...  celý článek

Kostičky ze Sovětského svazu dobyly celý svět. Tetris se hrál i na mrakodrapu

vydáno 4. června 2023  17:33

Žádný složitý. V podstatě primitivní grafika. Přesto je hra návyková. Při svém vzniku způsobila dokonce v ruské akademii věd průšvih. Pojďme ale postupně....  celý článek

Jako Primark. V České republice se postupně otevírají legendární řetězce

vydáno 4. června 2023  13:35

Češi se brzy dočkají nového, Američany milovaného fastfoodu. Dámy si mohou zase v první tuzemské prodejně poprvé koupit prádlo od Victoria’s Secret.  celý článek