metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 19 °C

Sobota 3. června 2023. Svátek má Tamara

Další 2 fotografie v galerii
Anděl (16. 12. 2021) | foto: Metro.cz

Soumrak reklamních plachet? Kdepak, některé fasády v památkové zóně dál vydělávají

  5:49
Provozovatelé obřích reklam vzdorují novému zařízení. Věří, že porušuje zákon o ochraně hospodářské soutěže. Mimo zákaz stojí muraly. Podle města jsou méně problematické než reklamní plachty.

„Vyhlašujeme konec reklamním plachtám. V platnost vstupuje nařízení a na velké části území Prahy začínají platit nová pravidla venkovní reklamy. Pro Prahu to znamená vysvobození z nevkusného ověšování fasád budov, které tím jsou degradovány na pouhé reklamní nosiče,“ radovali se 1. října na Facebooku zástupci Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR).

Dva a půl měsíce poté, co zákaz začal platit, však některé mega reklamy visí na domech dál. Provozovatelé plachet je odmítají sundat. Vadí jim například, že město skrze nařízení postihuje jen část trhu. Billboardů se omezení totiž netýká. „Firmy, které jsou členy našeho sdružení, budou reklamní plochy provozovat i po začátku účinnosti vyhlášky. A to až do doby, dokud k celé věci nedají konečné stanovisko Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a Evropská komise,“ uvedl na konci září pro Seznam Zprávy Jan Soušek, předseda Sdružení českých firem venkovní reklamy a spolumajitel společnosti Super poster, která plachty provozuje.

Snaha dál vydělávat
Podle zástupů města je ale vyhláška platná a její platnost není žádným úřadem zpochybněna. „Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ani Evropská komise s Prahou nezačaly žádné správní řízení – jen poslaly nějaké dotazy, protože mají povinnost šetřit stížnost, kterou podali provozovatelé reklamních plachet,“ uvedla pro Metro magistrátní koordinátorka pro vizuální smog Kristýna Drápalová. „I kdyby správní řízení začalo, ani to nebude znamenat, že vyhláška přestane platit. To, že reklamy nebyly odstraněny, je čistě snaha podnikatelů na reklamě co nejdéle vydělávat,“ dodala.

Křižovatka Nádražní a Vltavské před vyhláškou

Příkladem, kde plachty dál visí, je Smíchov. Mimochodem, právě fotka z křižovatky Nádražní a Vltavské doprovázela facebookový příspěvek, v kterém IPR oznamoval konec reklamních plachet. Dnes už na tomto konkrétním místě obří reklamy nenajdete. O tři domy dál ale komerční plachta stále visí. Ještě větším paradoxem je dům západně od křižovatky. Na jeho fasádě je reklama roky. V listopadu z něj na chvíli zmizela. Před několika dny na ni však společnost Super poster opět plachtu nainstalovala. „Pokračujeme v pronájmu našich ploch jako doposud. Z informací, které máme, věříme, že jak vzhledem k porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže, tak k poskytování nedovolené podpory orgánem státní správy bude vyhláška zrušena. A předpokládáme, že se tak stane v nejbližších týdnech či měsících,“ stojí v prohlášení, které sdružení vydalo v polovině října.

Mural versus plachta
Prostor na Knížecí je zajímavý ještě z jednoho pohledu. Zdejší fasády, které dříve pokrývaly buď reklamní plachty, nebo jiné komerční nosiče, jsou dnes ozdobeny muraly. Velkoformátových maleb tu za poslední zhruba rok vzniklo hned pět. Dvě jsou reklamou na sázkovou kancelář, jiná připomíná založení Visegrádské skupiny. Na zmiňované křižovatce Nádražní a Vltavské zase najdete malbu, která má za cíl upozornit na téma genderové nerovnosti, zároveň je na ní symbol a název módní společnosti. Hned vedle uvidíte fasádu, která poutá nedaleký obchod s drony.

Křižovatka Nádražní a Vltavské dnes. Jiný úhel. Bez plachet a s muraly. Na budově vpravo reklamní plachta zůstala.

Deník Metro se proto zajímal, zda se město nebojí, že podobných komerčních maleb bude i v památkové zóně vznikat nyní víc. Podle koordinátorky pro vizuální smog město reklamní muraly považuje za výrazně méně problematické než reklamní plachty. „Mural můžete umístit jen na slepé štítové stěny, ne na fasádu přes okna a uměleckořemeslné prvky průčelí. Zadruhé má malovaná reklama v Praze tradici, hojně se využívala již v předválečné a meziválečné době. A za třetí, na rozdíl od plachet, které – ač je to absurdní – mohly být do schválení naší vyhlášky kdekoli umisťovány bez povolení, musí mural před umístěním schválit památkáři. Existuje tedy způsob, jak posoudit vhodnost jejich umístění a ohlídat kvalitu. To u plachet není,“ vysvětlila Drápalová. 

Hlavní zprávy

Veřejná wi-fi? Nejen na dovolených ji používáme, často patří samotným podvodníkům

vydáno 3. června 2023  16:29

Nabíjení telefonu na cestách přes USB zásuvky může být rizikové, vysoký výkon dokáže zničit celé zařízení.   celý článek

Led se neptá, jestli se ještě někdy uvidíme, říká přírodovědec, fotograf a spisovatel

vydáno 3. června 2023  9:47

Přírodovědec, fotograf, autor knih i pořadů. To je dobrodruh Petr Jan Juračka. Nyní svůj příběh líčí pro Metro.  celý článek

Arnie is back! Netflixovská hitovka FUBAR je rutinní komedie s občasnou akcí

Strážce streamu
vydáno 2. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jean-Claude Van Damme je na seriálovém poli sebeparodický Van Johnson, Sylvester Stallone je chlapácký Král Tulsy a Arnold Schwarzenegger má teď svůj...  celý článek

V holubníku jsou obydlené zatím jen čtyři „ložnice“. Vajíčka tu z hnízd odebírají pravidelně

vydáno 2. června 2023  5:52

„Tohle je umělé a tohle teplé je pravé,“ ukazuje mi dvě vajíčka Kateřina Brabencová ze spolku Holubi v nouzi. Ta pomáhá Záchranné stanici hl. m. Prahy se...  celý článek