metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 29 °C

Pátek 19. července 2024. Svátek má Čeněk

Atomové déja vu. Prokleté Záporoží a také Černobyl

  19:44
Mráz přichází z Kremlu. Už podruhé za půlstoletí. Tentokrát ho na vlastní kůži zažívají Ukrajinci. Každý uprchlík má svůj příběh. Někdy až paradoxní.
Černobylská elektrárna | foto:  David Neff, MAFRA

Autobusy. Vlaky. Osobní auta. Ale i vlastní nohy. Příběh jedenáctiletého kluka, který ze Záporoží doputoval až na Slovensko „po svých“, zaznamenala i média. Lidé utíkající před válkou si zachraňují životy, na záchranu majetku není ani čas, ani pomyšlení.

Lidé prchají pěšky, vlaky, ale také po řekách
Pro téměř sedmdesátiletou Lydii (jméno je změněné, redakce její skutečně jméno zná) a jejího manžela byla dlouhá pouť do Česka nejen fyzicky vyčerpávající. Křehká tmavovláska si ale nestěžuje. Z jihovýchodu země se v prvních dnech války, kdy se na její město začaly valit první útoky ruských vojsk, vydala i s mužem do Kyjeva. „Něco málo jsme urazili na začátku autobusem, pak už tím směrem doprava nefungovala. Naštěstí jsme objevili bezpečnou dopravu,“ svěřuje se deníku Metro Lydia.

Dopravním prostředkem se jim na více než 24 hodin stal říční výletní parník. „Loď jela nepřetržitě, ve dne i v noci. Zajímavá byla přístaviště po cestě, některá byla označená jen svíčkami na místech, kde se dalo zakotvit a kde čekali další uprchlíci. Prý že ty svíčky nejsou v noci vidět z letadla, kdyby se Rusové objevili,“ popisuje seniorka útěk před válkou.

Jaderné elektrárny jsou rodinným osudem
Co na Lydii ale těžce doléhá, to jsou aktuální zážitky kombinované s dávnou minulostí. Její rodina je skrze tragické události propojená s atomovou minulostí i současností sovětského impéria a nástupnických států.

„Můj syn pracuje v záporožské atomové elektrárně. A pořád tam musí být, i když ji dobyli Rusové,“ říká smutně a tiše, přesto neopomene zdůraznit, že se jedná o elektrárnu u města Energodar, jejíž areál byl ještě před obsazením Rusy ostřelován. Nejen syn ale má co do činění s elektřinou vyráběnou z jádra. Své o tom ví také Lydia. „A Černobyl znáte? My jsme žili v Pripjati. Hned den po výbuchu nás odtamtud evakuovali,“ vybavuje si žena během vyprávění o synovi.

Ze dne na den nasedli obyvatelé města, které poskytovalo černobylské elektrárně veškeré zázemí, do narychlo přistavených autobusů a vydali se pryč. Nikoho tehdy nenapadlo, že to bude navždy. Teď sama neví, jestli už její druhý nucený útěk z domova není také navždy.

Záporožská jaderná elektrárna patří mezi největší svého druhu ve světě. K jejímu obsazení ruskými vojsky došlo v prvních dnech března 2022. Během bojů vypálili útočníci směrem na elektrárnu minimálně jednu raketu, která naštěstí dopadla asi čtyři sta metrů od jaderných bloků. Rusko chce údajně podle ukrajinských zdrojů začlenit tuto elektrárnu do své energetické sítě. 

Ukrajinské spolky fungují v Česku již desetiletí

  • Emigrace po bolševické revoluci v roce 1917 se týkala jak Rusů, tak Ukrajinců. 
  • Nový domov u nás našli ruští a ukrajinští vojáci, vysokoškolští profesoři, umělci.
  • Nejvíc se jich uchýlilo do Prahy, mezi nimi například i pozdější armádní generál Sergej Vojcechovský, rodák z běloruského Vitebsku.
  • V Praze je už z meziválečného období část Olšanských hřbitovů vyčleněná jako místo posledního odpočinku Rusů a Ukrajinců.
  • V Praze je také symbolický hrob Augustina Vološina, premiéra a také jednodenního prezidenta Karpatské Ukrajiny, rusínského ministátu, který vznikl v březnu 1939 v bývalé Podkarpatské Rusi.
  • V roce 1990 vznikl Spolek Ukrajinců v ČR. Navázal na aktivity organizací z let 1920 až 1948.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Kina pod širákem mají zvláštní atmosféru. Víme, kde v metropoli zažít pravou letní pohodičku

vydáno 19. července 2024  5:36

Možností, kde o prázdninách mrknout na film, jsou v Praze desítky. Pár tipů na letní kina má i deník Metro. Náš výběr nabízí klasiky pro velký počet...  celý článek

Mladí nepracují efektivněji, jen v práci nechtějí strávit celý život

vydáno 18. července 2024  19:46

Čtyřdenní pracovní doba se v Evropě stává trendem. Svým zaměstnancům ji nabízejí například firmy na Islandu, v Belgii, Švýcarsku nebo Německu. V Česku se...  celý článek

Zastávky na znamení plošně zavedli před třemi týdny. PIDiatr Vondráček je ale ne vždy stíhá hlásit

vydáno 18. července 2024  14:52

„Pro výstup stiskněte tlačítko.“ Tuhle hlášku slýchávají cestující v pražských autobusech a trolejbusech od konce minulého měsíce častěji, než by možná...  celý článek

Když ještě na trhu řehtali koně. Jak to vypadalo na Václaváku v polovině 19. století

vydáno 17. července 2024  15:43

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Neznámé a méně známé pohledy na město od starých mistrů.  celý článek