Kde jsou ty časy, kdy pekárny zavíraly krám, protože nemohly sehnat pekaře. Zakázek bylo hodně, práce nad hlavu, jen je neměl kdo dělat. Před dvěma lety to postihlo třeba pekárnu v Horní Plané.
Benzin, mouka, energie. O tři čtvrtiny dražší
Teď začínají na pekaře doléhat jiné tlaky. Drahé energie. Nedávno ukončila například činnost vyhlášená pekárna Alžbětín v Železné Rudě. „Vážení příznivci, zákazníci, přátelé. S velkým zármutkem vám oznamujeme, že Pekárna Alžbětín ukončila svou činnost,“ nahlásil majitel na facebookovém profilu.
„Náklady na výrobu vzrostly pekařům meziročně v průměru o sedmdesát pět procent,“ komentuje současnou realitu Pavel Hrdina, předseda průmyslových mlýnů. Nejvýrazněji pocítili zdražení u energií, například plyn je nyní o tři sta procent dražší.
Vedle energií se promítají do výsledné ceny pečiva i ceny obilí a následně mouky. Ta podražila asi o sedmdesát procent. Roli hrají i vysoké ceny benzinu a nafty. Všechny tyto položky tvoří kolem šedesáti procent nákladů na produkci pečiva.
Strašák jménem kontrola
Teď „straší“ mlynáře a pekaře i ministerstvo zemědělství. Resort si chce, podle jejího šéfa Zdeňka Nekuly, vyšlápnout na příliš vysoké ceny a bude zjišťovat, jestli je nemají potravináři nastavené vysoko.
„Kontrol marží se neobáváme, ale očekáváme, že vláda přijde s konkrétní podporou pekařů a přidružených oborů, v tuto chvíli je ohrožena nejen existence mnoha pekáren, ale hrozí i to, že pro mnoho domácností se pečivo může stát v brzké době cenově nedostupné,“ upozorňuje Bohumil Hlavatý, výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů v České republice.
Pekaři jako kritická infrastruktura?
Podle pekařů by například pomohlo, kdyby se pekaři stali součástí takzvané kritické infrastruktury státu, a pokud by například nastaly problémy s dodávkami plynu, stát by pro jejich provozy tuto energii garantoval a dodával ji. Do této infrastruktury se započítává například distribuční síť energií, prodejny pohonných hmot, zásobování pitnou vodou, zdravotnictví, dopravní sítě, bankovní služby a další.
I když je Česko v produkci obilovin stále soběstačné, domácí ceny ovlivňuje i vývoj této potraviny na světových trzích. Například začátkem března zdražila pšenice na chicagské burze o čtyřicet procent.
Ceny obilí, zvláště krmné pšenice, se však v dohledné době zcela jistě promítnou i do ceny masa. Protože pšenice a některé další obiloviny tvoří významnou část krmných směsí.
Rohlík za haléře
|