metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -2 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina
Zkušená organizátorka různých akcí Barbora Šubrtová | foto: Archiv Barbory Šubrtové

Jednadvacátý srpen by měl být stejně důležitý jako 17. listopad, říká pořadatelka NeverMore 68

  4:22
Na pražském Výstavišti se v pondělí uskuteční akce, jejímž hlavním programem budou v souvislosti se současnou dobou a sovětskou okupací před 55 lety dezinformace. „Bohužel mě překvapuje neochota uznat objektivní pravdu a historická fakta a já budu vždycky zastávat pozici, že lež prostě není názor,“ říká organizátorka pondělní akce NeverMore 68 Barbora Šubrtová, která se na Výstavišti věnuje programu a hudební dramaturgii.

Často mluvím s lidmi o 17. listopadu a 21. srpnu. Zatímco v listopadu se Češi schází třeba na Národní třídě, srpnové události zůstávají stranou, přitom by to pro nás měl být podobně významný den. Proč to tak podle Vás je?
Myslím, že ten hlavní důvod je, že 17. listopadu je datum, které máme (téměř) všichni spojené s pozitivní změnou. S pádem nenáviděného režimu, nástupem svobody a demokracie, osobností Václava Havla a velmi unikátního období 90. let, které má doteď auru jednoho z nejvíce optimistických období i v kontextu světových dějin a konce studené války. Oproti tomu srpen 1968 je každoroční připomínkou toho, že když jsme si mysleli, že jsme našli takzvanou třetí cestu, socialismus s lidskou tváří, kdy drtivá většina národa včetně značné části tehdejší komunistické strany si upřímně, a bohužel naivně myslela, že v srdci Evropy vybudujeme spravedlivý ráj. Tenhle sen byl rozdrcen sovětskými tanky, které nás uvrhly do 20 let letargie a celospolečenské deprese, a téhle skepse jsme se bohužel už nikdy úplně nezbavili. Ale právě proto si myslím, že je potřeba si stále připomínat, jakým způsobem toto změnilo naše dějiny, a to velmi otevřeně, i když je to pro nás stále složité.

Tématem pondělní akce NeverMore 68 budou dezinformace. Jak přišel nápad takovou akci realizovat?
Právě proto, že i osobně cítím a vidím všude kolem sebe a v on-line prostoru, s jakou lehkostí se relativizují fakta a historické události, rozhodli jsme se dát letošnímu ročníku tento podtitul. Pro mě je naprosto nepřijatelné, aby bylo možné 55 let po okupaci znovu oprašovat sovětskou propagandu, mísit ji s tupým národovectvím a neskrývaným rasismem, aby se pokřivovala naše historie.

Jak myslíte, že by se celá ta roztříštěná společnost mohla dát zase dohromady?
Tak to je otázka hodná nominace na Nobelovu cenu za mír. Budu určitě opakovat klišé, která už stokrát zazněla, ale základem je vzdělání nás všech, ochota respektovat vzdělanost a vědecké autority a na druhé straně vzájemný respekt a snaha o pochopení toho druhého. Ale obecně mám v tomhle spíš pesimistický názor a jako fanynka sci-fi mám pocit, že čím dál tím více příběhů a analogií se začíná až nebezpečně přibližovat realitě, ve které žijeme. To v kontextu globální změny klimatu věští trochu apokalyptickou společnost, ale na druhou stranu mám opravdu velkou víru v nastupující mladou generaci, která má podle mě mnohem více empatie a soucitu a nechce žít ve světě, kde vítězí lež, bezohlednost a právo silnějšího. A to mě naplňuje mírným optimismem.

Jste zkušenou organizátorkou, do Prahy jste přivezla spoustu hudebních hvězd. Třeba Stinga nebo Massive Attack. Několik let jste stála také u řady festivalů. A nyní jste v týmu Výstaviště Praha. Jaké další akce chystáte?
Na Výstaviště jsem přišla na začátku loňského roku a působím zde jako programová manažerka a hudební dramaturgyně. V areálu Výstaviště mám kromě NeverMore 68 i sérii open air koncertů mladých domácích kapel Check it, které se konají dvakrát měsíčně od května do září. Kromě Výstaviště působím i v sesterském areálu Holešovické tržnice, kde mám dva hlavní projekty, a to audiovizuální festival #5 prostor a zimní kino. Kromě toho mám svoji vlastní klubovou akci, která se zaměřuje na aktuální elektronickou a urban music s důrazem na ženské umělkyně.

NeverMore 68

  • Druhý ročník kulturně-společenského festivalu NeverMore 68 se uskuteční v ponděli 21. srpna od 16 do 22 hodin na Výstavišti v Praze.
  • Vedle samotné připomínky vpádu vojsk Varšavské smlouvy budou jedním z hlavních letošních témat dezinformace.
  • Na akci vystoupí hosté například z Ústavu nezávislé žurnalistiky, spolku Díky, že můžem a Českého rozhlasu Radiožurnál. Své diskuse budou mít Deník N, mladší generaci zastoupí magazín Refresher, ze spolků a organizací pak Gulag.cz, Proti ztrátě paměti, Dekomunizace, z.s., nebo Političtí vězni.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Karlův most byl až do roku 1841 jediným mostem v Praze. Tramvaje přes něj jezdily jen tři roky

vydáno 29. listopadu 2023  6:15

Na slavnou památku se před lety vrátily plynové lampy. V současnosti je má na starost nejvyšší muž v oboru. Do ulic metropole vyráží 205 centimetru vysoký...  celý článek

Naším cílem je, ať jsou lidé tady šťastní, říkají architekti k nové tváři hlavního nádraží

vydáno 28. listopadu 2023  17:01

Hlavní nádraží a jeho okolí projdou velkou proměnou. Architektonická soutěž určila, že těžký úkol dostane na svá bedra kodaňské studio Henning Larsen...  celý článek

Jsme ve vesmíru sami? Odpoví na to chystaná česká komedie Franta mimozemšťan?

vydáno 28. listopadu 2023  15:26

Na Jakuba Prachaře čekal úkol zhostit se dvou postav – reálného Franty a mimozemšťana Franťana. Mají něco společného? „Je tam určitá podoba. Jinak jsou...  celý článek

Světové časy u Florence i chytré displeje na zastávkách MHD. Praha vstupuje do budoucnosti

vydáno 28. listopadu 2023  5:46

„U ikonických hodin ukazujících světový čas na Florenci se finišuje s pokládkou dlažby, aby vše bylo, jak má být. V době, kdy jsem monument fotila, na...  celý článek