metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 14. září 2024. Svátek má Radka

Jednadvacátý srpen by měl být stejně důležitý jako 17. listopad, říká pořadatelka NeverMore 68

  4:22
Na pražském Výstavišti se v pondělí uskuteční akce, jejímž hlavním programem budou v souvislosti se současnou dobou a sovětskou okupací před 55 lety dezinformace. „Bohužel mě překvapuje neochota uznat objektivní pravdu a historická fakta a já budu vždycky zastávat pozici, že lež prostě není názor,“ říká organizátorka pondělní akce NeverMore 68 Barbora Šubrtová, která se na Výstavišti věnuje programu a hudební dramaturgii.
Zkušená organizátorka různých akcí Barbora Šubrtová | foto: Archiv Barbory Šubrtové

Často mluvím s lidmi o 17. listopadu a 21. srpnu. Zatímco v listopadu se Češi schází třeba na Národní třídě, srpnové události zůstávají stranou, přitom by to pro nás měl být podobně významný den. Proč to tak podle Vás je?
Myslím, že ten hlavní důvod je, že 17. listopadu je datum, které máme (téměř) všichni spojené s pozitivní změnou. S pádem nenáviděného režimu, nástupem svobody a demokracie, osobností Václava Havla a velmi unikátního období 90. let, které má doteď auru jednoho z nejvíce optimistických období i v kontextu světových dějin a konce studené války. Oproti tomu srpen 1968 je každoroční připomínkou toho, že když jsme si mysleli, že jsme našli takzvanou třetí cestu, socialismus s lidskou tváří, kdy drtivá většina národa včetně značné části tehdejší komunistické strany si upřímně, a bohužel naivně myslela, že v srdci Evropy vybudujeme spravedlivý ráj. Tenhle sen byl rozdrcen sovětskými tanky, které nás uvrhly do 20 let letargie a celospolečenské deprese, a téhle skepse jsme se bohužel už nikdy úplně nezbavili. Ale právě proto si myslím, že je potřeba si stále připomínat, jakým způsobem toto změnilo naše dějiny, a to velmi otevřeně, i když je to pro nás stále složité.

Tématem pondělní akce NeverMore 68 budou dezinformace. Jak přišel nápad takovou akci realizovat?
Právě proto, že i osobně cítím a vidím všude kolem sebe a v on-line prostoru, s jakou lehkostí se relativizují fakta a historické události, rozhodli jsme se dát letošnímu ročníku tento podtitul. Pro mě je naprosto nepřijatelné, aby bylo možné 55 let po okupaci znovu oprašovat sovětskou propagandu, mísit ji s tupým národovectvím a neskrývaným rasismem, aby se pokřivovala naše historie.

Jak myslíte, že by se celá ta roztříštěná společnost mohla dát zase dohromady?
Tak to je otázka hodná nominace na Nobelovu cenu za mír. Budu určitě opakovat klišé, která už stokrát zazněla, ale základem je vzdělání nás všech, ochota respektovat vzdělanost a vědecké autority a na druhé straně vzájemný respekt a snaha o pochopení toho druhého. Ale obecně mám v tomhle spíš pesimistický názor a jako fanynka sci-fi mám pocit, že čím dál tím více příběhů a analogií se začíná až nebezpečně přibližovat realitě, ve které žijeme. To v kontextu globální změny klimatu věští trochu apokalyptickou společnost, ale na druhou stranu mám opravdu velkou víru v nastupující mladou generaci, která má podle mě mnohem více empatie a soucitu a nechce žít ve světě, kde vítězí lež, bezohlednost a právo silnějšího. A to mě naplňuje mírným optimismem.

Jste zkušenou organizátorkou, do Prahy jste přivezla spoustu hudebních hvězd. Třeba Stinga nebo Massive Attack. Několik let jste stála také u řady festivalů. A nyní jste v týmu Výstaviště Praha. Jaké další akce chystáte?
Na Výstaviště jsem přišla na začátku loňského roku a působím zde jako programová manažerka a hudební dramaturgyně. V areálu Výstaviště mám kromě NeverMore 68 i sérii open air koncertů mladých domácích kapel Check it, které se konají dvakrát měsíčně od května do září. Kromě Výstaviště působím i v sesterském areálu Holešovické tržnice, kde mám dva hlavní projekty, a to audiovizuální festival #5 prostor a zimní kino. Kromě toho mám svoji vlastní klubovou akci, která se zaměřuje na aktuální elektronickou a urban music s důrazem na ženské umělkyně.

NeverMore 68

  • Druhý ročník kulturně-společenského festivalu NeverMore 68 se uskuteční v ponděli 21. srpna od 16 do 22 hodin na Výstavišti v Praze.
  • Vedle samotné připomínky vpádu vojsk Varšavské smlouvy budou jedním z hlavních letošních témat dezinformace.
  • Na akci vystoupí hosté například z Ústavu nezávislé žurnalistiky, spolku Díky, že můžem a Českého rozhlasu Radiožurnál. Své diskuse budou mít Deník N, mladší generaci zastoupí magazín Refresher, ze spolků a organizací pak Gulag.cz, Proti ztrátě paměti, Dekomunizace, z.s., nebo Političtí vězni.cz.
Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

Amerikánka mi změnila život. Probudila ve mně touhu, říká režisér Viktor Tauš

vydáno 14. září 2024  14:00

Už za necelé dva týdny dorazí do kin film režiséra Viktora Tauše s názvem Amerikánka, k němuž byl loni v září uveden na pražské scéně Jatka78 celovečerní...  celý článek

Praha rozpůlená řekou. Než v hlavním městě zvítězila bytelnější přemostění

vydáno 14. září 2024  5:00

Již pravěcí lidé se usazovali u vodních zdrojů a stejně se zachovali i naši předkové přicházející na naše území nejspíše od severovýchodu. Zabydlovali se...  celý článek

Beetlejuice, Beetlejuice, Beetlejuice! Strašidlák řádí v kinech i na streamech

Strážce streamu
vydáno 13. září 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Pokud chodíte pravidelně do kina, a máte rádi fantaskní světy, možná jste si podobně jako já v těchto dnech uvědomili jednu prostou skutečnost. Díky...  celý článek

Ani cihla, ani beton. V Praze vyrostly první české „výškové“ obytné domy ze dřeva

vydáno 13. září 2024  7:00

České předpisy se letos konečně pohnuly a místo maximálních dvanácti metrů na výšku už lze stavět do 22 a půl metru. Čtyři bytové domy ve Stodůlkách tuhle...  celý článek