metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Úterý 23. července 2024. Svátek má Libor

Generál Československa zamíří za české mříže. Policie zadržela známého dezinformátora

  18:26
„Musíme těm dobytkům zatnout tipec“ a „vyneseme je za rypáky a naházíme je do řeky a zbavíme se jich jednou provždy“. To jsou známá slova Tomáše Čermáka, který tak popisoval to, co chce provést české vládě za podporu Ukrajiny během ruské invaze. Skrýval se před vězením, chytla ho polská policie.
Zadržený dezinformátor. | foto: POLICIA.PL

Tomáš Čermák, který se na dezinformátorské scéně výrazně zapsal během covidové pandemie, od českých soudů dostal 5,5 roku vězení. K výkonu trestu nenastoupil, Česko proto na něj vydalo mezinárodní zatykač.

Při svém útěku se skrýval v lesích na neznámém místě a natáčel videa, kde s ruskou vlajkou vyzýval k odporu proti vládě. Například Reflex.cz minulý týden napsal, že „disident a jediný současný politický vězeň v České republice, který není ve vězení, Tomáš Čermák, se chystá osvobodit Československo. Pomoci mu k tomu má armáda, kterou aktuálně formuje v Rusku, odkud v dohledné době chystá invazi do České republiky“.

Dnes česká policie oznámila, že byl zadržen polskými kolegy. Podle nich měl namířeno do Běloruska. „Ač je muž v rukou polských policistů, formálně zůstává stále v pátrání a bude tomu tak až do jeho předání zpět do Česka, které díky realizaci evropského zatýkacího rozkazu bude možné provést velmi rychle,“ píše policie.

“Lepší dárek k mým včerejším narozeninám jsem si ani nemohla přát,“ píše na svém profilu sítě X Barbora Mercury, která dezinformační scénu a její „hrdiny“ dlouhodobě sleduje.

Po internetu koluje řada vtipů na adresu této scény. Ta samotná je rozdělena do několika skupin. Ani v jedné není jednotná. Velmi výrazná je třeba ta, která tvrdí, že Česká republika neexistuje a její policie je součástí korporace. A chce Československo díky Rusku osvobodit.

Prezidentem „Čechoslováků“, na které české zákony neplatí, je „občan v odporu“ Pavel Zítko, který mimo jiné kandidoval ve skutečné volbě na Pražský hrad. Podle médií je zadlužen a v exekuci. Údajně využívá své popularity k tomu, že se lidem pokouší prodávat různé produkty jako neexistující kryptoměny nebo fén, který má z obyčejné vody vyrábět studánkovou vodu. Zítko Čermákovi v boji za „osvobození Československa“ udělil hodnost generála.

Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

V kůži mechanika. Přezouvání formule 1 si můžete vyzkoušet na nábřeží Vltavy

vydáno 22. července 2024  21:00

V polovině srpna zavítá do centra Prahy tým Red Bull Racing se svou našlapanou událostí Red Bull Showrun. Než se tak ale stane, budou mít fanoušci závodů...  celý článek

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek