metro.cz

Počasí v Praze

-5 °C / -2 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina
Zadržený dezinformátor. | foto: POLICIA.PL

Generál Československa zamíří za české mříže. Policie zadržela známého dezinformátora

  18:26
„Musíme těm dobytkům zatnout tipec“ a „vyneseme je za rypáky a naházíme je do řeky a zbavíme se jich jednou provždy“. To jsou známá slova Tomáše Čermáka, který tak popisoval to, co chce provést české vládě za podporu Ukrajiny během ruské invaze. Skrýval se před vězením, chytla ho polská policie.

Tomáš Čermák, který se na dezinformátorské scéně výrazně zapsal během covidové pandemie, od českých soudů dostal 5,5 roku vězení. K výkonu trestu nenastoupil, Česko proto na něj vydalo mezinárodní zatykač.

Při svém útěku se skrýval v lesích na neznámém místě a natáčel videa, kde s ruskou vlajkou vyzýval k odporu proti vládě. Například Reflex.cz minulý týden napsal, že „disident a jediný současný politický vězeň v České republice, který není ve vězení, Tomáš Čermák, se chystá osvobodit Československo. Pomoci mu k tomu má armáda, kterou aktuálně formuje v Rusku, odkud v dohledné době chystá invazi do České republiky“.

Dnes česká policie oznámila, že byl zadržen polskými kolegy. Podle nich měl namířeno do Běloruska. „Ač je muž v rukou polských policistů, formálně zůstává stále v pátrání a bude tomu tak až do jeho předání zpět do Česka, které díky realizaci evropského zatýkacího rozkazu bude možné provést velmi rychle,“ píše policie.

“Lepší dárek k mým včerejším narozeninám jsem si ani nemohla přát,“ píše na svém profilu sítě X Barbora Mercury, která dezinformační scénu a její „hrdiny“ dlouhodobě sleduje.

Po internetu koluje řada vtipů na adresu této scény. Ta samotná je rozdělena do několika skupin. Ani v jedné není jednotná. Velmi výrazná je třeba ta, která tvrdí, že Česká republika neexistuje a její policie je součástí korporace. A chce Československo díky Rusku osvobodit.

Prezidentem „Čechoslováků“, na které české zákony neplatí, je „občan v odporu“ Pavel Zítko, který mimo jiné kandidoval ve skutečné volbě na Pražský hrad. Podle médií je zadlužen a v exekuci. Údajně využívá své popularity k tomu, že se lidem pokouší prodávat různé produkty jako neexistující kryptoměny nebo fén, který má z obyčejné vody vyrábět studánkovou vodu. Zítko Čermákovi v boji za „osvobození Československa“ udělil hodnost generála.

Komentáře

Hlavní zprávy

Naším cílem je, ať jsou lidé tady šťastní, říkají architekti k nové tváři hlavního nádraží

vydáno 28. listopadu 2023  17:01

Hlavní nádraží a jeho okolí projdou velkou proměnou. Architektonická soutěž určila, že těžký úkol dostane na svá bedra kodaňské studio Henning Larsen...  celý článek

Jsme ve vesmíru sami? Odpoví na to chystaná česká komedie Franta mimozemšťan?

vydáno 28. listopadu 2023  15:26

Na Jakuba Prachaře čekal úkol zhostit se dvou postav – reálného Franty a mimozemšťana Franťana. Mají něco společného? „Je tam určitá podoba. Jinak jsou...  celý článek

Světové časy u Florence i chytré displeje na zastávkách MHD. Praha vstupuje do budoucnosti

vydáno 28. listopadu 2023  5:46

„U ikonických hodin ukazujících světový čas na Florenci se finišuje s pokládkou dlažby, aby vše bylo, jak má být. V době, kdy jsem monument fotila, na...  celý článek

„Když se parta, jako jsme my, rozhodne udělat EP o lásce, nemůže to dopadnout dobře“

vydáno 27. listopadu 2023  15:46

Nu-metalová kapela Cocotte Minute působí na české hudební scéně víc než dvě desítky let. Její zpěvák Martin Zeller není v deníku Metro žádný nováček. Nyní...  celý článek