metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Sobota 23. září 2023. Svátek má Berta

Další 1 fotografie v galerii
Je důležité zohlednit svůj zdravotní stav, začít pomalu a nepřetěžovat se. | foto: Profimedia.cz

Kulíšek při otužování žádný smysl nedává, leda na pěknou fotku na Instagram

  6:00
Už Sokrates věděl o prospěšnosti působení chladné vody na lidský organismus. S otužováním jako léčebnou metodou pracoval třeba i zakladatel přírodního léčitelství Vinzenz Priessnitz. V dobách sociálních médií je pro změnu velkým propagátorem otužování Nizozemec Wim Hof alias Ledový muž.

Pokud chcete i vy udělat něco pro svoje zdraví, má pro vás pár tipů kardioložka Eva Kociánová. A že už letos pomalu končí zima? To vůbec nevadí! S tréninkem na plavání v ledové řece můžete začít už teď. Pěkně krůček po krůčku.

Právě jsem se rozhodl, že se budu otužovat. Jak mám začít?
Způsobů, jak se začít otužovat, je mnoho. Lze začít ochlazováním vzduchem, ať už krátkým pobytem na chladném vzduchu, či oblékáním menšího množství vrstev. Lze začít ve sprše ochlazováním končetin a postupným prodlužováním času a rozšiřováním ochlazované zóny, na začátek úplně stačí pár vteřin a chladná, nikoli ledová voda ke konci sprchování. Předtím, než půjdete do „terénu“, je ideální se alespoň tři týdny otužovat sprchou. Při sprchování se mírně pohybujte, aby tělo neprochladlo. Jakmile se jdete otužovat ven, je vždy lepší si najít zkušeného parťáka nebo otužileckou skupinu.

Čeho se mám naopak vyvarovat?
Nesoutěžte s nikým, ani sami se sebou, ani v extrémnosti podmínek, ani v délce ponoru. Nepodceňujte bezpečnost, pás s bójkou není modní doplněk, ale bezpečnostní pomůcka. Nikdy se nenořte do chladné vody sami. Nastanou-li jakékoli komplikace, je dobré mít kolem sebe lidi, kteří pomohou. Pokud chcete jít do rybníka i do řeky, volte místa, kde je postupný vstup do vody. Nečekejte zázraky a řešte i jiné oblasti zdravého životního stylu.

Eva Kociánová, kardioložka

Pokud vyrazím do terénu, jsou nějaké signály, které mi dají najevo, že mám raději svůj první „ponor“ přerušit?
Při plavání v chladné vodě jsou varovnými známkami pocit chladu končetin a horší pohyblivost nebo třes. Určitě byste neměli pociťovat přeskakování srdce, bolest na prsou nebo ztížené dýchání.

Jsou nějací jedinci, pro které je otužování absolutně nevhodné?
Tato aktivita není vhodná pro jedince s onemocněními srdce, vysokým krevním tlakem a plicními onemocněními. Není také vhodná při jakémkoli onemocnění, ani při rýmě.

Otužování je trendem posledních let. Čím to je, že je tolik oblíbené?
Lidé začínají řešit svoje zdraví, fyzické i mentální, a přestávají se spoléhat, že to nějaký systém udělá za ně. Je to dobrý signál. Potřebují hmatatelné výsledky a jasné jednoduché návody, otužování splňuje obojí. Práce na zdravé stravě je daleko zdlouhavější a řešení zdravého pohybu zase komplikovanější. Otužování má navíc propagátory i mediální podporu.

Na sociálních sítích mají otužilci ve vodě pletené kulíšky. Mají čepice nějaký smysl, nebo jde jen o módu?
Hlavu je lépe nenamáčet, ochránit ji může jen plavecká čepice. Kulíšek smysl nedává, leda na pěknou fotku na Instagram, kde pak každý pochopí, že o otužování moc nevíte.

Jste také patronkou projektu Srdce v hlavě. Co je jeho cílem?
Každý druhý člověk umírá z kardiovaskulárních příčin a prevence má dalekosáhlý smysl. Cílem projektu je informovat a vzdělávat veřejnost, a především pacienty o rizicích kardiovaskulárních onemocnění, prevenci a léčbě, aby mohli za svoje zdraví převzít zodpovědnost. Snažíme se pacienty upozornit na to, aby na své srdce mysleli a nesli ve svých hlavách rizika, která při nedodržování předepsané léčby a životního stylu mohou vést až k fatálním následkům.

Komentáře

Hlavní zprávy

Každý může být hrdinou. Inspirujte se! Můžete setkat s těmi, kteří nám pomáhají

vydáno 22. září 2023  17:02

Osmý ročník oblíbené akce Den hrdinů na Výstavišti představí v rámci celodenního bohatého programu složky integrovaného záchranného systému. Akce proběhne...  celý článek

Soulož s kostlivcem nemusí být hned Konec světa. Nebe s.r.o. baví i napočtvrté

Strážce streamu
vydáno 22. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Děj komediálního seriálu Nebe s.r.o., neboli Miracle Workers se ve čtvrté sérii přesunul do postapokalyptické budoucnost. V ní čelí pouštní válečník Sid...  celý článek

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek