metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Sobota 27. dubna 2024. Svátek má Jaroslav

Mazlíčci, vzpomínky, závěsy. Čím méně, tím pro plíce lépe

  18:40
Poličky plné suvenýrů z výletů a dovolených. Vázičky, svícny, modely autíček nebo letadel. Lapače prachu, kterými oplývá nejedna domácnost.
Prach v bytě je všudypřítomný. | foto: MAFRA

Na starý prach si restaurátor Petr dává dobrý pozor. Naráží na něj třeba v historických objektech, které se připravují k rekonstrukci. „Pokud někdo třeba neuklízel na zámecké půdě sto let, nedivil bych se, kdyby tam byl v prachu někde i mor,“ říká s nadsázkou. Do podobných prostředí si vždy bere respirátor a brýle, samozřejmostí jsou i rukavice, někdy si ale vezme i pláštěnku.

„Před lety jsme vyklízeli starý objekt, teď je z něho penzion. Byly tam krabice po zkrachovalé firmě, plné prachu. Bohužel jsem si nedal pozor, pracoval jsem bez rukavic a pak jsem si půl roku léčil ekzém mezi prsty,“ vzpomíná restaurátor na nepříjemný následek mnohaletých vrstev prachu.

Roztomilá andulka jako prachový vírník
Ale i „obyčejný“ domácí prach může, zvláště nemocnému člověku, způsobit závažné komplikace. Zejména tam, kde si lidé vystavují kdejaký hrneček nebo ozdůbku na nábytku a nezvládají každodenní oprašování. Jen vysávání podlahy a koberců nestačí. I když se leckdo pochlubí, že za něho doma likviduje prach robotický vysavač, prach z otevřených polic knihoven či z horních skříněk v kuchyni nebo ze skříní zatím ani ty nejdokonalejší roboty nevyčistí. Například pro astmatiky představují veškeré zvířené nečistoty problém.

Svět mrtvého prachu

  • V domácím prachu byste pod mikroskopem našli až dva tisíce odlišných mikrobů.
  • Nechte dýchat nejen lidi, ale i rostliny. Chemický lesk na listy sice vypadá efektně, ale ucpává dýchací póry rostlin.
  • Každé místo, které vysáváte, přejeďte alespoň třikrát po sobě. Jeden pohyb sací trubicí je málo.
  • Zastlaná postel je pastvou pro oči, ale rájem pro roztoče. Nezastlaná sice neladí jemnocitu, ale je zdravější.

„U dospělých s alergickým astmatem jsou příznaky vyvolány, kromě prašného pracovního prostředí či ovzduší, například alergeny roztočů v domácím prachu nebo alergeny z domácích mazlíčků,“ vypočítává Petr Pohunek, předseda České společnosti dětské pneumologie. Někdy stačí, když děti vypustí v pokoji z klece na chvíli andulku. Ta se párkrát proletí a všechen „horní“ prach rozmetá do prostoru.

Na pravidelný úklid jako prevenci před dýchacími problémy upozorňuje i Milan Sova, předseda České aliance proti chronickým respiračním onemocněním a současně přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy fakultní nemocnice Brno.

Rovná podlaha lepší než hustý koberec
„Určitě se setkáváme s tím, že pacienti trpící některou plicní chorobou si své potíže znásobují právě tím, že mají byt plný lapačů prachu,“ připomíná Milan Sova. V prachu se drží například roztoči. „Doporučujeme pravidelné vysávání, odstraňování prachu, přimlouváme se za rovné podlahy bez koberců, určitě není na škodu zbavit se i závěsů, kde se mohu například právě roztoči udržovat a alergiky to pak dráždí,“ doplňuje přednosta plicní kliniky. Astmatikům a alergikům se obvykle stav zlepšuje, když současně s intenzivní léčbou nemoci začnou doma víc uklízet a zbaví se všech pracholapek, byť pro ně představují přehlídku nostalgických vzpomínek. Ve spojení s horšími klimatickými podmínkami na podzim, především ve městech.

Hodně větrejte
Plicní lékař Sova ale zdůrazňuje, že ke komplikacím přispívá i to, že s podzimem a zimou lidé tráví více času v uzavřených prostorách. „Máme moderní plastová okna, která sice mají odvětrávání, ale nemusí to stačit. Pravidelné větrání by mělo být samozřejmé i pro lidi, kteří jsou zcela bez dýchacích obtíží, nejen pro alergiky či astmatiky,“ říká Sova

Pro lidi s respiračními chorobami nedoporučují lékaři třeba klimatizaci. Z ní se mohou šířit, na rozdíl od prachu, kde se vyskytují minimálně, plísně. I když se to může týkat spíše klimatizace v kancelářích, pokud neprochází pravidelným čištěním. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek