metro.cz

Počasí v Praze

22 °C / 24 °C

Úterý 16. července 2024. Svátek má Luboš

Udržitelná televize? I Netflix se veze na moderní ekologické vlně

  4:24
Šetrnost k přírodě nezajímá jen Gretu. Loni sledovalo příběhy o udržitelnosti na největší streamovací platformě 160 milionů domácností.
Ukázka z filmu Zac Efron nohama na Zemi | foto: Netflix

Velké množství lidí po celém světě se v posledních letech snaží spojovat životní styl se zodpovědným přístupem k planetě. Jakkoli může být tento trend pro někoho otravný, jisté je, že kontroverzní ekoaktivisté, jako je například Greta Thunbergová, či nepohodlná opatření v podobě papírových brček, nás budou provázet nejspíš už navždy.

Planeta je věda

  • Přírodovědci David Attenborough a Johan Rockström zkoumají v netflixovském pořadu Prolomit hranice: Naše planeta je věda rozvrat biodiverzity na Zemi a hledají způsob, jak odvrátit krizi. 
  • Dokumentární série má na portálu Česko-Slovenské filmové databáze (csfd.cz) hodnocení 83 procent. Fandů má tedy dost.
  • Podle některých jde o vizuálně dechberoucí podívanou, a to nejen díky záběrům na zvířata. Kritici naopak tvrdí, že se nedozvěděli mnoho nového a pořad moc straší.

Na moderní ekovlně se již nějakou dobu veze také streamovací gigant Netflix, který hodlá ještě přitvrdit. V těchto dnech uvádí novou speciální kolekci příběhů zaměřenou právě na udržitelnost.

„Příběhy mají schopnost inspirovat lidi a příběh naší planety je epickým pojetím naší doby. Na Netflixu ho tvůrci vyprávějí různými způsoby – od přátelství filmaře s chobotnicí v oscarovém snímku Moje učitelka chobotnice až po Zacovo cestování ve filmu Zac Efron nohama na Zemi,“ uvádějí pro Metro zástupci českého Netflixu.

„Abychom svým členům pomohli najít některé z těchto příběhů a lépe pochopit, co se děje s naší planetou, shromáždili jsme více než dvacet titulů do nové Netflix kolekce nazvané Společně pro naši planetu. Sbírka vyšla před celosvětovým listopadovým klimatickým summitem OSN COP26 ve skotském Glasgow,“ uvádějí dále zástupci platformy.

Na něm se mají sejít světoví lídři, aby obnovili své plány na vybudování čistší, zelenější a zdravější planety pro budoucí generace. „Nemusíte však být světovým lídrem, abyste se stali součástí řešení, a proto se lidé stojící za COP26 spojili se společností Netflix, aby tuto kolekci vytvořili,“ doplňuje Veronika Schieblová z Netflixu.

Miliony domácností
V loňském roce sledovalo příběhy o udržitelnosti na Netflixu 160 milionů domácností. V nedávném průzkumu mezi spotřebiteli v šestnácti zemích zhruba tři z pěti lidí, tedy 62 procent na celém světě, pro Netflix uvedli, že mají velký zájem o sledování pořadů a filmů, které se dotýkají problematiky klimatu. Streamovací platforma tak svým předplatitelům v současnosti nabízí seriály, filmy a různé speciály zabývající se třeba skutečnými krásami života na zemi v podobě série Naše planeta nebo například vědeckými poznatky o změně klimatu, o kterých je film Prolomit hranice: Naše planeta je věda.

„Napínavé thrillery, jako jsou třeba seriál Ragnarök – Konec světa, minisérie Zelená hranice nebo film IO: Poslední na Zemi, jsou také součástí sbírky. The Minimalists: Méně je teď a tady nám zase ukazuje nadějné způsoby, jak můžeme být v každodenním životě zodpovědnější, zatímco seriály Město tučňáků a Izzy a její koaly potěší celou rodinu,“ vyjmenovává Schieblová.

Inspirace pro umělce
„Nemůžeme si již dovolit vyčkávat s opatřeními proti hrozbě změny klimatu. Stále však máme čas psát svou vlastní budoucnost. Doufám, že tato sbírka příběhů o opatřeních v oblasti životního prostředí a klimatu inspiruje ještě více lidí a jejich vůdců, aby začali jednat, až se svět sejde na klimatickém summitu COP26 v Glasgow,“ komentuje designovaný předseda COP26 Alok Sharma.

„Chceme budovat budoucnost s čistým vzduchem a obnovenou přírodou, kde bude svět chráněn před nejhoršími dopady změny klimatu a kde budeme moci vytvářet pracovní místa a prosperitu, aniž bychom škodili naší planetě. Pojďme tuto budoucnost utvářet společně,“ dodává Sharma.

Eko sérii pořadů od Netflixu kvituje také zakladatel Stockholmského centra pro odolnost a ředitel Postupimského institutu pro výzkum dopadů klimatu Johan Rockström.

„Stabilita Země je nyní ohrožena – nikoli však nějakým gigantickým asteroidem, který se k nám řítí, ale spalováním fosilních paliv a ničením našeho společného majetku. Dobrou zprávou je, že nyní máme řešení a můžeme se s hrdinským úsilím transformovat na bezpečný, prosperující a spravedlivější svět. Úkolem naší generace není nic menšího než stabilizace naší planety. Jak tento příběh skončí, závisí na tom, co vy a já uděláme nyní, v tomto nejvíce rozhodujícím desetiletí naší historie. Ať jste kdokoli a děláte cokoli, všichni jsme nyní správci planety,“ filozofuje o osudu planety Sharma.

Eko nejen na Netflixu
Na vlně udržitelnosti se vezou i další tuzemské verze streamovacích platforem. Byť tedy ve znatelně menší míře než Netflix. Vybrané netflixovské eko tituly jsou kdispozici i pro nečleny Netflixu, a to na sociální síti YouTube. Zde je však naleznete pouze v angličtině bez českého dabingu či titulků.

Na on-line platformě HBO GO byl v minulosti k vidění ekologický dokument Led v ohni, který produkoval a namluvil Leonardo DiCaprio, rodinný, ekologicky laděný animovaný snímek Lorax je adaptací knihy autora Dr. Seusse. Environmentálně laděné dokumenty on-line se objevují také na Skylinku či do jisté míry i na portálu Vimeo. Ekologické pořady se zde ale, co do sledovanosti, pochopitelně masovému zájmu vždy netěší. Naprostou klasikou je pak samozřejmě dokumentárně-vzdělávací kanál National Geographic.

Pořady o problematice změny klimatu zajímají nejvíc obyvatele Mexika

  • Jménem společnosti Netflix provedla v létě 2021 společnost National Research Group průzkum mezi 13 tisíci dospělými v 16 zemích. 
  • Šedesát dva procent lidí v průzkumu uvedlo, že mají mimořádný nebo velký zájem o sledování pořadů nebo filmů, které se dotýkají problematiky změny klimatu. V USA to bylo 57 procent, v Kanadě a Austrálii 48 procent. Ve Velká Británii to stejně jako ve Francii uvedlo 52 procent. V Itálii šlo o 62 procent dotázaných, v Brazílii 82, a v Mexiku dokonce o 84 procent. 
  • Přestože si Netflix pochvaluje oblíbenost ekologicky laděných pořadů, ve statistikách sledovanosti u něj doposud v tuzemsku nedominují. Těsně před koncem loňského roku naposled zveřejnil informace o svých nejsledovanějších pořadech v České republice. Nejvíce sledovaným žánrem byly dramatické a detektivní filmy a seriály. Druhé místo v žebříčku obsadily komedie. 
  • Proti roku 2019 zaznamenala největší skok kategorie fantasy, která narostla šestnáctkrát. Devítinásobně větší zájem byl o romantiku. Často jde o staré „kusy“, na které se lidé dívali v mládí. Během pandemie totiž začalo více využívat internetovou televizi i publikum starší 35 let.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Rovnost pohlaví ve filmovém průmyslu existuje, myslí si budoucí generace umělců

vydáno 16. července 2024  17:00

Téměř šedesát procent mladých lidí v České republice, kteří mají zájem pracovat ve filmovém průmyslu, považuje hledisko genderové rovnosti za vcelku...  celý článek

Jižní strahovská tribuna ožívá! Kulturní program na obřím stadionu je zdarma a bez registrace

vydáno 16. července 2024  5:12

Bezplatné komentované prohlídky s průvodci, přednášky, debaty, filmové projekce i unikátní výstavy. To vše již třetím rokem slibuje tým projektu Paměť...  celý článek

Svatební sezóna vrcholí! Buďte originální: věnujte novomanželům fotku jejich očí

vydáno 16. července 2024  5:05

S fotografováním očí začal Jakub Štěpán z čiré zvědavost a bylo to spíše jeho hobby. Dnes má v portfoliu již několik tisícovek vyfocených lidských duhovek...  celý článek

Stačí vyhrát první zápas a už bojujeme o medaile, těší se do Paříže čeští šermíři

vydáno 12. července 2024  17:56

Je to úspěch jako hrom. Třicet dva let nebyl český tým kordistů na olympiádě. Letos ale naši šermíři do Paříže vyrazí. Jiří Beran, Jakub Jurka, Martin...  celý článek