metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Úterý 5. prosince 2023. Svátek má Jitka
Momentka z očkování | foto: MAFRA

Odpírači se ohánějí nesmysly. Vakcíny vznikly už před léty

  18:00
Zrušení hrazených testů žene lidi do očkovacích center i do ordinací praktických lékařů.

Čísla nakažených nikomu velkou radost nedělají. Adept na ministra zdravotnictví hrozí dalším totálním lockdownem. Lékaři z terénu, především praktici, „obvoďáci“, jak se jim nejčastěji říká, z nakažených také nemají radost.

Nejsou miliony očkovaných jako miliony
Současně ale vidí, že myšlení lidí se mění. Jde však podle nich i o to, jak se veškerá data interpretují. Při jejich správném čtení lze podle praktických lékařů poměrně dobře čelit nejrůznějším nesmyslům, které odpůrci vakcín šíří mezi lidmi hlavně přes sociální sítě. „Nejčastěji slýchávám od těch, kteří popírají účinnost vakcín, že jsou tu už miliony očkovaných, a přesto se virus dál šíří, teď o to víc, takže nemá cenu si vakcínu nechat píchnout,“ upozorňuje na zprávy, které se veřejností také šíří, Ludmila Bezdíčková, praktická lékařka z pražské Bubenče a současně členka Společnosti pro všeobecné lékařství (SVL).

„Uvědomme si ale především to, že jsou tu, bohužel, hlavně miliony neočkovaných. A v naprosté většině se nyní virus šíří právě mezi nimi,“ podotýká. Očkovaných, které virus napadl, je minimum, také průběh nemoci je u nich v naprosté většině mírný, bez těžkých následků. „Riziko hospitalizace u neočkovaných je až šestkrát vyšší než u těch, kteří už vakcínu přijali. Měli by si uvědomit, že mnozí mohou v lepším případě skončit v nemocnici na jipce, v horším případě v pohřebním ústavu,“ dodává vcelku nekompromisně Bezdíčková k rostoucím počtům lidí, kteří právě nyní končí v nemocnicích na jednotkách intenzivní péče.

Rychlokvašená ochrana? Stačí mít dobrou paměť
Co zkušené lékaře rozčiluje, je fakt, že se neustále upozorňuje na to, že vakcíny na covid-19 byly vyvinuté narychlo, proto se nelze na jejich účinnost spoléhat. „Je to jeden z častých argumentů těch, kteří odmítají jít na injekci,“ zdůrazňuje Cyril Mucha, další z praktických lékařů, který se sám s podobnými názory také setkává.

Lék podle něho vznikl už dávno, nyní se jedná jen o jeho „aktualizaci“. „Není to zase tak dávno, v roce 2008 byla v Asii použita nová vakcína proti předešlé variantě SARS-CoV-1,“ připomíná lékař. Tehdejší nákaza ale zůstala v Asii, nešířila se dál po světě. Vakcíny proti SARS-CoV-2, tedy covidu-19, jsou variantou, která není žádným rychlokvašeným lékem, jak často odpírači očkování argumentují.

Ordinace už vakcíny mají, lidé si říkají o očkování
Na jaře byli praktičtí lékaři v nepříjemné situaci. Volali po tom, že zvládnou vakcinační ochranu stejně dobře jako velká centra, argumentovali dobrou znalostí pacientů.

„Bohužel jsme byli v situaci, kdy jsme pacienty přesvědčovali, aby šli na injekci, ale sami jsme ji neměli, takže jsme je dokazovali na očkovací centra. To mnohé odradilo. Teď se sami hlásí,“ odkazuje Cyril Mucha na skutečnost, že vedle lidí s jinými chorobami mají nyní praktici plnější ordinace těch, kteří se nechali k naočkování přesvědčit. Lékaři připouštějí, že tlak, například na zrušení placených testů pro většinu lidí nebo na nařízení kontrol v restauracích, se na změně chování podepisuje.

„Chodím denně na oběd do restaurace, nijak mě požadavek personálu, jestli jsem byl očkovaný, neobtěžuje. Ukázat potvrzení je záležitost vteřiny. Když to jde na západ od nás, nevidím důvod, proč by to nešlo i tady,“ přidává svou zkušenost praktický lékař Svatopluk Býma, současně předseda SVL. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Poslouchají nás také babičky, říkají autorky úspěšného podcastu Vyhonit ďábla

vydáno 4. prosince 2023  14:09

Věci nazývají pravými jmény. Zároveň se i snaží správně pojmenovávát části pohlavních orgánů. Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková jsou dvě kamarádky,...  celý článek

Streamu vládnou ještěři. Animovaný Leo vás pobaví. Mariňák Adam Driver si konečně zastřílí

vydáno 4. prosince 2023  12:55

Máme pro vás hned dva filmové tipy na chladné večery. Jeden najdete na Netflixu, druhý pro změnu na HBO Max.   celý článek

Vysokoprocentní čokoláda by určitě neměla být hořká, říká odbornice

vydáno 4. prosince 2023  5:14

Michaela Dohnálková začala s kakakovými boby pracovat v roce 2015 doma v kuchyni, s válečkem a fénem.  celý článek

Christiaan Barnard: Hvězdný kardiochirurg zastínil i Beatles

vydáno 3. prosince 2023  16:59

Před 56 lety se v Africe zrodil „novodobý Frankenstein“. V narkóze, na operačním stole.  celý článek