Pchjongčchang, podle nějž se jmenuje i okres táhnoucí se od Japonského moře až do velehor, aspiroval na pořádání už pro roky 2010 a 2014. Je přitom důležité zmínit, že přímo ve městě se žádné z celkem patnácti sportovních odvětví neuskuteční.
Nejvíc diváckého zájmu pohltí horské městečko Tew-galljong-mjon, kde budou o kýžené medaile bojovat i naši biatlonisté. Ester Ledeckou či Evu Samkovou, naše další medailová želízka, budeme sledovat o kus dále, ve snowparku Phoenix. A co hokejisté či naše rychlobruslařky v čele s Martinou Sáblíkovou? Ti budou bojovat na břehu Japonského moře, v přístavu Kangnung.
Praktické informace
|
Bleskové spojení
Zvelebení Pchjongčchangu přišlo na deset miliard dolarů (více než 211 miliard korun). Obřím investicím, které propojily ospalou provincii se světem, vévodí vysokorychlostní železnice. „Infrastruktura se hodně zlepšila, hlavně vlaky. Olympijské hry urychlily příchod železnice o 30 let. Jinak bychom se jí nedočkali,“ uvedla pro Českou televizi šéfka místní restaurace Kim Kjong-ča. Cesta ze 160 kilometrů vzdáleného Soulu kdysi trvala tři hodiny, nyní postačí necelá hodinka.
Zamilují se Korejci?
Jak supermoderní střediska přijmou za své místní, to se uvidí až později. Zatím okres Pchjongčchang, přezdívaný „korejské Alpy“, obléhají hlavně američtí vojáci působící na okolních základnách. Lze jen doufat, že se dějiště her vyvaruje osudu prvního lyžařského střediska v zemi Goseong, které muselo být v roce 2006 uzavřeno pro mizivý zájem Korejců o zimní radovánky.
České naděje
|