metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Pátek 1. prosince 2023. Svátek má Iva
Rok 2022. Málo se stavělo a málo se také prodávalo. | foto: UDI

S bydlením je to jako na houpačce. Zlaté časy měli pronajímatelé v srpnu 2022

  17:56
V roce 2021 zdražovalo bydlení o desítky procent. Ceny lámaly rekordy. Investice do nemovitostí se jevily jako nevyčerpatelný zlatý důl.

Na rozdíl od stavebních povolení, jejichž vydání trvá v Česku déle než v rovníkové Africe, reaguje bytový byznys podstatně rychleji. Extrémní růst cen nových i starších bytů a nepříjemně drahé hypotéky přinutily zájemce o nemovitosti, aby se začali poohlížet po nájemním typu bydlení.

„Objem nově poskytnutých hypoték, tedy těch skutečně nových, spadl v červenci pod deset miliard korun. Tak nízké číslo jsme viděli naposled na začátku roku 2016, kdy ovšem ceny nemovitostí byly mnohem nižší,“ připomněl už na podzim Michal Skořepa, ekonom České spořitelny a člen vedení České společnosti ekonomické.

Češi už nevnímají nájemní bydlení jako problém
Propad hypotečního trhu přinutil zájemce hledat dostupnější cesty. Zlatý grál českého myšlení, vlastnictví bytu, přece jen v druhé polovině loňského roku ztratil na atraktivitě. Lidé si spočítali, že platit pronájem je vyjde levněji než splácet hypotéku. Nájemní byty se staly hitem, hlavně mezi těmi, kterým nestačí úspory a platy na drahé hypoteční splátky. Kdo pronajímal rodinný dům nebo byt, mohl si mezi zájemci vybírat.

Ale ani tento boom dlouho nevydržel. Očekávaný obrat nastal i na nájemním trhu. „Ze srpnového a zářijového maxima, kdy na jeden byt připadalo 39, respektive 34 zájemců, to pokleslo na zhruba 16 uchazečů na byt,“ komentuje houpačkovou situaci nájemního bydlení Hendrik Meyer, šéf realitní skupiny European Housing Services.

Ukazuje se, že průměrné ceny za metr čtvereční se už přibližně rok drží na stejné výši. Například v Praze platili obyvatelé nájemního bytu v lednu 2022 v průměru 333 korun. Za byt asi o 65 metrech čtverečních se nyní platí kolem 21 tisíc korun měsíčně bez energií.

Jedni Ukrajinci přijeli, jiní odjeli
V Brně vyrostly nájmy o dvě procenta na 282 korun za metr, tedy asi cca 18,5 tisíce za průměrný 65metrový byt. Na Ostravsku nájemní ceny bytů dokonce klesly, a to o pět procent na 178 korun za metr čtvereční. Průměrný 65metrový byt se pronajímá za 11,5 tisíce korun.

Pronájemním trhem zahýbala loni uprchlická vlna z Ukrajiny. To ovlivnilo ceny nájemního bydlení. Především poté, co se část uprchlíků vrátila zpět a přibyly volné byty. Na pronájemní trh se také dostala bydlení, která si lidé pořizovali ještě narychlo před očekávaným zdražováním hypoték.

Někteří majitelé bytů řešili zdražování a inflaci tím, že svůj velký byt pronajímají a sami se přestěhovali do menšího.

Komentáře

Hlavní zprávy

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek

Otužilci slaví 100 let plavání ve Vltavě. Výročí připomene kniha plná reportáží a rozhovorů

vydáno 30. listopadu 2023  7:00

Pro chladivé kratochvíle nadchl Pražany skoro šedesátiletý klenotník. Na jeho počest se pravidelně koná vánoční závod plavců u Národního divadla.   celý článek