metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Pátek 1. prosince 2023. Svátek má Iva
Návštěvníci mohou v muzeu vidět exponáty, jako například známý slabikář. | foto: Trhknih.cz

Třídy byly nacpané k prasknutí, učebnice sloužily do roztrhání. Tak kdysi vypadalo ve školách

  17:06
Co zažívaly děti 70. a 80. let ve školách? Jaká zde vládla atmosféra, jací bývali učitelé, jaké měli školáci pomůcky, to si můžete do 4. září připomenout v Retro muzeu v Praze.

Ve čtvrtém patře obchodního domu Kotva je možné si prohlédnout historickou školní třídu, na kterou povinně dohlížel obraz prezidenta republiky. Návštěvníci Retro Muzea zde najdou ukázky starých učebnic, slabikáře, školní sešity, žákovské knížky nebo výtvarné potřeby.

Zavzpomínají na všudypřítomné nástěnky i na to, co tehdejší děti ve škole potkávalo. Do 4. září mají navíc až dvě děti v doprovodu dospělého vstup zdarma.

Povinné centralizované školství
Ještě před nástupem na základní devítiletou školu děti navštěvovaly od tří let školu mateřskou a mnohé z nich od 3 měsíců věku i jesle, aby mohly matky po krátké mateřské dovolené opět nastoupit do zaměstnání. Děti tak byly vychovávány mimo rodinu od velmi útlého věku. „Devítiletá školní docházka byla jako dnes ze zákona povinná. Zákon a centrální předpisy také určovaly podobu školství v celé republice. Platily jednotné školní osnovy pro každý ročník školy, přísné hygienické i stravovací normy. Školství mělo jasně danou strukturu a bylo schopné plošně zajišťovat základní vzdělání na poměrně vysoké úrovni,“ komentuje výstavu její zakladatel Michal Petrov. Učit mohli pouze aprobovaní pedagogové a počet žáků ve třídách byl běžně vysoký. Třídy byly většinou nacpané k prasknutí a počet 35 žáků nebýval výjimkou. Silné ročníky dětí se učily, kde se dalo.

Vybavení školy
Školství bylo zcela bezplatné, děti při nástupu do školy dostaly veškeré potřebné vybavení. Učebnice měly děti zapůjčené a na konci roku je vracely k dalšímu použití. Učebnice tak sloužily doslova do roztrhání. Obsah učebnic sestavovali odborníci pod dohledem komunistické strany. V každé škole se děti učily z totožných učebnic. Na legendární věty ze slabikářů 80. let, jako třeba „máma mele maso“, vzpomínají dospělí s úsměvem dodnes.

Všechny děti seděly ve stejných lavicích v podobných třídách a s podobným vybavením. Ve školách převažovala frontální výuka, kdy učitel vyložil látku, děti si zapsaly zápis do sešitů, dostaly domácí úkoly na procvičení a pak byly zkoušené. Muzeum představuje design, trendy i běžný život v 70. a 80. letech minulého století v Československu. Rozkládá se na více než 2000 metrech čtverečních a ukazuje dnes již více než 12 000 unikátních předmětů. Husákovy děti a jejich rodiče mohou v Retro muzeu Praha zavzpomínat, ti mladší se zase mohou atraktivním způsobem seznámit s nedávnou historií.

Komentáře

Hlavní zprávy

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek

Otužilci slaví 100 let plavání ve Vltavě. Výročí připomene kniha plná reportáží a rozhovorů

vydáno 30. listopadu 2023  7:00

Pro chladivé kratochvíle nadchl Pražany skoro šedesátiletý klenotník. Na jeho počest se pravidelně koná vánoční závod plavců u Národního divadla.   celý článek