Výstava Na film! nabízí návštěvníkům nevšední zážitek, všechny exponáty je totiž možné si vyzkoušet a zjistit, jak fungují. Navíc na poslední měsíc mezi interaktivní instalace přibyl nový přístroj: speciálně sestrojená promítačka na kliku, která nabízí naprosto unikátní příležitost si vyzkoušet, jak se dříve v kinech promítalo z 35mm filmových pásů. Každý může zatočit klikou promítačky a na vlastní oči se přesvědčit, jak se ze série fotek z negativu stává na plátně film.
Vedle nejstarších optických vynálezů a iluzí spojených s počátky filmu na výstavě zažijete také nejnovější technologie - virtuální realitu nebo hologram. Milovníci kin se mohou usadit do původních kinosedaček a zhlédnout jedinečné filmy české předválečné avantgardy i pozdějších mistrů animace. A každý si zde může natočit a odnést také svůj vlastní animovaný film.
Výstavu navštívilo přes 20 tisíc lidí a v rámci programů pro školy dorazilo přes 300 skupin, kteří zde poznávají fascinující svět filmu. Projekt neunikl ani pozornosti známých osobností, které vznik filmového muzea, jehož je výstava součástí, podporují: do výroby samotných exponátů se zapojili například Bolek Polívka, Valerie Zawadská nebo Alexandr Hemala, jehož potká každý z návštěvníků v podobě hologramu.
Animační stůl zde prověřila výtvarnice Ludmila Zemanová, vnučka režiséra a mistra filmového triku Karla Zemana. Výstava i projekt rodícího se filmového muzeum nadchly také dokumentaristku Helenu Třeštíkovou, která ji doporučila všem, kdo chtějí pochopit, jak vzniká film, i režiséry Jiřího Menzela, Jana Hřebejka nebo Zdeňka Svěráka.
„Myslím, že je to skvělá myšlenka. Českému filmu už je víc jak sto let a je svůj, má svou osobitost. Zasloužil by si místo, kde by se o něm dalo načerpat více vědomostí. A tím by mělo být muzeum českého filmu,” řekl Zdeněk Svěrák, který je přesvědčený, že se mladému týmu podaří otevřít filmové muzeum i na stálo.
Výstava v Paláci Chicago je druhou z postupně vznikajících částí filmového muzea NaFilM, prvního muzea svého druhu v České republice. Nápad, který před čtyřmi lety vzešel od studentů filmové vědy, obstál v obrovské konkurenci pražské kulturní nabídky a přesvědčil o své smysluplnosti, profesionalitě a odhodlání naplnit dlouhodobý cíl.
Otázkou zůstává, kam se projekt po 31. březnu přesune. Mladý tým se snaží najít dlouhodobé prostory, kde by mohl filmové muzeum NaFilM otevřít nastálo.