metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 11 °C

Pátek, 22. ledna 2021. Svátek má Slavomír.
Cedule na Hájích
Další 1 fotografie v galerii
Cedule na Hájích | foto: FACEBOOK

Stanice podzemní dráhy ukrývají mnohá tajemství. Některá objeví jen ty nejbystřejší oči

5. října 2020  18:23 Filip Jaroševský Metro.cz
Metroarcheologie. Tak by se dala podle nadšenců do městské hromadné dopravy nazvat nová disciplína, která má v posledních týdnech v hlavním městě žně. Právě ve stanicích pražské podzemní dráhy se totiž dají najít doslova poklady.

Své o tom ví Kryštof Š., jenž coby uživatel ve facebookové skupině Miluju Metro nasdílel fotografie pořízené v konečné stanici metra C – Háje. Sundáním obkladů ze stropu tu totiž pracovníci dopravního podniku odhalili důmyslně zakonzervované cedule z roku 1990.

„Ty byly v roce 2003 během výměny podhledů vyjmuty z původních rámů a po dobu výměny zavěšeny na kus drátu pod strop. Následně byly ukryty nad nový podhled, neboť bylo snazší je zastrčit nad nosník než je uštípnout a vyndat,“ popisuje nadšenec na Facebooku.

Podobné dobové relikvie budou podle něj za pár desítek let k nalezení i na sousedním Opatově. „Zde třeba nosné rošty po původním osvětlení vestibulu z roku 1980 úspěšně přežívají i současnou rekonstrukci,“ dělí se o své postřehy Kryštof.

Zkameněliny v metru
Pražské metro přepraví obvykle půl miliardy lidí ročně, to je asi milion a půl osob denně. Jak ale před časem upozornil paleontolog Štěpán Rak, a to konkrétně v pořadu Českého rozhlasu s názvem Meteor, málokterý z nich si zde při čekání nejspíš všiml celé řady drobných zkamenělin. Ty se nacházejí v nejstarších stanicích metra, jako jsou Můstek, Staroměstská a Hlavní nádraží. Důvod je prostý. Stěny stanic jsou obloženy leštěnými kameny, ve kterých můžeme sledovat tisíce drobných zkamenělin živočichů i rostlin.

„Kdo má trochu pozorovací talent, ten při hlubším zkoumání zahlédne pozůstatky hlavonožce nebo takzvané liliice, což je třída evolučně nejstarších žijících ostnokožců,“ svěřil Českému rozhlasu paleontolog Rak, podle kterého mnoho zkamenělin najdou zájemci také v budově vlakového Smíchovského nádraží. Většinou ale tyto poklady vypadají jen jako světle béžové fleky.

Neviditelný nápis na Smíchovském nádraží
Když se před sedmi lety natáčel ve stanici metra Smíchovské nádraží film Vejška, filmaři stanici posprejovali. Podle dohody s dopravním podnikem pak svůj výtvor – obrovský nápis RHS – obratem umyli. Svou práci ale odvedli tak důkladně, že smyli i nánosy letité špíny. A tak umyté místo paradoxně vypadá jako obří flek, a to až do dnešních dní.

Ukázka z filmu Gympl

Ukázka z filmu Gympl

Pozorní cestující ještě obrysy písmen na stěně nástupiště při čekání na svou soupravu pravidelně rozeznávají. Dopravní podnik má již léta v plánu, že se odkazu filmařů nadobro zbaví při budoucí rekonstrukci stanice. Ta zde však podle pamětníků v odpovídajícím rozsahu neproběhla již od roku 1985, kdy byla stanice vybudovaná.

Stanice Klárov
Největší tajemství a záhadu pražského metra však pravděpodobně skrývají plechová vrata na Klárově, kousek od Úřadu vlády. Stojí tu totiž tajná stanice metra, jež byla postavena podle předválečných experimentálních plánů ještě před stavbou metra A. Trasa byla později naplánována jinudy a zůstaly tak jen otázky a oblíbená pražská legenda o tajné podzemní stanici. Celý objekt v současnosti slouží jako technické centrum dopravního podniku. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Pastrami. Vyzkoušejte další chutě street foodu

Zleva Vlastimil Pavlica a Martin Zvěřina v jednom ze svých bister
vydáno 22. ledna 2021  6:00

Bistro Meat Vandals rozšiřuje obzory, že jíst narychlo může znamenat i chutně.  celý článek

Kvůli opravě jely pražské retro tramvaje až do Ostravy

Tramvaj ev.č. 7269 se po opravě z Ostravy vrátila v prosinci 2020. Na snímku je...
vydáno 21. ledna 2021  17:30

Vozy, které prošly omlazovací kúrou, se do ulic vydají už v únoru. Na východě republiky absolvovat testovací jízdy nemohly.   celý článek

Postavil dům z kontejnerů. Teď chce know-how předat dál

Kontejnerový dům v Hranicích na Moravě při dokončování fasády.
vydáno 21. ledna 2021  7:24

Když začal loni v březnu stavět Marek Popálený v Hranicích na Moravě dům z kontejnerů, začali se u něj stavovat místní, ale i další, kteří projížděli....  celý článek

Vyzkoušeli jsme si každodenní patálie pražských řidičů. Místo na sídlišti jsme hledali vážně dlouho

V Novodvorské ulici se parkuji i „v druhé řadě“.
vydáno 20. ledna 2021  17:38

Kroužíme po sídlišti. Je šest večer a my už pět minut hledáme místo. Vytipovali jsme si vchod v Novodvorské v Praze 4, který je v tuto chvíli naším...  celý článek

Vaše fotky z Prahy