metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Středa, 1. prosince 2021. Svátek má Iva.

Další 1 fotografie v galerii
Cedule na Hájích | foto: FACEBOOK

Stanice podzemní dráhy ukrývají mnohá tajemství. Některá objeví jen ty nejbystřejší oči

  18:23
Metroarcheologie. Tak by se dala podle nadšenců do městské hromadné dopravy nazvat nová disciplína, která má v posledních týdnech v hlavním městě žně. Právě ve stanicích pražské podzemní dráhy se totiž dají najít doslova poklady.

Své o tom ví Kryštof Š., jenž coby uživatel ve facebookové skupině Miluju Metro nasdílel fotografie pořízené v konečné stanici metra C – Háje. Sundáním obkladů ze stropu tu totiž pracovníci dopravního podniku odhalili důmyslně zakonzervované cedule z roku 1990.

„Ty byly v roce 2003 během výměny podhledů vyjmuty z původních rámů a po dobu výměny zavěšeny na kus drátu pod strop. Následně byly ukryty nad nový podhled, neboť bylo snazší je zastrčit nad nosník než je uštípnout a vyndat,“ popisuje nadšenec na Facebooku.

Podobné dobové relikvie budou podle něj za pár desítek let k nalezení i na sousedním Opatově. „Zde třeba nosné rošty po původním osvětlení vestibulu z roku 1980 úspěšně přežívají i současnou rekonstrukci,“ dělí se o své postřehy Kryštof.

Zkameněliny v metru
Pražské metro přepraví obvykle půl miliardy lidí ročně, to je asi milion a půl osob denně. Jak ale před časem upozornil paleontolog Štěpán Rak, a to konkrétně v pořadu Českého rozhlasu s názvem Meteor, málokterý z nich si zde při čekání nejspíš všiml celé řady drobných zkamenělin. Ty se nacházejí v nejstarších stanicích metra, jako jsou Můstek, Staroměstská a Hlavní nádraží. Důvod je prostý. Stěny stanic jsou obloženy leštěnými kameny, ve kterých můžeme sledovat tisíce drobných zkamenělin živočichů i rostlin.

„Kdo má trochu pozorovací talent, ten při hlubším zkoumání zahlédne pozůstatky hlavonožce nebo takzvané liliice, což je třída evolučně nejstarších žijících ostnokožců,“ svěřil Českému rozhlasu paleontolog Rak, podle kterého mnoho zkamenělin najdou zájemci také v budově vlakového Smíchovského nádraží. Většinou ale tyto poklady vypadají jen jako světle béžové fleky.

Neviditelný nápis na Smíchovském nádraží
Když se před sedmi lety natáčel ve stanici metra Smíchovské nádraží film Vejška, filmaři stanici posprejovali. Podle dohody s dopravním podnikem pak svůj výtvor – obrovský nápis RHS – obratem umyli. Svou práci ale odvedli tak důkladně, že smyli i nánosy letité špíny. A tak umyté místo paradoxně vypadá jako obří flek, a to až do dnešních dní.

Ukázka z filmu Gympl

Ukázka z filmu Gympl

Pozorní cestující ještě obrysy písmen na stěně nástupiště při čekání na svou soupravu pravidelně rozeznávají. Dopravní podnik má již léta v plánu, že se odkazu filmařů nadobro zbaví při budoucí rekonstrukci stanice. Ta zde však podle pamětníků v odpovídajícím rozsahu neproběhla již od roku 1985, kdy byla stanice vybudovaná.

Stanice Klárov
Největší tajemství a záhadu pražského metra však pravděpodobně skrývají plechová vrata na Klárově, kousek od Úřadu vlády. Stojí tu totiž tajná stanice metra, jež byla postavena podle předválečných experimentálních plánů ještě před stavbou metra A. Trasa byla později naplánována jinudy a zůstaly tak jen otázky a oblíbená pražská legenda o tajné podzemní stanici. Celý objekt v současnosti slouží jako technické centrum dopravního podniku. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Vlaky pro flamendry končí. Již za necelé dva týdny dojde ke změnám na železnici

vydáno 1. prosince 2021  5:02

Již za necelé dva týdny dojde ke změnám linek, k rozšíření integrace a také k řadě omezení. V neděli 12. prosince vstoupí v platnost celostátní úprava jízdních řádů železniční dopravy. V návaznosti na ni a také kvůli úsporám tak dojde na celou...  celý článek

Téměř zapomenutý poklad z osady Károv se zachoval i navzdory nacistům

vydáno 30. listopadu 2021  16:26

Když listujete kronikou Károva – osady obce Ohrobec ležící nedaleko Dolních Břežan – narazíte v četných zmínkách na místní loutkářský spolek, který zde...  celý článek

Viktoria Žižkov se zařadí po bok dalších slavných celků, bude mít vlastní zastávku

vydáno 30. listopadu 2021  10:51

Když se minulý týden představovala na nové autobusové lince 101 zastávka U Prdlavky, lehce zanikla informace, že konečnou stanicí zmíněné linky bude ta s...  celý článek

Kulich bez loga? Policisty a hasiče to může stát tisícovku. Zmapovali jsem uniformy IZS

vydáno 30. listopadu 2021  5:42

Průměrný Pražan na sebe v zimě hodí prostě jen teplejší bundu a boty. Pro policisty, hasiče i záchranáře platí pravidla.  celý článek

Vaše fotky z Prahy