metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 19 °C

Neděle 24. září 2023. Svátek má Jaromír
Bioplynová stanice | foto: Jaroslav OžanaMF DNES

Chceme, aby stanice nezapáchala a výstavba nezatížila okolí, říká náměstek primátora

  16:10
Magistrát hledá místo, kde by šlo postavit bioplynovou stanici. Vzorem jsou mu Rakousko a Norsko.

Kvůli zápachu nepůjde větrat, okolí budou hyzdit hromady odpadků. Tak znějí nejčastější obavy těch Pražanů, v jejichž sousedství by mohla během několika příštích let vyrůst bioplynová stanice hlavního města. O nutnosti z budování zařízení takzvané bioplynky, kam se budou svážet odpadky z pražských vývařoven, restaurací a další podobný bioodpad, je již rozhodnuto. Podle magistrátu k němu dojde do roku 2028. K čemu zařízení ke zpracovávání biologicky rozložitelných odpadů, které nyní končí ve spalovně či na skládce, Praha reálně potřebuje?

Pražský odpad

  • Z výsledků vyhodnocení Plánu odpadového hospodářství hl. m. Prahy za rok 2018 vyplývá, že z celkového množství přibližně 432 tisíc tun odpadu bylo 57 procent energeticky využito a 27 zrecyklováno.
  • Do roku 2025 je však podíl recyklace potřeba přibližně zdvojnásobit, k čemuž by bioplynová stanice mohla významně pomoci.

„Z bioodpadu získaný biometan je svým složením téměř identický se zemním plynem. Mohou jej využít nejen Pražské služby při svozu odpadu, ale i další městské společnosti pro své technické vozy a potenciálně i vozový park MHD. Pražské služby mají nyní za úkol vyhodnotit možné varianty nejvýhodnějšího řešení pro město. Jako ekonomicky nejpříznivější vychází podle studie výstavba bioplynové stanice na pozemcích v areálu ZEVO Malešice, případně v bezprostředním okolí hlavního města,“ říká pro deník Metro náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček.

Magistrát nyní vede jednání i s dotčenými městskými částmi, tedy se Štěrboholy a Prahou 10 a 14. „Chceme, aby stanice nezapáchala a výstavba nezatížila, ani provoz, své okolí,“ dodává Hlubuček.

Podle výsledků odborných výzkumů, které v minulosti provedla například společnost Tres Consulting, však nesmradlavou bioplynku postavit nejde. Alespoň jednou měsíčně ji podle průzkumů nutně ucítí místní z okolních čtvrtí. Problémovou bioplynovou stanici měli například před čtyřmi lety ve Velkém Karlově na Znojemsku. „Měl jsem možnost vidět bioplynové stanice v zahraničních městech, jako je Vídeň či Oslo, kde fungují bez problémů a vlivu na okolí. Bioplynové stanice jsou v západní Evropě nezbytnou součástí systému nakládání s odpady,“ dodává Hlubuček. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Zvědavost ho přilákala až do Turecka. Dojel tam na pionýru za šest dní, ale zvládl by to prý dřív

vydáno 24. září 2023  15:00

Na motorce do zahraničí? Žádný problém. Pionýr je jeho srdeční záležitostí. Náctiletý nadšenec Václav Hradil se rozhodl vyjet do Turecka na vlastní pěst....  celý článek

Nelíbí se ti to? Tak si postav lepší. Co všechno člověka napadne při exkurzi kanceláří

PRAHA? AHA!
vydáno 24. září 2023  11:35

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Akcemi nadupaný začátek podzimu. Přijede dvorní kameraman slavného režiséra Pedra Almodóvara

vydáno 24. září 2023  8:10

Nezůstávejte v následujících víkendech doma! Čeká vás spousta zajímavých akcí. Konají se zajímavé výstavy, vyrazit můžete do Moravského Toskánska,...  celý článek

Vnučka uznávaného psychologa dál pomáhá, založila organizaci zaměřující se na rodiny s dětmi

vydáno 23. září 2023  9:00

„Rodiče by měli uznat vlastní chybu,“ říká pro deník Metro Alžběta Candia Muñoz, která jde v šlépějích svého dědy, známého lékaře.  celý článek