metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 0 °C

Úterý 21. ledna 2025. Svátek má Běla

Výstava Obrazy a hlasy Bubnů má také upoutat pozornost na kritický stav budovy

  10:15
Přes padesát tisíc českých Židů bylo z bubenského nádraží mezi lety 1941 a 1945 deportováno do koncentračních táborů v Terezíně nebo Osvětimi. V hlavní a už velmi zchátralé staniční budově se v současnosti nachází výstava Obrazy a hlasy Bubnů, která zahrnuje komiksy polských dětí, fotografie z Terezína nebo snímky dívky Vendulky Vogelové z noci před nástupem do vlaku směr vyhlazovací tábor.
Fotogalerie4

Výstava v bývalých drážních bytech má mimo jiné také upoutat pozornost na kritický stav budovy. | foto: Metro.cz

Výstava v rámci projektu Památník ticha potrvá do konce října a má sloužit především žákům a studentům. „Měla by se zde hledat inspirace. Budou sem chodit školy a my jim chceme dávat náměty, jak přetavit archiválie do podobenství,“ řekl pro deník Metro kurátor výstavy Pavel Štingl. Jeho vizí také je, že by na téma některé z částí výstavy mohly vzniknout seminární nebo i diplomové práce. „Výstavou snímků v negativu jsme chtěli naznačit, že taková kolekce přichází. Cílem je přivést sem studenty a donutit je s fotkami coby inspirací pracovat,“ doufá Štingl. 

Jednou z částí expozice jsou i komiksy polských nebo českých dětí, které měly za úkol nakreslit dějiny druhého státu. „Já jsem ze země, která se paralelně s vámi ocitla v troskách. V kresbách jde například o příběh armádního důstojníka Witolda Pileckého, jenž se nechal dobrovolně poslat do osvětimského tábora, aby v něm vybudoval konspirační síť. Poté psal zprávy a pašoval je do společnosti,“ popsal ředitel Polského institutu v Praze Maciej Rucza. 

Výstava v bývalých drážních bytech má mimo jiné také upoutat pozornost na kritický stav budovy.

Podle Štingla je velmi důležitým komponentem také kolekce fotografií Venduly Vogelové z předvečera jejího odjezdu do Osvětimi. Snímky přímo od Venduly, která se po přežití tábora odstěhovala do Spojených států amerických, získal český novinář Ondřej Kundra. 

Neobvyklé jsou i velké obrazy lidí pochodujících na deportaci, které dodal sběratel Jaroslav Čvančara. „Nejsem schopen zjistit, kdo mi je věnoval. Foceno je to ale z Malého Berlína, což nechápu, protože tam žili Němci, kteří neměli určitě důvod fotografovat nebo hledat své přátele,“ vysvětlil Čvančara. 

Obraz lidí pochodujících na deportaci, které dodal sběratel Jaroslav Čvančara.

Výstava v bývalých drážních bytech má mimo jiné také upoutat pozornost na kritický stav budovy. „Prostory jsme otevřeli záměrně s tím, že vypadají špatně. Chceme apelovat na to, že nádraží potřebuje opravit. Pokud se to nepovede, objekt nebude mít dlouhého trvání,“ vysvětlil Štingl. K vidění jsou rovněž vizualizace, jak by se samotná budova měla jednou proměnit. 

Autor: Jiří Lizec Metro.cz

Hlavní zprávy

Novinka. Operátoři dopravního podniku odpovídají na otázky cestujících už i přes WhatsApp

vydáno 20. ledna 2025  18:50

Potřebujete informace o provozu MHD? Nevíte, jakou si koupit jízdenku, kde přestoupit nebo zda si můžete vzít do tramvaje kolo? Operátoři pražského...  celý článek

Všem na očích kotví kus historie. Vlečný člun uvezl stovky tun, zároveň nabízel i velké pohodlí

vydáno 20. ledna 2025  15:42

Až příště vyrazíte na náplavku, věnujte pozornost lodi, která stojí na jih od Palackého mostu. Člun Petra je restaurací. Přes zimu navíc slouží i jako...  celý článek

Snoubení tradice a inovace umožňuje zachovat kouzlo dřeva, míní podnikatel z Beskyd

vydáno 20. ledna 2025  11:17

Dva dobří kamarádi už od školky začali svou podnikatelskou cestu v malém stánku na řemeslných trzích u Ostravy ještě za studií. Tehdy osmnáctiletí kluci...  celý článek

„Ledňáčci“ zaplavují fitness centra. Jak tentokrát u novoročních předsevzetí vytrvat?

vydáno 20. ledna 2025  6:24

V lednu se posilovny plní nováčky, kteří si slíbili změnu životního stylu. Odhodlání však často končí stejně rychle, jako začalo. Jak si stanovit reálné...  celý článek