metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Sobota 27. dubna 2024. Svátek má Jaroslav

Výstava Obrazy a hlasy Bubnů má také upoutat pozornost na kritický stav budovy

  10:15
Přes padesát tisíc českých Židů bylo z bubenského nádraží mezi lety 1941 a 1945 deportováno do koncentračních táborů v Terezíně nebo Osvětimi. V hlavní a už velmi zchátralé staniční budově se v současnosti nachází výstava Obrazy a hlasy Bubnů, která zahrnuje komiksy polských dětí, fotografie z Terezína nebo snímky dívky Vendulky Vogelové z noci před nástupem do vlaku směr vyhlazovací tábor.

Další 3 fotografie v galerii
Výstava v bývalých drážních bytech má mimo jiné také upoutat pozornost na kritický stav budovy. | foto: Metro.cz

Výstava v rámci projektu Památník ticha potrvá do konce října a má sloužit především žákům a studentům. „Měla by se zde hledat inspirace. Budou sem chodit školy a my jim chceme dávat náměty, jak přetavit archiválie do podobenství,“ řekl pro deník Metro kurátor výstavy Pavel Štingl. Jeho vizí také je, že by na téma některé z částí výstavy mohly vzniknout seminární nebo i diplomové práce. „Výstavou snímků v negativu jsme chtěli naznačit, že taková kolekce přichází. Cílem je přivést sem studenty a donutit je s fotkami coby inspirací pracovat,“ doufá Štingl. 

Jednou z částí expozice jsou i komiksy polských nebo českých dětí, které měly za úkol nakreslit dějiny druhého státu. „Já jsem ze země, která se paralelně s vámi ocitla v troskách. V kresbách jde například o příběh armádního důstojníka Witolda Pileckého, jenž se nechal dobrovolně poslat do osvětimského tábora, aby v něm vybudoval konspirační síť. Poté psal zprávy a pašoval je do společnosti,“ popsal ředitel Polského institutu v Praze Maciej Rucza. 

Výstava v bývalých drážních bytech má mimo jiné také upoutat pozornost na kritický stav budovy.

Podle Štingla je velmi důležitým komponentem také kolekce fotografií Venduly Vogelové z předvečera jejího odjezdu do Osvětimi. Snímky přímo od Venduly, která se po přežití tábora odstěhovala do Spojených států amerických, získal český novinář Ondřej Kundra. 

Neobvyklé jsou i velké obrazy lidí pochodujících na deportaci, které dodal sběratel Jaroslav Čvančara. „Nejsem schopen zjistit, kdo mi je věnoval. Foceno je to ale z Malého Berlína, což nechápu, protože tam žili Němci, kteří neměli určitě důvod fotografovat nebo hledat své přátele,“ vysvětlil Čvančara. 

Obraz lidí pochodujících na deportaci, které dodal sběratel Jaroslav Čvančara.

Výstava v bývalých drážních bytech má mimo jiné také upoutat pozornost na kritický stav budovy. „Prostory jsme otevřeli záměrně s tím, že vypadají špatně. Chceme apelovat na to, že nádraží potřebuje opravit. Pokud se to nepovede, objekt nebude mít dlouhého trvání,“ vysvětlil Štingl. K vidění jsou rovněž vizualizace, jak by se samotná budova měla jednou proměnit. 

Autor: Jiří Lizec Metro.cz

Hlavní zprávy

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek