metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 19 °C

Neděle 24. září 2023. Svátek má Jaromír

Dalších 5 fotografií v galerii
ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pomsta na autě či zkouřený farmář. Pražští strážníci se nenudí

  16:29
Kroniku plnou bizarních zásahů ochránců zákona si můžete přečíst na Facebooku. Spravují ji filutové.

Znaven farmařením, Holešovická oblast 51 či „Drobet jsem to přehnal“. Tak znějí některé titulky příspěvků na Facebooku či Twitteru pražských strážníků. Jejich prostřednictvím se může každý Pražan pravidelně seznamovat s tím, jaké bizarnosti příslušníci zákona v ulicích metropole denně zažívají.

Deník Metro pro vás připravil přehled těch nejaktuálnějších, jež jsou zároveň napsány typickým stylem plným skryté nadsázky a ironie. Podle mluvčí strážníků Ireny Seifertové jsou tyto texty (obvykle doprovázené fotkou ze zásahu) doslova kolektivním dílem. „Příspěvky městské policie, jež zveřejňujeme na našich sociálních sítích, jsou dílem zaměstnanců, kteří mají na starosti PR organizace. Tvoříme je na základě úředních záznamů, o některých se dozvídáme díky veřejnosti prostřednictvím děkovných dopisů či reakcí na sociálních sítích. Některé zajímavosti nám posílají sami kolegové z výkonu služby,“ říká pro deník Metro Seifertová.

Unavený „farmář“
„Boj o zrno nikdy nebyl procházkou růžovým sadem a nic na tom nemění ani moderní technologie.“ Touhle větou začíná na Facebooku příběh hlídky strážníků, kteří před pár dny při běžné obchůzce pátou městskou částí narazili na autobusové zastávce Na Drahách na spícího muže. Ležel na chodníku a před sebou měl postavenou zavařovací sklenici plnou palic marihuany. Bylo tedy podle hlídky hned jasné, kolik uhodilo.

Úrodu zabavily orgány.

„Jeden z vyčerpaných farmářů padl únavou. Osmatřicetiletý muž nejevil žádné známky poranění, před ním postavená nádoba však dávala jasně na srozuměnou, že zasadil, co neměl, a v dalších hodinách sklidí, co zasadil. To však již v režii kolegů ze státní policie, kteří si celou záležitost převzali k dalšímu šetření,“ píší strážníci.

Mňoukající zavazadlo
Strážníci mají také svůj vlastní útulek pro odložené kočky. Tenhle fakt před několika dny přišel k duhu mladé nálezkyni z Prahy 11. „Dnes už se vyrábí opravdu všechno. Blikající tenisky, zpívající hrníčky, jen na mňoukající tašku zatím nikdo nepřišel. Toho si byla vědoma i nálezkyně v jedenácté městské části. Jednu takovou opuštěnou tašku nacházející se před místní veterinární klinikou proto neváhala otevřít,“ popisují strážníci na Facebooku. Její předtucha se naplnila, a protože se brány kliniky otvíraly až za necelou hodinu, správně vytočila linku 156. „Pomocí čísla sloupu veřejného osvětlení sdělila svoji polohu a v tu chvíli už nic nebránilo cestě tří koťátek nejdříve na místní služebnu a později do měcholupského útulku,“ dodávají strážníci.

Potkali ji před veterinou.

Elektřina zadarmo
Strážníci řeší dokonce nezákonné odběry elektřiny. Touha sledovat televizi se podle ostrého jazyka jejich psavců na Facebooku nemusí vyplatit. Obzvlášť v případě, že nemáte do chatky zaveden elektrický proud. „Zvuk televize a kabely napojené do sloupu veřejného osvětlení zaujaly hlídku strážníků, která kontrolovala toto pondělí dopoledne okolí Počernické ulice. Před jednou z chatek seděli dva muži, uvnitř pak žena, která se dívala na televizi. Pro podezření ze spáchání trestného činu byly všechny osoby ve věku 50, 52 a 65 let omezeny na osobní svobodě a předány k dalšímu opatření policejní hlídce,“ popisují zásah strážníci.

Drahé kabely

Ufoni z Holešovic
Holešovicím by se dalo podle strážníků klidně přezdívat oblast 51. Odpovídalo tomu minimálně hlášení operačního střediska. Informovalo totiž o pádu několika talířů právě do této oblasti. „Informace vzbudila ve strážnících jistě mnoho pochybností. Přicházejí v míru? Jestli ne, tak co donucováky? Na šestiruké frajery nemáme dost pout. Po příjezdu do ulice V Háji však čekající oznamovatel strážníky uklidnil. Muž ukázal hlídce rozbité porcelánové talíře, poškozený automobil a okno v pátém patře blízkého domu, ze kterého nádobí vylétalo,“ žertují na Facebooku strážníci.

Talíře kontra kapota.

Fox Mulder ani Scullyová nebyli proto zapotřebí, a tak byli na místo přivoláni pouze kolegové ze státní policie. „Při následné kontrole vzletového bytu se na místě nacházela čtyřicetiletá žena a šestačtyřicetiletý muž, kteří vyhození nějakých talířů přiznali, konkrétní vinu však svalovali jeden na druhého. Po následném pořízení fotodokumentace byla celá záležitost předána k dalšímu šetření Policii ČR,“ uzavírají strážníci.

Hrdina
Uniformu odložit lze, smysl pro povinnosti nikoli. To bylo nejspíš heslo vršovického strážníka v civilu, který se vydal v době osobního volna po stopách dvojice podezřelé z vykrádání. „Zásah proti dvojici bez taktického vybavení a parťáka po boku zakusil strážník v ulici Tolstého v Praze 4. Strážnická intuice mu nedala na výběr. Po krátkém pátrání a oznámení situace na linku 158 strážník dostihl dvojici v již zmíněné ulici. Po prokázání totožnosti odznakem městské policie a otázce směřující k jejich předchozímu počínání, se jeden z mužů dal na útěk, druhý se na útěk evidentně připravoval, a tak se strážník rozhodl použít donucovací prostředky,“ píší strážníci. Třicet minut před půlnocí byl následně sedmnáctiletý podezřelý předán hlídce policie k dalšímu šetření.

Pomsta na autě
Minulou neděli večer vyrušil obyvatele domu v ulici K Zahrádkám při sledování televize hluk zvenku. Když vykoukl z okna, aby zjistil, co se děje, spatřil muže, jak skáče po kapotě a střeše zaparkovaného modrého BMW. „Pak ještě rozbil čelní sklo, seskočil a odešel do nedalekého Centrálního parku. K hlídce strážníků, která přijela oznámení prověřit, se vzápětí přihlásil muž, který se k poničení auta přiznal. Auto prý patří jeho bratrovi a tohle má být pomsta,“ popsali další z bizarních příhod strážníci. Případ si od nich následně převzala státní policie.

Brácha nebyl prima.

Omluva nepřijata
„Drobet jsem to přehnal.“ Touto větou chtěl zřejmě omluvit své chování 43letý opilec, který ve společnosti svého jedenáctiletého syna před časem cestoval autobusem číslo 215. „Dvojice seděla v autobuse i poté, co zastavil na konečné. Chlapec sdělil strážníkům jméno a věk, jeho otce musela hlídka nejprve vzbudit a pomoci mu vystoupit z autobusu. Jediná věta, na kterou se zmohl, bylo zmíněné: „Drobet jsem to přehnal,“ uvádějí strážníci. Výsledkem orientační dechové zkoušky strážníků bylo pro muže 4,7 promile. Na konečnou posléze dorazila také matka chlapce, která si ho převzala do své péče. Muž skončil na protialkoholní záchytné stanici.

Lovec měděných pokladů
Muže usilovně dolujícího v zemi uložené kabely podél nově budovaného železničního koridoru zadržela hlídka v Donínské ulici Prahy 10 minulý měsíc. Slabá historka o sběru odpadových kovů měla vedle tašky plné kleští a přerušeného vedení pramalou šanci na úspěch. „Novodobý lovec pokladů na několika místech zanechal odkryté a přerušené vedení zabezpečovacího zařízení a desetitisícové škody. Do areálu budovaného železničního koridoru se strážníci dostavili ve chvíli, kdy se muž snažil pomocí motyčky dostat k další kovonosné žíle,“ nastiňují průběh zásahu strážníci. Při slovní konfrontaci podle nich muž uvedl, že pouze sbírá odpadové kovy a nemá u sebe žádný relevantní doklad. „Díky nedaleko nalezené sportovní tašce obsahující pákové kleště, pilku a zhruba desetimetrové kusy kabelů se strážníci rozhodli kontaktovat pracovníka místní stavby a kolegy ze státní policie. Po následné společné prohlídce bylo objeveno několik míst, kde bylo vedení obnaženo, popřípadě vyřezáno. Na základě této skutečnosti byl čtyřicetiletý muž omezen na osobní svobodě a předán k dalšímu šetření,“ uzavírají strážníci.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zvědavost ho přilákala až do Turecka. Dojel tam na pionýru za šest dní, ale zvládl by to prý dřív

vydáno 24. září 2023  15:00

Na motorce do zahraničí? Žádný problém. Pionýr je jeho srdeční záležitostí. Náctiletý nadšenec Václav Hradil se rozhodl vyjet do Turecka na vlastní pěst....  celý článek

Nelíbí se ti to? Tak si postav lepší. Co všechno člověka napadne při exkurzi kanceláří

PRAHA? AHA!
vydáno 24. září 2023  11:35

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Akcemi nadupaný začátek podzimu. Přijede dvorní kameraman slavného režiséra Pedra Almodóvara

vydáno 24. září 2023  8:10

Nezůstávejte v následujících víkendech doma! Čeká vás spousta zajímavých akcí. Konají se zajímavé výstavy, vyrazit můžete do Moravského Toskánska,...  celý článek

Vnučka uznávaného psychologa dál pomáhá, založila organizaci zaměřující se na rodiny s dětmi

vydáno 23. září 2023  9:00

„Rodiče by měli uznat vlastní chybu,“ říká pro deník Metro Alžběta Candia Muñoz, která jde v šlépějích svého dědy, známého lékaře.  celý článek