metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 2 °C

Úterý, 7. prosince 2021. Svátek má Ambrož, Benjamin.
Strážce streamu
Další 1 fotografie v galerii
Hlavní antihrdina je slizký jako Had. | foto: NETFLIXMetro.cz

STRÁŽCE STREAMU: Sázka na neznámého zabijáka se opět vyplatila. Minisérie Had je pecka

  14:00
Jmenuje se Charles Sobhraj, ale jeho kumpáni mu říkávali Alain. Případně úplně jinak. Pokud jste o něm někdy četli, nebo slušeli, pravděpodobně se rozvzpomenete, když napíšu přezdívku Serpent (v češtině Had) nebo také Bikini Killer. Tenhle nepříliš známý sériový vrah za sebou přitom zanechal v sedmdesátých letech minulého století spoustu ohořelých či utopených těl batůžkářů, jež si udělali výlet do jihovýchodní Asie. A jeho příběh, vyprávěný na streamovací platformě Netflix během osmi zhruba hodinových epizod, vás bude bavit sledovat.

Není to tak dávno, co jsem v rámci Strážce streamu doporučoval ke zhlédnutí vynikající minisérii Des. Příběh sériového vraha Dennise Nilsen, který se na rozdíl od kolegů Mansona, Bundyho a dalších primadon mezi sériovými vrahy příliš neproslavil, má hodně společného právě s netflixovskou osmidílnou minisérií Had. Ne snad, že by měli titulní vrazi společného něco víc, než fakt, že oba sprovodili ze světa velké množství lidí. Jejich příběhy jsou však divákům vyprávěny originálně. Proto ani Had nesměl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Had

 • Režie: Hans Herbots, Tom Shankland
 • Scénář: Toby Finlay, Richard Warlow
 • Hudba: Dominik Scherrer
 • Hrají: Jenna Coleman, Tahar Rahim, Chicha Amatayakul, Ruby Ashbourne Serkis, Ellie Bamber, Sahajak Boonthanakit, Alice Englert, Stuart Bowman, Billy Howle, Darshan Jariwala, Dasha Nekrasova, Fabien Frankel, Tim McInnerny, Adam Rothenberg, Raphael Roger Levy, Mathilde Warnier, Tim McMullan, İlker Kaleli, Alma Jodorowsky a další.

  Had z Bangkoku
  Do sledování Hada jsem se zprvu musel trochu přemlouvat. Seriálové thrillery mám sice rád, Had mi ale na první nahlédnutí připomínal svým vizuálem trochu něco mezi jihoamerickou telenovelou a (protože se děj odehrává v Thajsku, Indii, Nepálu a Francii) také exoticky vyzdobenou interiérovku zavánějící papundeklem. I po zhlédnutí mám pocit, že jsem se při svém odhadu nemýlil. Těch digitálních pohoří je tu na mě nějak moc. A opravdu se v Hadovi občas objeví také uměle vyostřená „napínavá“ scéna, za kterou by se nemusela stydět ani Esmeralda. Přesto jde o velmi příjemné koukání, a to především díky osobitému antihrdinovi.

  Sejmi si svého baťůžkáře
  Had Sobhraj v podání francouzského herce s alžírskými kořeny - Tahara Rahima je totiž manipulátor, který diváka na první pohled zaujme. Je to totiž pán manipulace, umí k sobě přitáhnout každého, kdo se kolem něj na večírku mihne, a jak prohlásí jedna z postav seriálu: vyhmátne v člověku věc, o které ani neví, že ho sužuje, a jakoby ji napraví. Tenhle alfa samec však mezi sériovými vrahy, na obrazovkách i mimo něj, vyčnívá nejen svou schopností manipulace, ale také svojí schopností vyhnout se ve zkorumpovaném Thajsku i mimo něj spravedlnosti. Rahimův výkon je natolik skvělý, že nechává diváka pravidelně v očekávání, co zrovna za pár vteřin vyvede. Pomáhá mu navíc perfektní soundtrack i způsob vyprávění, který stojí na mozaice flashbacků a opakovaného vyprávění téhož z pohledu různých osob. Bavila mě i vyšetřovací linka ala ještě o něco kvalitnější seriál Mindhunter, naopak hlavní vyšetřovatel i jeho kumpáni jsou v rámci poplatnosti žánru jedno velké klišé. Bohužel ani dialogy nejsou vždy vybroušené do dokonalosti, což je dobře znát hlavně v momentech, kdy postavy jen sedí a diskutují. Naštěstí měli tvůrci tolik rozumu, že se dokázali v druhé polovině seriálu odpoutat od travičské linky (Sobhraj své oběti trávil, okrádal a až pak zabíjel) a děj se na konci pitvá v osobnosti hlavního arcilotra. Právě zde se ukazuje, jakými blbci se uměl Sobhraj obklopovat. A jak proklatě dlouho může člověk beztrestně zabíjet, než si ho úřady řádně podají.

  Hlavní antihrdina je slizký jako Had.

  Hlavní antihrdina je slizký jako Had. | foto: NETFLIX

  Hipík zabiják
  The Serpent alias Had by potřeboval trochu zkrátit. Hodinové epizody jsou při tak pomalým tempem vyprávěné látce možná příliš. Jinak jsem se ale při jeho sledování skvěle bavil. Vám tedy Hada doporučuji coby další vynikající thriller o psychopatovi, který to uměl s lidmi. Jestli si z něj má člověk něco odnést, tak to, že si má hlídat, co pije.

  Vzpomínka na předchozího Strážce streamu: Netradiční maraton? Dejte si Arabelu

  Minule jsem vám doporučoval opětovně zkouknout Arabelu. První díl tohoto pohádkového seriálu měl premiéru 25. prosince 1980. Václav Vorlíček a Miloš Macourek měli tehdy vytvořit něco podobného jako jejich předchozí počiny Dívka na koštěti, Tři oříšky pro Popelku a pohádka Jak se budí princezny. Do první série chtěl Vorlíček do hlavní role Libuši Šafránkovou. Ta nakonec alespoň předabovala hlavní slovenskou herečku. V nové řadě měli tvůrci opět smůlu, a tak sáhli po její sestře Miroslavě.

  Komentáře

  Hlavní zprávy

  Na teplé oblečení řidičů MHD dohlížejí odborné komise

  vydáno 7. prosince 2021  5:10

  Zimní stejnokroje zaměstnanců pražských dopravců obvykle obsahují třeba i pořádnou bundu.  celý článek

  Komerční sdělení

  Komfortní bydlení díky revitalizaci. Proměňte svůj byt k nepoznání!

  vydáno 7. prosince 2021

  Balkony mají pro většinu z nás velký význam. Někdo je využívá k relaxaci, jiný tam pěstuje bylinky pro kulinářské zážitky v kuchyni a další může na...  celý článek

  Z nových surovin nebudeme určitě stavět donekonečna

  vydáno 6. prosince 2021  19:00

  Kolik domků nebo obydlí vzniklo v dobách nouze z takzvaných bouraček? Využít staré cihly nebo trámy bylo samozřejmostí i nezbytností.  celý článek

  Vážíte přes sto kilo? Radši si na lávku vezměte metr

  vydáno 6. prosince 2021  5:42

  Lávka vedoucí přes smíchovské koleje směrem do Radlic rezne. TSK Pražany před nebezpečím propadnutí varuje novou značkou.  celý článek

  Vaše fotky z Prahy