metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 18 °C

Pátek, 24. září 2021. Svátek má Jaromír.
Strážce streamu
Další 1 fotografie v galerii
Liga spravedlnosti opět v akci. | foto: HBO GO

STRÁŽCE STREAMU: Spravedlnost podle Snydera. Superhrdinský reparát nezklamal

  14:00
Snímek Liga spravedlnosti Zacka Snydera a vše, co vedlo k jejímu uvedení na tuzemské internetové platformě HBO GO, mě v debatách s přátely zaměstnávalo dlouhé roky. Strážce streamu, kterého se právě chystáte číst, je proto pro mě hodně osobní záležitostí. Podobně jako většina nejen komiksových fandů jsem byl totiž i já zvědavý na to, zda je možné s pomocí střihačského umění, přidáním nepoužitých scén a dotočení několika nových spravit čtyři roky starý a značně zpackaný původní snímek Liga spravedlnosti. Týden od premiéry nové verze již většina světa ví, že to jde.

Batman, Superman, Aquaman, Flash, Cyborg a Wonder Woman zabili před lety ve společném filmu snahy studia Warner Bros vybudovat vlastní superhrdinský vesmír. Viníkem je z velké části režisér Joss Whedon, který coby tvůrci konkurenčních Avengers, převzal po Zacku Snyderovi mimo jiné i kvůli rodinné tragédii natáčení, aby snímek s prominutím kompletně přemr**l. Tenhle nezdar ale z dnešního pohledu přinesl divákům naprosto unikátní možnost, a to vidět největší a nejdražší filmový reparát, jaký kdy byl natočen. Snyder totiž po letech boje na sociálních sítích, burcování fandů a bombardování studia nakonec dostal nejen možnost svou původní vizi divákům představit, ale také získal desítky milionů na dotáčky a efekty. Tohle čtyřhodinové opáčko nesmělo chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Bájný režisérský sestřih
O takzvaném Snyder Cutu – legendární režisérské verzi Ligy spravedlnosti, která má být daleko lepší, než Whedonem překopaný propadák, jsme s kamarády za poslední roky napovídali mnoho. Divákovi, který se rozhoduje, zda novou verzi zhlédnout, bude ale nejspíš jedno, v které fázi tvůrčího procesu se rozhodlo o přebarvení Supermanova obleku na černo, nebo který trapný Flashův vtip byl dílem kterého režiséra. Důležitý je výsledek a především to, zda nám Snyder po letech servíruje dobrý film. A na tuto otázku není úplně jednoduché odpovědět.

Liga spravedlnosti Zacka Snydera

  • Režie: Zack Snyder
  • Scénář: Chris Terrio
  • Kamera: Fabian Wagner
  • Hudba: Junkie XL
  • Hrají: Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Gal Gadot, Ray Fisher, Jason Momoa, Ezra Miller, Willem Dafoe, Jesse Eisenberg, Jeremy Irons, Diane Lane, Connie Nielsen, J.K. Simmons, Ciarán Hinds, Ryan Zheng, Amber Heard, Joe Morton, Lisa Loven Kongsli, David Thewlis, Ray Porter, Kiersey Clemons, Robin Wright, Joe Manganiello a další.

Znovu a lépe
Snyderovi se v jeho čtyřhodinovém cutu povedlo něco neuvěřitelného. Přeskládal a namixoval původní film takovým způsobem, že skutečně stvořil odlišný a mnohem lepší film. Jak se ukázalo, režisér nekecal a přitočeného materiálu měl v záloze skutečně hodně. O zbytek se pak již postaraly vizuální efekty, na které dostal rejža sedmdesát milionů dolarů, k tomu některé herce na dotáčky a jako bonus nový soundtrack i dabingy. Výsledkem je bezesporu epická podívaná, které je snadné odpouštět její nesporné mouchy. A že jich tu je.

Snyderovina
Když Zack Snyder natočil film Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti, jež Lize spravedlnosti dějově předchází, odcházeli někteří fandové z kina zklamaní. Vyložených milovníků tohoto filmu je opravdu pomálu a já se hrdě řadím mezi ně. O něco jednodušší to měl u fandů Muž z oceli, který je oním pomyslným prvním dílem trilogie, kterou Liga spravedlnosti zakončuje. Snyder má jako režisér bezesporu své chyby, masivní ego a hodně těžko se přizpůsobuje požadavkům hollywoodských studií. Navíc si libuje v temnějším pojetí svých příběhů, které jde podle mnohých přímo proti stylu konkurenčního komiksového vesmíru filmového studia Marvel. Jeho přednosti i zlozvyky jsou nejhojněji ze všech jeho snímku zastoupeny právě v Lize spravedlnosti Zacka Snydera. 

Foto z natáčení Ligy spravedlnosti

Foto z natáčení Ligy spravedlnosti

Potřebný prostor tu konečně dostává stále dost otravný Flash, podobně je na tom Cyborg, jehož postava v původním sestřihu zoufale postrádala osobnější příběh o jeho zrození i komplexnější vztahy. Nejvíce ale předělávka prospěla záporákovi Steppenwolfovi. Ten díky „dovyprávění“ klíčových scén s jeho ještě více záporáckým šéfem Darkseidem i podržtaškou DeSaadem dostává daleko hmatatelnější, lidštější rozměr. A to i přesto, že má na sobě díky novému zásahu trikařů mimozemské brnění s bodlinami. Hodně fajn jsou také scény navíc, kde se objevuje Batman s tváří Bena Afflecka. Naopak Aquaman a Wonder Woman nic moc nového proti původnímu cutu nepředvedou. Jak diváci dobře vědí, od toho jsou jejich sólové filmy.

Foto z natáčení Ligy spravedlnosti

Foto z natáčení Ligy spravedlnosti

Fanservice především
Vrátit se zpátky v čase a stvořit trochu lepší film se Snyderovi bezesporu povedlo. Tahle čtyřhodinová pecka ale nikdy nebude úplně tím snímkem, který budete doporučovat svým nezasvěceným známým. Po důkladném přemýšlení o tom, co si o filmu vlastně myslím já, jsem ale došel k tomu, že nejspíš skončí jako moje srdcovka. Taková, kterou už si asi nepustím celou, pouze si proklikám to nejlepší. Epilog tohohle snímku je pak asi tím nejzajímavějším a zároveň asi nejpodivnějším fanservicem, jaký jsem za poslední roky ve filmu viděl. Proklínám tě, Snydere za vnadění na další postavy jako je Atom či Martian Manhunter, se kterými očividně už nic nenatočíš. Dejte tomu chlapovi někdo prachy alespoň na animák. Já si ho pustím.

Vzpomínka na předchozího Strážce streamu: Poláci radikalizují a divák se baví

Příběh studenta Tomka, který myšlenkově navazuje na dekádu starého filmového předchůdce Místnost sebevrahů, jsme v posledním Strážci streamu vychválili. V tom příštím si nejspíš povíme něco víc o čtvrté řadě Příběhu služebnice, jež u nás uvede HBO GO. O naši pozornost nyní bojuje také marvelovský seriál The Falcon and the Winter Soldier od Disney+. O kterém napíšeme dřív? Uvidíme.

Komentáře

Hlavní zprávy

Růst skautingu závisí i na dostatečné kapacitě oddílů

vydáno 24. září 2021  5:58

Tisíce kluků a holek míří do skautských oddílů, najít místo i sehnat klubovnu je těžké. Například podle skautů z obcí v okolí Prahy je na čekacích...  celý článek

Komerční sdělení

Česká reprezentace amerického fotbalu se připravuje na zápas proti Rusku

vydáno 23. září 2021

Český tým nastoupí proti Rusku v Ústí nad Labem k zápasu o konečné pořadí Mistrovství Evropy. Turnaj se měl původně dohrát loni, ale kvůli koronaviru byly...  celý článek

Komerční sdělení

Jít s ní do postele na prvním rande? Pokud ano a mějte po ruce eJoy®.

vydáno 23. září 2021

Téma sexu na prvním rande je předmětem mnoha diskusí a neexistuje jen jeden správný názor. Na druhou stranu by si tuto možnost měli preventivně připustit...  celý článek

Plzeňský výrobce Škoda představil první dokončený elektrobus Škoda E’City.

vydáno 22. září 2021  19:10

Vozidlo je již v základních barvách nového jednotného stylu Pražské integrované dopravy. Dopravní podnik (DPP) jich má objednáno celkem čtrnáct. První...  celý článek

Vaše fotky z Prahy