metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 17 °C

Úterý, 19. října 2021. Svátek má Michaela.

Tramvajenka bude levnější. Už brzy

  10:08
Městskou hromadnou dopravu čeká od 1. července velká změna. Jízdní řády se ale tentokrát kvůli tomu měnit nebudou.

Levnější roční jízdenka o 1100 korun, cestování s dítětem do tří let nebo se psem zdarma. To jsou dlouho očekávané změny v tarifu Pražské integrované dopravy od 1. července. Změny začnou platit najednou a mají Pražanům zatraktivnit cestování veřejnou dopravou.

Dopravní podnik se kvůli tomu připravuje na zvýšený nápor cestujících jak u předprodejních okének, tak také v informačních centrech v době prázdnin. Cestující k nim přivede zejména slibované zlevnění ročních kuponů. Podle statistik dopravního podniku se v období na přelomu roku prodalo o 11 procent, tedy o 14 774 ročních kuponů méně než před rokem. K okénku nebo do e-shopu zamíří všichni ti, kteří si pořídili krátkodobé kupony, aby ušetřili.

„Očekáváme právě v tomto prázdninovém období výrazný nárůst prodejů,“ potvrzuje mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl. Od 1. července zlevní roční předplatní jízdenka na veřejnou dopravu v Praze o 1100 korun na 3650 korun.

U okének se ale nebude stát jen kvůli levnějším ročním kuponům. Do fronty si stoupnou i rodiče dětí mladších tří let. Jejich doprovod v MHD totiž nově nepotřebuje jízdenku, ale pouze speciální průkazku pro děti do tří let s aktuální fotografií, jménem, příjmením a datem narození dítěte. Tu získá každý na počkání za manipulační poplatek 20 korun. Při jeho pořízení bude nutné doložit věk dítěte a průkaz bude kvůli rychle se měnící podobě dítěte platit pouze rok. Přeprava dětí do šesti let i dětských kočárků s dítětem je stále bezplatná.

Poslední změnou je bezplatná přeprava psů. Žádný cestující s platnou jízdenkou nebo s nárokem na bezplatnou přepravu po území Prahy nemusí od července za psa platit.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

vydáno 18. října 2021  14:57,  aktualizováno  15:42

Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.   celý článek

V MHD přibývá lidí bez respirátorů. Na podzim je větší riziko přenosu virů, varuje epidemiolog

vydáno 18. října 2021  5:35,  aktualizováno  15:28

Kýchání a kašlání se ozývá stále častěji. Kde jsou strážníci, ptá se čtenář. Tím, jak se zhoršuje celková covidová situace, to není mnoha lidem jedno.  celý článek

Vaše fotky z Prahy