metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 4 °C

Čtvrtek 8. prosince 2022. Svátek má Květoslava

Větší foto
V Delroy’s Gym na pražském Smíchově trénují například i kickbox nebo thajský box. | foto: Marek Hýř, Metro.cz

Trénink boxu je makačka. Když na vás ale dohlíží Muhammad Ali, bát se nemusíte

  6:00
Vezměte si rukavice a chránič na zuby a přijďte, dává mi do telefonu instrukce jeden ze zástupců pražské boxerny Delroy’s Gym. Naštěstí došlo k nedorozumění. Box pro veřejnost je totiž bezkontaktní. Tedy skoro.

Nebudu vám lhát, malinko jsem měl před tréninkem strach. Ale nebyl důvod. Trochu bojovka už je se na trénink vůbec dostat. Na stránkách delroys-gym.cz totiž v rozvrhu box pro veřejnost není. Takže si pište: začátečníci mají lekce v pátek od 18 hodin na adrese Zborovská 1287/4. Do sklepní boxerny se jde skrz obchod s vybavením pro bojové sporty. U pokladny nechávám 150 korun a jdu do šaten. „Dneska musíte pořádně makat, ať se zahřejete. Nejde totiž topení,“ volá na mě pokladník lomeno recepční. Inu bojový sport, tak bojové podmínky. 

Házím na sebe sportovní trenky a triko, obouvám tenisky – a hned jsem za blbce. V boxerně jsou totiž všichni bosí. Boty ukládám do kouta a jdu si poslechnout, co mě dnes čeká. 

Je nás tu pět. Dvě ženy, dva muži a trenér. Procházíme kolečko po tělocvičně a lektor Gabriel nám vysvětluje cviky. V první půlce tréninku nás čeká posilování s prvky boxu. Švihadlo, angličáky s medicinbalem, posilování břicha, údery do prázdna nebo do malého pytle, který visí zhruba v úrovni čela. Tuhle „hrušku“ nejspíš znáte z bojových bijáků. Hlavní hrdina do ní buší a ona se mu v rytmu vrací zpět do základní polohy. Ve filmu je to hrozně cool. Pokud do takového pytle ale mlátíte poprvé, rozhodně nečekejte, že u toho budete vypadat jako Rocky. Já tak rozhodně nevypadám, „hruška“ mi létá sem a tam, rytmus žádný a bolí mě ruce. Slečně, která zrovna vedle mě posiluje břicho, to po chvíli nedá a ukazuje mi, jak na to. Trik je v pravidelné rotaci pěstí. Začíná mi to jít. Ramena ale bolí čím dál víc. 

Kolečko má osm cviků, každý děláme 90 vteřin, mezi cviky je pauza 20 vteřin, ať stihneme dojít na další stanoviště. Po celé sérii je odpočinek delší a jede se to celé znovu. Na zpocené cvičence z plakátů dohlíží Muhammad Ali nebo Hilary Swank, která zazářila v boxerském dramatu Million Dollar Baby. 

V druhé části tréninku už stojím tváří v tvář soupeři. Trénujeme údery. Jde hlavně o správnou techniku. Rány, které schytávám, jsou spíš symbolické. Kryt, úhyb a prásk. „First you strike with your right hand,“ opravujeme mě trenér. Anglicky se tu mluví, protože klientela Delroy’s Gym je mezinárodní. Ale i když s cizím jazykem bojujete, stejně se tu asi neztratíte. 

Problém nebude ani to, dorazíte-li bez boxerského vybavení. Rukavice vám za příplatek půjčí. My je dnes ani nepoužili. Ostatní mají sice na rukách bandáže, ale já údery do pytle při dalším cviku zvládl i bez nich. Prostě nedávám takové šlupky. Trenér na mě navíc pomrkává, že ostatní mají omotané pěsti jen proto, aby vypadali jako drsňáci. V angličtině to samozřejmě zní líp. Holt budu „badass“ příště.

Hlavní zprávy

Nenápadnou branickou oázu čistí těžká technika. Nádrž Údolní opět napustí začátkem příštího roku

vydáno 7. prosince 2022  19:11

Velká je zhruba jako hokejové hřiště. Málokdo si ale vodní plochy kousek nad bývalým branickým pivovarem všimne. A je to dobře. Retenční nádrž Údolní je...  celý článek

Jsem hrdá na představení s ryze ženským obsazením, říká akrobatka Kristýna Stránská

vydáno 7. prosince 2022  16:30

Pohybu a tanci se věnuje odmalička, kdy reprezentovala Česko v akrobatické gymnastice na evropských i světových šampionátech. Tanečnice a akrobatka...  celý článek

Zima se dá přežít díky pospolitosti, říká antropoložka, která několik let žila na Špicberkách

vydáno 7. prosince 2022  13:58

„Stačí věřit, že jednoho dne ledová černota ustoupí proužku světla, který bude každý den zesilovat,“ říká pro deník Metro vědkyně Zdenka Sokolíčková.  celý článek

Lucie Bílá i Lipo. Letošních vánočních písniček je jako ozdob na stromečku

vydáno 7. prosince 2022  5:11

Jako kdyby se čertovi roztrhl pytel a z něj vyskákaly vánoční písně. Tak to vypadá o adventu roku 2022.  celý článek