metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 0 °C

Sobota 28. ledna 2023. Svátek má Otýlie

Dalších 6 fotografií v galerii
Nevábný tunel na pomezí Prahy 8 a 9 je minulostí. | foto: H. JursíkMetro.cz

Umění vzniká i v podchodech

  8:45
Nevzhledné okolí zastávek mění mladí umělci v galerie.

Pražské podchody i šedivé zídky kolem stanic MHD mohou mít mnoho kreativních podob. Své o tom vědí obyvatelé Strašnic, kteří denně procházejí tunelem od stanice metra směrem k Základní škole Gutova. Podchod, jenž se tu stává pravidelným útočištěm vandalů, v posledních dvou letech několikrát převlékl kabát.

„Zajímavým zpestřením byly barevné kostky a loni na jaře se zde objevil také podmořský svět,“ popsal atmosféru podchodu čtenář Lukáš.

Jakýmsi průkopníkem v oblasti umělecky posprejovaných či vymalovaných pražských podchodech se stala před třemi lety takzvaná Pandemie. Dílo mladé umělkyně Josefiny Jonášové, jehož ústředním motivem byly právě pandy, vzniklo v tunelu jen pár kroků od stanice metra Ládví. U nedaleké tramvajové zastávky Štěpničná se pak o dva roky později objevila mozaika představující džungli velkoměsta.

Zahanbit se nenechali ani na devítce. „Dříve nevábný tunel na pomezí Prahy 8 a 9 zde vyzdobila parta mladých výtvarníků množstvím hezkých a vtipných maleb, které opravdu potěší,“ pochlubil se deníku Metro fotografií z místa čtenář H. Jursík.

O umělecky vyzdobené okolí MHD není nouze ani u vlakových nádraží. Pod mostem u hlavního nádraží, na místě, kterému se říká u Bulhara, můžete vidět kus oblohy. Lidé bez domova, kteří zde tráví mnoho času, ji tu totiž mají vyobrazenou přímo na mostních pilířích magistrály.

Autobusový terminál Smíchovské nádraží dříve patřil mezi nejošklivější místa v Praze. Na podzim 2014 se ale začal postupně měnit díky obrazům devíti graffiti umělcům a studentům ze středních škol v Motole a v Hrdlořezech. Zatímco streetartoví umělci zaplnili stěny u nástupišť obrázky metra, tramvají, pasažérů i zvířat, školáci zde stvořili květinovou a mozaikovou tramvajovou zastávku. Ta se ale brzy stala terčem vandalů, čemuž se dá těžko předejít.

Pohled z okna potěší podle čtenářky deníku Metro Jarmily Kostkanové také v Holoubkovské ulici v Horních Měcholupech. Umělci zde na bílou budovu s technickým zázemím vyobrazili jednotlivé prvky každého pořádného brunche či snídaně. Památky metropole jako Orloj a slavná Kotěrova vodárenská věž na Pankráci byly zase vyobrazeny na sto metrech čtverečních podchodu metra Budějovická.

Pomalovaná místa jsou méně často terčem vandalů

  • Podle organizátora pražské dopravy Ropid se dle zkušeností ze zahraničí stávají umělecky vymalovaná místa obětí vandalismu mnohem méně než běžné šedivě nezajímavé plochy.
  • Pozornost na sebe v minulosti upoutal také sprejer Pasta Oner, který spolu s dalšími třemi umělci zvelebil sádrokartonový kryt kolem tehdy rozestavěného výtahu ve stanici metra Anděl. Ačkoliv jeho počin sklidil vlnu uznání i kritiky cestujících, sám nešetřil kritikou na zvelebení nedalekého smíchovského nádraží.
  • Aby byl veřejný prostor umělecky zveleben, není třeba zásahu profi umělce. V Klánovicích například podchod od vlakového nádraží vyzdobily malůvkami postaviček děti z místní základní školy.
  • Vedení hlavního města si předloni určilo jako jednu z priorit dostat do ulic současné umění. Dosud však nejsou daná pravidla, podle nichž se má pořizovat. Systém financování měl dle plánu každý rok odpovídat dvěma procentům sumy, kterou město rok předtím utratilo v rámci investic.

Komentáře

Hlavní zprávy

Děti se projedou historickou tramvají se slevou a dozvědí se, kde je Čertův sloup

vydáno 27. ledna 2023  16:30

Dárek k vysvědčení v podobě symbolického jízdného historickou tramvají linky číslo 42 za 65 korun připravila na víkend pro dětské návštěvníky metropole...  celý článek

Příběh o zrodu Chippendales je majstrštyk kabelovky Hulu! Tedy pardon, Disney+

Strážce streamu
vydáno 27. ledna 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Osmidílná minisérie s krkolomným názvem Představujeme vám Chippendales! vypráví příběh o Somenovi „Stevovi“ Banerjee, indicko-americkém podnikateli, který...  celý článek

Made in Czech Republic neznamená ušité v Číně. Češi na sebe mohou být hrdí i v oblasti módy

vydáno 27. ledna 2023  7:11

Ten, kdo se pohybuje na trhu ryze tuzemských módních značek, se s tímhle problémem již mnohokrát setkal a v podstatě s ním téměř každý den bojuje....  celý článek

Nedorazila vám do schránky obálka s volebními lístky pro druhé kolo? Nezmatkujte

vydáno 27. ledna 2023  5:58

Česko volí prezidenta. Pravidla volby se v porovnání s prvním kolem liší jen minimálně.  celý článek