metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 18 °C

Sobota, 11. července 2020. Svátek má Olga.
Nevábný tunel na pomezí Prahy 8 a 9 je minulostí.
Dalších 6 fotografií v galerii
Nevábný tunel na pomezí Prahy 8 a 9 je minulostí. | foto: H. JursíkMetro.cz

Umění vzniká i v podchodech

27. května 2018  8:45 Filip Jaroševský Metro.cz
Nevzhledné okolí zastávek mění mladí umělci v galerie.

Pražské podchody i šedivé zídky kolem stanic MHD mohou mít mnoho kreativních podob. Své o tom vědí obyvatelé Strašnic, kteří denně procházejí tunelem od stanice metra směrem k Základní škole Gutova. Podchod, jenž se tu stává pravidelným útočištěm vandalů, v posledních dvou letech několikrát převlékl kabát.

„Zajímavým zpestřením byly barevné kostky a loni na jaře se zde objevil také podmořský svět,“ popsal atmosféru podchodu čtenář Lukáš.

Fotogalerie

Jakýmsi průkopníkem v oblasti umělecky posprejovaných či vymalovaných pražských podchodech se stala před třemi lety takzvaná Pandemie. Dílo mladé umělkyně Josefiny Jonášové, jehož ústředním motivem byly právě pandy, vzniklo v tunelu jen pár kroků od stanice metra Ládví. U nedaleké tramvajové zastávky Štěpničná se pak o dva roky později objevila mozaika představující džungli velkoměsta.

Zahanbit se nenechali ani na devítce. „Dříve nevábný tunel na pomezí Prahy 8 a 9 zde vyzdobila parta mladých výtvarníků množstvím hezkých a vtipných maleb, které opravdu potěší,“ pochlubil se deníku Metro fotografií z místa čtenář H. Jursík.

O umělecky vyzdobené okolí MHD není nouze ani u vlakových nádraží. Pod mostem u hlavního nádraží, na místě, kterému se říká u Bulhara, můžete vidět kus oblohy. Lidé bez domova, kteří zde tráví mnoho času, ji tu totiž mají vyobrazenou přímo na mostních pilířích magistrály.

Autobusový terminál Smíchovské nádraží dříve patřil mezi nejošklivější místa v Praze. Na podzim 2014 se ale začal postupně měnit díky obrazům devíti graffiti umělcům a studentům ze středních škol v Motole a v Hrdlořezech. Zatímco streetartoví umělci zaplnili stěny u nástupišť obrázky metra, tramvají, pasažérů i zvířat, školáci zde stvořili květinovou a mozaikovou tramvajovou zastávku. Ta se ale brzy stala terčem vandalů, čemuž se dá těžko předejít.

Pohled z okna potěší podle čtenářky deníku Metro Jarmily Kostkanové také v Holoubkovské ulici v Horních Měcholupech. Umělci zde na bílou budovu s technickým zázemím vyobrazili jednotlivé prvky každého pořádného brunche či snídaně. Památky metropole jako Orloj a slavná Kotěrova vodárenská věž na Pankráci byly zase vyobrazeny na sto metrech čtverečních podchodu metra Budějovická.

Pomalovaná místa jsou méně často terčem vandalů

  • Podle organizátora pražské dopravy Ropid se dle zkušeností ze zahraničí stávají umělecky vymalovaná místa obětí vandalismu mnohem méně než běžné šedivě nezajímavé plochy.
  • Pozornost na sebe v minulosti upoutal také sprejer Pasta Oner, který spolu s dalšími třemi umělci zvelebil sádrokartonový kryt kolem tehdy rozestavěného výtahu ve stanici metra Anděl. Ačkoliv jeho počin sklidil vlnu uznání i kritiky cestujících, sám nešetřil kritikou na zvelebení nedalekého smíchovského nádraží.
  • Aby byl veřejný prostor umělecky zveleben, není třeba zásahu profi umělce. V Klánovicích například podchod od vlakového nádraží vyzdobily malůvkami postaviček děti z místní základní školy.
  • Vedení hlavního města si předloni určilo jako jednu z priorit dostat do ulic současné umění. Dosud však nejsou daná pravidla, podle nichž se má pořizovat. Systém financování měl dle plánu každý rok odpovídat dvěma procentům sumy, kterou město rok předtím utratilo v rámci investic.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jsou plné příběhů, legend i zármutku. Reportér Metra zkoumá hřbitovy v celém Česku

Ilustrační foto Magazín
vydáno 11. července 2020  9:51

Prošel jsem jich po Čechách a části Moravy už stovky, nafotil desetitisíce obrázků. Jsou to dějiny na dlani, vryté do hřbitovní architektury, náhrobků,...  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Chybí vám MasterChef? Zkraťte si čekání vařením, na něž koukal i Forejt

Tým kuchařů soupeří v rychlé soutěži o to, kdo lépe zvládne ikonická jídla... Strážce streamu
vydáno 10. července 2020  16:38

Televize Nova se k vysílání druhé části aktuální řady kuchařské show MasterChef Česko vrátí po „nucené“ pauze až na konci léta. Někteří fandové proto...  celý článek

Součástí Prahy bude i Amerika

ilustrační snímek
vydáno 10. července 2020  12:26

V srpnu bude spuštěna integrace veřejné dopravy v oblasti Voticka. Zásmucko se naopak opozdí.  celý článek

„Nevoď na náš záhon psa, ať tam nejsou h***a.“ Letenský fantom chrání trávník před psy poezií

ilustrační snímek
vydáno 10. července 2020  10:18

Na stromy v ulici Jana Zajíce rozvěsil neznámý autor básně nabádající k ohleduplnosti.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám