metro.cz

Počasí v Praze

-6 °C / -1 °C

Úterý, 22. ledna 2019. Svátek má Slavomír.
Nevábný tunel na pomezí Prahy 8 a 9 je minulostí.
Dalších 6 fotografií v galerii
Nevábný tunel na pomezí Prahy 8 a 9 je minulostí. | foto: H. JursíkMetro.cz

Umění vzniká i v podchodech

27. května 2018  8:45 Filip Jaroševský Metro.cz
Nevzhledné okolí zastávek mění mladí umělci v galerie.

Pražské podchody i šedivé zídky kolem stanic MHD mohou mít mnoho kreativních podob. Své o tom vědí obyvatelé Strašnic, kteří denně procházejí tunelem od stanice metra směrem k Základní škole Gutova. Podchod, jenž se tu stává pravidelným útočištěm vandalů, v posledních dvou letech několikrát převlékl kabát.

„Zajímavým zpestřením byly barevné kostky a loni na jaře se zde objevil také podmořský svět,“ popsal atmosféru podchodu čtenář Lukáš.

Fotogalerie

Jakýmsi průkopníkem v oblasti umělecky posprejovaných či vymalovaných pražských podchodech se stala před třemi lety takzvaná Pandemie. Dílo mladé umělkyně Josefiny Jonášové, jehož ústředním motivem byly právě pandy, vzniklo v tunelu jen pár kroků od stanice metra Ládví. U nedaleké tramvajové zastávky Štěpničná se pak o dva roky později objevila mozaika představující džungli velkoměsta.

Zahanbit se nenechali ani na devítce. „Dříve nevábný tunel na pomezí Prahy 8 a 9 zde vyzdobila parta mladých výtvarníků množstvím hezkých a vtipných maleb, které opravdu potěší,“ pochlubil se deníku Metro fotografií z místa čtenář H. Jursík.

O umělecky vyzdobené okolí MHD není nouze ani u vlakových nádraží. Pod mostem u hlavního nádraží, na místě, kterému se říká u Bulhara, můžete vidět kus oblohy. Lidé bez domova, kteří zde tráví mnoho času, ji tu totiž mají vyobrazenou přímo na mostních pilířích magistrály.

Autobusový terminál Smíchovské nádraží dříve patřil mezi nejošklivější místa v Praze. Na podzim 2014 se ale začal postupně měnit díky obrazům devíti graffiti umělcům a studentům ze středních škol v Motole a v Hrdlořezech. Zatímco streetartoví umělci zaplnili stěny u nástupišť obrázky metra, tramvají, pasažérů i zvířat, školáci zde stvořili květinovou a mozaikovou tramvajovou zastávku. Ta se ale brzy stala terčem vandalů, čemuž se dá těžko předejít.

Pohled z okna potěší podle čtenářky deníku Metro Jarmily Kostkanové také v Holoubkovské ulici v Horních Měcholupech. Umělci zde na bílou budovu s technickým zázemím vyobrazili jednotlivé prvky každého pořádného brunche či snídaně. Památky metropole jako Orloj a slavná Kotěrova vodárenská věž na Pankráci byly zase vyobrazeny na sto metrech čtverečních podchodu metra Budějovická.

Pomalovaná místa jsou méně často terčem vandalů

  • Podle organizátora pražské dopravy Ropid se dle zkušeností ze zahraničí stávají umělecky vymalovaná místa obětí vandalismu mnohem méně než běžné šedivě nezajímavé plochy.
  • Pozornost na sebe v minulosti upoutal také sprejer Pasta Oner, který spolu s dalšími třemi umělci zvelebil sádrokartonový kryt kolem tehdy rozestavěného výtahu ve stanici metra Anděl. Ačkoliv jeho počin sklidil vlnu uznání i kritiky cestujících, sám nešetřil kritikou na zvelebení nedalekého smíchovského nádraží.
  • Aby byl veřejný prostor umělecky zveleben, není třeba zásahu profi umělce. V Klánovicích například podchod od vlakového nádraží vyzdobily malůvkami postaviček děti z místní základní školy.
  • Vedení hlavního města si předloni určilo jako jednu z priorit dostat do ulic současné umění. Dosud však nejsou daná pravidla, podle nichž se má pořizovat. Systém financování měl dle plánu každý rok odpovídat dvěma procentům sumy, kterou město rok předtím utratilo v rámci investic.

Komentáře

Hlavní zprávy

Obchod se strachem. Rodiče platí dětem tisíce za kurzy

Ilustrační snímek
vydáno 22. ledna 2019  12:27

Pět set korun, ale i devět tisíc. O přípravy na středoškolské přijímačky je velký zájem.  celý článek

V paneláku mají zkušebnu a dokonce nahrávací studio. Sousedům to nevadí

Zkouška kapely klíč v panelákovém studiu.
vydáno 22. ledna 2019  10:58

V obyčejném panelovém domě na okraji Prahy si manželé Marianovi z bytu 5+1, ve kterém bydlí, vytvořili profesionální nahrávací a masteringové studio Klíč....  celý článek

Proměnu průduchu na droida R2D2 z Hvězdných válek mapuje nový dokument

Filip Brouk a jeho R2D2 na Folimance.
vydáno 22. ledna 2019  6:52

Když se před rokem a půl prakticky přes noc přeměnila betonová větrací šachta v parku Folimanka na třímetrový model robota z filmové série Star Wars,...  celý článek

Sloupek Mardoši: Zvonky dveří

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. ledna 2019  10:15

V našich představách nám spílali z oken, házeli věci, smáli se, zuřili, píše Mardoša pro deník Metro ve svém sloupku.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám