metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota, 17. dubna 2021. Svátek má Rudolf.

Další 1 fotografie v galerii
Martin Tománek | foto: Archiv

Uráží Holešovice a má rád šotouše

  18:31
Jízdní řád ve Stromovce bude mít pátý ročník. Daří se i jeho pobrekávacím skupinám. Král bizarních projektů Martin Tománek stále boduje.

Podpůrná skupina pro lidi pokousané volební urnou na Praze 7 nebo Letenský institut pro urážení Holešovic. To jsou názvy jen některých úspěšně fungujících facebookových skupin, které založil pro pobavení obyvatel sedmé městské části grafik Martin Tománek. Nejen místní tohoto „souseda profesionála“, jak se mu občas přezdívá, dobře znají. Právě on totiž se svou partou vtipálků zpopularizoval hanlivou přezdívku Holešovic – Mokřad. Nebo je autorem jízdního řádu průjezdu vlaků v Královské oboře.

Ikonická fotka v trochu jiném provedení

Ikonická fotka v trochu jiném provedení

„Řád vyvěšený nad tratí ve Stromovce je stále velmi populární. V prosinci budu připravovat už pátý ročník tohoto mého díla, které udává časy průjezdů vlaků pod místním mostem. Jen je škoda, že nějak ustala spolupráce se Správou železnic, a nemohu tak zahrnout průjezdy nákladních vlaků. Řád ale na příští rok připravím, i kdybych měl data vytahat z veřejně dostupných zdrojů,“ říká pro deník Metro Tománek.

Místní fanoušci hromadné dopravy, takzvaní šotoušové, si Tománkovy práce váží natolik, že dokonce uklízejí škody po vandalech.

Projekt nevitejestli.cz je legendou

  • Podobně jako facebookové skupiny s roztodivnými názvy vytváří Tománek také legrácku jménem nevitejestli.cz.
  • Projekt, vznikl podobně jako mnoho dalších facebookových skupin čistě proto, aby na něj bylo možno odkazovat při různých tradičních dotazech v Letenské partě.
  • Pro příklad uveďme:
    nevitejestli.cz/se-da-bobovat-na-kolikach/, nevitejestli.cz/se-da-bruslit-na-rybnickach-ve-stromajde/, nevitejestli.cz/se-nekdo-nechysta-navstivit-ikeu/. 
  • Po rozkliknutí se vám zobrazí tematické fotografie doprovázené prostým sdělením: NE!
  • Skupina Letenský institut pro urážení Holešovic si zase klade za cíl co nejoriginálněji urazit svou sousední čtvrť. Její členové si nenechají nikdy ujít upozorňování na výskyt nutrií v této městské části nebo zvěčňování názvu Mokřad. 
  • Veškeré popichování je podle Tománka míněno v dobrém. 

„Letos někdo počmáral zatím jednu vývěsku fixou. Nechal jsem to být, protože to přes ni bylo vidět. Ale po dvou týdnech to nějaký neznámý dobrodinec umyl, což mě moc potěšilo, že se lidé o vývěsku sami starají. Pokaždé, když jdu kolem, u ní nějaký rodič s dítětem stojí a čeká na vlak,“ dodává Tománek s tím, že se o poškození občas postará i silný vítr.

Tománek je také mistr provokatér. Je totiž znám tím, že neustále vtipně glosuje oblíbenou facebookovou skupinku místních ze sedmičky Letenská parta. Právě kvůli této své zálibě vytvořil například skupiny Pobrekávání kvůli problémům s parkováním Praha 7 či Ornitologický kroužek Praha 7. „Jde o skupiny, které existují jen proto, aby se na ně odkazovalo v diskusích v Letenské partě. Když někdo začne lamentovat na některé standardní letenské téma. Nic se v nich neděje a jsou zajímavé hlavně svými názvy. Ornitologický kroužek je navíc pozůstatek po zeleném papouškovi Sašovi, Alexandrovi velkém, který několik let žil v Letenských sadech a pravidelně se na něj ptali lidé,“ vysvětluje Tománek.

Nejlépe se pak daří Tománkově skupině Letenský institut pro urážení Holešovic. Ta se v deníku Metro objevila již několikrát. Brzy však pokoří hranici tisícovky členů. „Přes dvě stě dílů zde má například naše výuková série Zrádná slova v mokřadštině, což je vysvětlování imaginárních rozdílů mezi významy slov na Letné a v Holešovicích. Dostal jsem dokonce nabídku na knižní vydání s ilustracemi, ale nějak se to zadrhlo. Oblíbené jsou také ankety na holešovická témata, naposledy se nám o námět postaral pondělní velký výpadek proudu na Praze 6 a 7,“ směje se Tománek. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Brzobohatý: „Porazte covid jako izraelská tatérka“

vydáno 17. dubna 2021  8:28

Herec a muzikant Ondřej G. Brzobohatý se v posledním roce nenudil. Kromě koncertů napsal hudbu k filmu či večerníčku, ale pracuje i na knize. Podílel se...  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Sázka na neznámého zabijáka se opět vyplatila. Minisérie Had je pecka

Strážce streamu
vydáno 16. dubna 2021  14:00

Jmenuje se Charles Sobhraj, ale jeho kumpáni mu říkávali Alain. Případně úplně jinak. Pokud jste o něm někdy četli, nebo slušeli, pravděpodobně se...  celý článek

Tam, kde si proslulí advokáti odírají blatníky

PRAHA? AHA!
vydáno 16. dubna 2021  11:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Radniční Instagramy: Trojka je lepší než jednička

vydáno 16. dubna 2021  5:13

Anketa Zlatý lajk ohodnotila radniční Instagramy. Čtenářům, kteří tolik neholdují sociálním sítím se předem omlouváme, tento článek totiž bude plný...  celý článek

Vaše fotky z Prahy