metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 16 °C

Neděle, 25. října 2020. Svátek má Beáta.
Martin Tománek
Další 1 fotografie v galerii
Martin Tománek | foto: Archiv

Uráží Holešovice a má rád šotouše

14. října 2020  18:31 Filip Jaroševský Metro.cz
Jízdní řád ve Stromovce bude mít pátý ročník. Daří se i jeho pobrekávacím skupinám. Král bizarních projektů Martin Tománek stále boduje.

Podpůrná skupina pro lidi pokousané volební urnou na Praze 7 nebo Letenský institut pro urážení Holešovic. To jsou názvy jen některých úspěšně fungujících facebookových skupin, které založil pro pobavení obyvatel sedmé městské části grafik Martin Tománek. Nejen místní tohoto „souseda profesionála“, jak se mu občas přezdívá, dobře znají. Právě on totiž se svou partou vtipálků zpopularizoval hanlivou přezdívku Holešovic – Mokřad. Nebo je autorem jízdního řádu průjezdu vlaků v Královské oboře.

Ikonická fotka v trochu jiném provedení

Ikonická fotka v trochu jiném provedení

„Řád vyvěšený nad tratí ve Stromovce je stále velmi populární. V prosinci budu připravovat už pátý ročník tohoto mého díla, které udává časy průjezdů vlaků pod místním mostem. Jen je škoda, že nějak ustala spolupráce se Správou železnic, a nemohu tak zahrnout průjezdy nákladních vlaků. Řád ale na příští rok připravím, i kdybych měl data vytahat z veřejně dostupných zdrojů,“ říká pro deník Metro Tománek.

Místní fanoušci hromadné dopravy, takzvaní šotoušové, si Tománkovy práce váží natolik, že dokonce uklízejí škody po vandalech.

Projekt nevitejestli.cz je legendou

  • Podobně jako facebookové skupiny s roztodivnými názvy vytváří Tománek také legrácku jménem nevitejestli.cz.
  • Projekt, vznikl podobně jako mnoho dalších facebookových skupin čistě proto, aby na něj bylo možno odkazovat při různých tradičních dotazech v Letenské partě.
  • Pro příklad uveďme:
    nevitejestli.cz/se-da-bobovat-na-kolikach/, nevitejestli.cz/se-da-bruslit-na-rybnickach-ve-stromajde/, nevitejestli.cz/se-nekdo-nechysta-navstivit-ikeu/. 
  • Po rozkliknutí se vám zobrazí tematické fotografie doprovázené prostým sdělením: NE!
  • Skupina Letenský institut pro urážení Holešovic si zase klade za cíl co nejoriginálněji urazit svou sousední čtvrť. Její členové si nenechají nikdy ujít upozorňování na výskyt nutrií v této městské části nebo zvěčňování názvu Mokřad. 
  • Veškeré popichování je podle Tománka míněno v dobrém. 

„Letos někdo počmáral zatím jednu vývěsku fixou. Nechal jsem to být, protože to přes ni bylo vidět. Ale po dvou týdnech to nějaký neznámý dobrodinec umyl, což mě moc potěšilo, že se lidé o vývěsku sami starají. Pokaždé, když jdu kolem, u ní nějaký rodič s dítětem stojí a čeká na vlak,“ dodává Tománek s tím, že se o poškození občas postará i silný vítr.

Tománek je také mistr provokatér. Je totiž znám tím, že neustále vtipně glosuje oblíbenou facebookovou skupinku místních ze sedmičky Letenská parta. Právě kvůli této své zálibě vytvořil například skupiny Pobrekávání kvůli problémům s parkováním Praha 7 či Ornitologický kroužek Praha 7. „Jde o skupiny, které existují jen proto, aby se na ně odkazovalo v diskusích v Letenské partě. Když někdo začne lamentovat na některé standardní letenské téma. Nic se v nich neděje a jsou zajímavé hlavně svými názvy. Ornitologický kroužek je navíc pozůstatek po zeleném papouškovi Sašovi, Alexandrovi velkém, který několik let žil v Letenských sadech a pravidelně se na něj ptali lidé,“ vysvětluje Tománek.

Nejlépe se pak daří Tománkově skupině Letenský institut pro urážení Holešovic. Ta se v deníku Metro objevila již několikrát. Brzy však pokoří hranici tisícovky členů. „Přes dvě stě dílů zde má například naše výuková série Zrádná slova v mokřadštině, což je vysvětlování imaginárních rozdílů mezi významy slov na Letné a v Holešovicích. Dostal jsem dokonce nabídku na knižní vydání s ilustracemi, ale nějak se to zadrhlo. Oblíbené jsou také ankety na holešovická témata, naposledy se nám o námět postaral pondělní velký výpadek proudu na Praze 6 a 7,“ směje se Tománek. 

Komentáře

Hlavní zprávy

KOLOBLOG: Lockdown II.

ilustrační snímek Koloblog
vydáno 24. října 2020  17:43

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Když se mi začne hodně dařit, stáhnu se, říká muzikálová herečka

Markéta Schimmerová Procházková se narodila 25. 2. 1986 v Jihlavě, kde...
vydáno 24. října 2020  12:38

Nebudeme tu s Markétou Schimmerovou Procházkovou hrát hru, že jsme se viděli poprvé v životě. Za ta léta, co se známe, se Markéta vyšvihla mezi...  celý článek

Infocentra v metru zůstávají otevřená. Pozastaven je jen prodej suvenýrů

Stanice metra I. P. Pavlova
vydáno 24. října 2020  7:59

Základní zvyklosti se v pražském metru nemění ani po vyhlášení přísných vládních opatření. Kromě čerstvých výtisků deníku Metro ve stojanech tu i nadále...  celý článek

Skiareály lákají Dány. Letošní lyžovačky budou bez mejdanů

Ilustrační snímek
vydáno 24. října 2020  5:50

Majitele horských středisek potěšila letní sezona. Také do té zimní hledí s určitou nadějí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy