metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 14 °C

Pondělí 3. října 2022. Svátek má Bohumil

Větší foto
Z filmu Avengers: Infinity War | foto: Falcon

V kině miliardy, na papíře svízel

  15:57
Zatímco filmový vesmír od Marvelu kraluje Hollywoodu, komiksové předlohy ztrácejí čtenáře.

Pokud se zadíváme na žebříček deseti nejvýdělečnějších filmů historie, čtyři příčky opanují filmy od studia Marvel. Dceřiná společnost studia Disney, jejíž poslední počin Avengers: Infinity War právě kraluje v kinech, na trhu funguje pouhých deset let.

Její posledně zmiňovaný film s Thorem, Iron Manem, Hulkem a Spider-Manem však po měsíci v kinech po celém světě vydělal téměř dvě miliardy dolarů. O těchto pohádkových číslech si však v posledních letech mohou nechat jen zdát prodeje komiksových předloh, na základě jejichž příběhů mohou ty filmové vzniknout. Marvel comics totiž spolu se svými konkurenty, jako je DC Comics či Image Comics, zažívají hubené roky.

Důvodů může být hned několik. Podle amerického serveru nerdist.com, který se zabývá analýzami komiksových předloh, se totiž filmové plátno marketingově chová zcela jinak než potištěný komiksový papír.

Marvel se tak od převzetí Disneyem snaží v rámci širší strategie některé své hrdiny přibližovat jejich filmovým verzím. Dochází tak k různým restartům či změnám, které nejsou čtenářům po chuti. Za všechny lze jmenovat například Strážce galaxie, které muselo komiksové vydavatelství pro nezájem zrušit, a to i přesto, že filmy s těmito hrdiny vydělávají stamiliony po celém světě.

Fanouškům neudělalo radost ani předělávání životopisu oblíbeného Kapitána Ameriky či X-Menů. Marvelu se nevyplatila ani strategie poženšťování hrdinů, kdy se v jeho sešitech běžně pohybovaly ženské verze Thora, Wolverina či Iron Mana, respektive Ironheart – geniální černošky zaskakující za Tonyho Starka. „Pokud není na vině selhání Marvelu genderová rozmanitost, co tedy? Marvel naprosto selhává v zavádění nových postav do praxe a nedá novým nápadům šanci na další rozvoj,“ píše web nerdist.com, podle kterého Marvel neustále porovnává prodejní čísla s tradičními prodejními trháky typu Spider-Manči Iron Man, a pokud prodeje nejsou podobné, sérii ukončí.

DC Comics se daří lépe, protože Batman, Superman a Wonder Woman spolu s mnoha povedenými minisériemi drží čísla nahoře. Bylo by však chybou předpokládat, že celý comicsový „rybník“ nemá našlápnuto na pořádný průšvih.

DC má u hlavních sérií o poznání menší výkyvy v tržbách a asi by Marvel předběhl. DC comics ale nepatří pod tak štědrého chlebodárce, jakým je Disney.

Marvel

  • Marvel Comics je americké komiksové vydavatelství spadající pod společnost Marvel Entertainment. Tu vlastní od roku 2009 The Walt Disney Company.
  • Společnost byla založena roku 1939 jako Timely Comics.
  • Vydavatelství zažilo největší krizi v 90. letech, kdy šel Marvel z ruky do ruky různých investorů a ztrácel desítky milionů dolarů ročně. Aby se zachránil od bankrotu, nevýhodně rozprodal většinu svých filmových licencí.
  • Pod Disneyho vedením se zatoulané licence opět vrací. Je však namístě sledovat krizi komiksových předloh s velkou obezřetností.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hořící lampy a štamgasti. Deník Metro nahlédl pod ruce dispečerům z Holešovic

vydáno 3. října 2022  16:14

Své dispečerské pracoviště s nepřetržitou službou zprovoznila městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) v holešovické centrále krátce po...  celý článek

Jako led ve Zlíně? Bruslaři z Nikolajky míří do Jinonic. Bronzová, Letňany a Kobra to jistí

vydáno 3. října 2022  6:00

Populární zimní stadion Nikolajka přerušuje minimálně na celou současnou sezonu provoz. Majitelé to zdůvodňují havarijním stavem strojovny i skokovým...  celý článek

Hlídač. I přes deštivé počasí nám posíláte desítky fotografií se zajímavými postřehy z celé Prahy

vydáno 2. října 2022  19:00

Čtenáři deníku Metro jsou jedni z nepodnikavějších. Jak si jinak vysvětlit ty hromady fotografií, o které jste se s námi podělili v rámci naší rubriky...  celý článek

Historický tunel zmizel pod sutí. Za oběť konstrukce nádraží Vysočany však nepadl

vydáno 2. října 2022  16:18

„Posílám poslední zbytky z kamenné valby starého podchodu pod stanicí vlaku Praha-Vysočany,“ píše nám čtenář Jan Dvorský, který za svůj fotoúlovek získává...  celý článek