metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 12 °C

Pondělí, 18. února 2019. Svátek má Gizela.
Z filmu Avengers: Infinity War
Větší foto
Z filmu Avengers: Infinity War | foto: Falcon

V kině miliardy, na papíře svízel

28. května 2018  15:57 Filip Jaroševský Metro.cz
Zatímco filmový vesmír od Marvelu kraluje Hollywoodu, komiksové předlohy ztrácejí čtenáře.

Pokud se zadíváme na žebříček deseti nejvýdělečnějších filmů historie, čtyři příčky opanují filmy od studia Marvel. Dceřiná společnost studia Disney, jejíž poslední počin Avengers: Infinity War právě kraluje v kinech, na trhu funguje pouhých deset let.

Její posledně zmiňovaný film s Thorem, Iron Manem, Hulkem a Spider-Manem však po měsíci v kinech po celém světě vydělal téměř dvě miliardy dolarů. O těchto pohádkových číslech si však v posledních letech mohou nechat jen zdát prodeje komiksových předloh, na základě jejichž příběhů mohou ty filmové vzniknout. Marvel comics totiž spolu se svými konkurenty, jako je DC Comics či Image Comics, zažívají hubené roky.

Důvodů může být hned několik. Podle amerického serveru nerdist.com, který se zabývá analýzami komiksových předloh, se totiž filmové plátno marketingově chová zcela jinak než potištěný komiksový papír.

Marvel se tak od převzetí Disneyem snaží v rámci širší strategie některé své hrdiny přibližovat jejich filmovým verzím. Dochází tak k různým restartům či změnám, které nejsou čtenářům po chuti. Za všechny lze jmenovat například Strážce galaxie, které muselo komiksové vydavatelství pro nezájem zrušit, a to i přesto, že filmy s těmito hrdiny vydělávají stamiliony po celém světě.

Fanouškům neudělalo radost ani předělávání životopisu oblíbeného Kapitána Ameriky či X-Menů. Marvelu se nevyplatila ani strategie poženšťování hrdinů, kdy se v jeho sešitech běžně pohybovaly ženské verze Thora, Wolverina či Iron Mana, respektive Ironheart – geniální černošky zaskakující za Tonyho Starka. „Pokud není na vině selhání Marvelu genderová rozmanitost, co tedy? Marvel naprosto selhává v zavádění nových postav do praxe a nedá novým nápadům šanci na další rozvoj,“ píše web nerdist.com, podle kterého Marvel neustále porovnává prodejní čísla s tradičními prodejními trháky typu Spider-Manči Iron Man, a pokud prodeje nejsou podobné, sérii ukončí.

DC Comics se daří lépe, protože Batman, Superman a Wonder Woman spolu s mnoha povedenými minisériemi drží čísla nahoře. Bylo by však chybou předpokládat, že celý comicsový „rybník“ nemá našlápnuto na pořádný průšvih.

DC má u hlavních sérií o poznání menší výkyvy v tržbách a asi by Marvel předběhl. DC comics ale nepatří pod tak štědrého chlebodárce, jakým je Disney.

Marvel

  • Marvel Comics je americké komiksové vydavatelství spadající pod společnost Marvel Entertainment. Tu vlastní od roku 2009 The Walt Disney Company.
  • Společnost byla založena roku 1939 jako Timely Comics.
  • Vydavatelství zažilo největší krizi v 90. letech, kdy šel Marvel z ruky do ruky různých investorů a ztrácel desítky milionů dolarů ročně. Aby se zachránil od bankrotu, nevýhodně rozprodal většinu svých filmových licencí.
  • Pod Disneyho vedením se zatoulané licence opět vrací. Je však namístě sledovat krizi komiksových předloh s velkou obezřetností.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Chceš knihu? Jeď na Čerňák!“

Sídliště Černý Most
vydáno 17. února 2019  11:11

Vojtěch Havlovec spolu s kamarády vydal knihu o Černém Mostě. Název Linka č. 141 připomíná legendární autobus, který v době před postavením metra lidem ze...  celý článek

Prostor39 má kavárnu i ateliér

V Prostoru39 se konají i různé workshopy.
vydáno 17. února 2019  5:55

Budovu v oblíbené hipsterské čtvrti předělali vlastníma rukama.  celý článek

O dani z koček ministerstvo financí v této chvíli neuvažuje

Kočka (ilustrační foto)
vydáno 16. února 2019  13:30

Za dva miliony psů platí majitelé místní poplatky. Za milion koček ne.  celý článek

V Hitlerově armádě umírali také Češi

František Emmert
vydáno 16. února 2019  9:55

Historik František Emmert otevřel ve své nové knize Češi ve wehrmachtu třináctou komnatu éry hitlerismu. „V uniformách wehrmachtu bojovaly – často...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám