metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt

Dalších 10 fotografií v galerii
Model Smíchov City JIH | foto: Metro.cz

V Praze se rozjíždí obří developerský projekt. Za pár týdnů začne vyrůstat Smíchov City

  5:18
Je to 15 let, kdy se začalo s prvními přípravami zásadní proměny Smíchova. Už na přelomu roku se konečně poprvé kopne do země. Brownfield, kde kdysi stávaly nádražní budovy, se začne plnit prvními dvěma bloky domů. Stane se tak v severní části. První k zemi půjdou objekty, například ten, kde byla hospoda Nagano 2000. Právě severní část Smíchov City je první etapou výstavby. Ta druhá začne na jihu od smíchovského nádraží za pár let. Smíchov City ale nebude jen moderní čtvrtí, která přinese stovky bytů a kanceláří, ale také dva parky o rozloze Staroměstského náměstí.

Sekyra Group zvolil v Česku zatím nepříliš rozšířenou cestu komunikace s veřejností – přímo ji do tvoření svého projektu zapojil. Stejně jako k přípravě severní části, tak i k jižní části čtvrti se můžou vyjadřovat lidé. „Výstavba Smíchov City je pro Prahu zásadní. Nejen rozlohou, ale i způsobem, jakým vzniká. Developer komunikuje s jednotlivými aktéry včetně občanů. Realizace Smíchov City by se tak mohla stát předlohou a inspirací k dalším proměnám pražských brownfieldů,“ říká šéf Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) Ondřej Boháč.

Takzvaná participace je pro developera důležitá. Nejenže se projekt posune dál k potřebám lidí, ale také je to dobrý marketingový tah. Podobně jako Sekyra se snaží lidi přitáhnout Penta Real Estate ke svému projektu na Masarykově nádraží. Zvolila k tomu komunikační kanál na internetu pod názvem Masaryčka spojuje.

„Na akce chodí i dámy, které už dobře známe,“ říká pro deník Metro mluvčí developera Sekyra Group Jitka Hajsová. Další z takových akcí se konala v pondělí v prostorách CAMP, který provozuje IPR. Výkonný ředitel Sekyra Group Leoš Anderle, který na pondělním setkání vstřícně diskutoval s lidmi dlouhé hodiny až do večera, deníku Metro prozradil, že chtějí do Smíchov City přivést i „nezávislou kulturu“. Třeba artové kino typu Aero či Světozor. „Chceme najít prostor i pro Radlickou kulturní sportovnu,“ říká pro deník Metro Anderle. Právě Radlická kulturní sportovna, o které deník Metro před několika lety informoval jako první, se stala součástí nového kulturního dění na Smíchově. Tehdy parta mladých lidí z polorozpadlého domu naproti Ženským domovům postavila v celé Praze známou scénu.

Vedle supermarketu a nejrůznějších restaurací, bister a kaváren bude ve Smíchov City pestrá paleta menších obchůdků. V Praze je na jednom místě už nenajdete. Vedle sebe tu budou třeba švadlenka, opravář kožených výrobků nebo květinářství.

Zatímco výstavba první, převážně rezidenční fáze projektu Smíchov City – Sever je na spadnutí, jižní část na svou konečnou podobu a výstavbu ještě počká. Jsou známé vítězné návrhy architektonických studií, ale jejich práce jsou zatím ještě na papíře. Jižní část nové čtvrti by měla začít růst do tří let, do té doby chce mít developer po kupě nejrůznější dokumentaci a razítka. Například Česká spořitelna se chce do své centrály nastěhovat už v roce 2025, kdy oslaví 200 let. „V budově bude sál pro koncerty, přednášky nebo divadelní představení. Česká spořitelna je také majitelem šesti tisíc uměleckých děl, která bychom také chtěli ukázat,“ řekl projektový manažer spořitelny Martin Matras.

Vizualizace Smíchov City SEVER

Podle plánů by jižní část Smíchov City měla být především živým městským veřejným prostorem. Oblast bude protínat téměř kilometr dlouhý pěší bulvár, městskou třídu si lidé v připomínkách přáli. „Na projektu stále pracujeme, aktuálně se na něm podílí asi stočlenný tým a čtyři architektonická studia. Je ideální doba, abychom získali zpětnou vazbu od veřejnosti. Chceme vidět reakce lidí, kteří budou prostor užívat, žít v něm,“ říká Anderle.

Debatovat se zřejmě bude kolem výšek budov – centrály České spořitelny a hotelu, které se plánují u velké křižovatky, kde se Radlická láme směr Jinonice (viz box). Podle spolku Za lepší Smíchov by se měla také řešit dopravní situace. Spolek tvrdí, že studie EIA poukazuje na nedostatky. Právě nová čtvrť má přitáhnout odhadem až šest tisíc aut. Navíc kolem Smíchov City se chystají další, byť menší developerské projekty. Ty zatíží ještě víc okolní ulice. Už teď třeba Radlickou kvůli chybějící Radlické radiále a nedokončenému Městskému okruhu denně projede přes 30 tisíc nejen osobních aut. 

Příliš vysoké domy

  • Lidé se i nadále do podoby jižní části Smíchov City mohou zapojovat, a to na různých akcích.
  • „V severní části jsme věcné připomínky zahrnuli a věříme, že i v případě jižní části získáme od veřejnosti další impulzy k projektování,“ říká výkonný ředitel společnosti Sekyra Group Leoš Anderle.
  • V pondělí u modelu, který je k vidění v CAMPu a ukazuje zatím jen studii jižní části, od některých lidí zaznělo, že domy jsou v těchto místech příliš vysoké. Tyto domy budou stát na úrovni současné Radlické a mohly by mít až osm pater.
  • Developer chystá v prostorách CAMPu k podobě jižní části další veřejné akce. Lidé by měli sledovat stránky Smichovcity.praha5.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Velmi oblíbený dopravce Martin Uher. Pendleři jej rozhodně chtějí dál

vydáno 30. března 2023  5:09

Ukončí Martin Uher své více než tři desítky let trvající působení na Mníšecku a Dobříšsku? Tahle otázka pálí mnohé pendlery, kteří z oblasti denně cestují...  celý článek

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek