metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 33 °C

Pondělí 27. června 2022. Svátek má Ladislav

Větší foto
Vánoční trhy (ilustrační foto). | foto: David SedleckýMetro.cz

Vánoční trhy? Kočárky nechejte doma

  11:21
Vánoce v Praze začínají už v sobotu. Startují vánoční trhy v centru. Kromě toho, že se nebude slavnostně rozsvěcet strom, počítají organizátoři trhů na Staroměstském a Václavském náměstí se zvýšením počtu členů bezpečnostní agentury, která bude na průběh akcí dohlížet.

Trhy startují již tuto sobotu a potrvají do 6. ledna. Organizátoři návštěvníkům doporučují, aby zvážili účast s­ malými dětmi. Stejná výzva platí i pro handicapované. Mezi 15. až­ 19. hodinou by se tam nemělo vjíždět s­kočárky. Do Pařížské ulice a ­na náměstí bude platit zákaz vjezdu pro auta.

Přípravy na tradiční vánoční oslavy v historickém jádru města poznamenaly tragické události, především teroristické útoky 13. listopadu v Paříži, které nepřežilo 130 lidí. Magistrát rozhodl, že kvůli riziku nebude oznámen čas slavnostního rozsvícení stromu. Podle designérky Kateřiny Hájkové se na trzích i stromě rozzáří dvacet tisíc LED diod. Celkem organizátoři spotřebují dvanáct tisíc koulí a­ pět kilometrů rozvodných kabelů.

Budoucnost trhů je však nejasná. Praha už loni v srpnu vypověděla smlouvu společnosti Taiko, která je pořádá. Dvouletá výpovědní lhůta uplyne v září 2016. Letos tedy dělá Taiko vánoční trhy naposledy a po příštích Velikonocích se společnost stáhne úplně. Praha zatím nového provozovatele nehledá.

„Tento časový rámec poskytuje dostatek prostoru pro diskusi ohledně budoucího řešení s ohledem na vývoj trhů během uplynulých deseti let,“ popisuje mluvčí magistrátu Vít Hofman. Orgány hlavního města se podle něj začnou intenzivněji zabývat otázkou způsobu organizace a pořádání příležitostných trhů na dotčených náměstích v prvním čtvrtletí příštího roku. Je ale otázka, jestli si tím Praha nechystá velký problém.

V ladovském duchu

Největší trhy v Česku na Staroměstském a Václavském náměstí letos čerpají inspiraci u­českého malíře Josefa Lady.

V adventní vesničce s desítkami stánků potkají návštěvníci kocoura Mikeše, uvidí vesnické děti hrající si ve sněhu i typického ponocného, jak ho zná každý z obrázků tohoto českého ilustrátora. Novinkou pro návštěvníky budou letos odpočinkové zóny a fotokoutky. Trhy začnou již tuto sobotu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Polovina hospod nám pomřela, ale nevzdáváme se, říká pivovarská rodina z Nupak

vydáno 27. června 2022  17:00

Nupaky leží asi čtyři kilometry západně od Říčan, v těsném sousedství komerční zóny u dálnice D1. Mlaďoučká víska, řeknete si. Ale kdepak. První zmínky o...  celý článek

Není potřeba děti hudebně hladit po hlavičce, říká dirigent a hudební skladatel

vydáno 27. června 2022  14:39

V šapitó Azyl78 na Výstavišti v pražských Holešovicích se podařila zrealizovat adaptace Knihy džunglí v hudební, taneční a scénické podobě režiséra Matěje...  celý článek

MHD čeká méně výluk. Metropole se připravuje na české předsednictví Radě EU

vydáno 27. června 2022  6:02

Už jen pár dní zbývá do okamžiku, kdy se česká metropole stane symbolicky hlavním městem Evropy. V pátek Česko převezme předsednictví v Radě EU. Součástí...  celý článek

Jak vychovávat z dětí vědce? Měli bychom jim jít z cesty, říká sympaťák s violoncellem

vydáno 26. června 2022  17:50

Rozcuchané vlasy, křivě nasazené brýle, mumlání pod fousy a nepřítomný pohled. Tak nějak si představujeme typického vědce. A přesně tak doktor Dominik...  celý článek