metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 6 °C

Pondělí 5. prosince 2022. Svátek má Jitka

Větší foto
Vánoční trhy (ilustrační foto). | foto: David SedleckýMetro.cz

Vánoční trhy? Kočárky nechejte doma

  11:21
Vánoce v Praze začínají už v sobotu. Startují vánoční trhy v centru. Kromě toho, že se nebude slavnostně rozsvěcet strom, počítají organizátoři trhů na Staroměstském a Václavském náměstí se zvýšením počtu členů bezpečnostní agentury, která bude na průběh akcí dohlížet.

Trhy startují již tuto sobotu a potrvají do 6. ledna. Organizátoři návštěvníkům doporučují, aby zvážili účast s­ malými dětmi. Stejná výzva platí i pro handicapované. Mezi 15. až­ 19. hodinou by se tam nemělo vjíždět s­kočárky. Do Pařížské ulice a ­na náměstí bude platit zákaz vjezdu pro auta.

Přípravy na tradiční vánoční oslavy v historickém jádru města poznamenaly tragické události, především teroristické útoky 13. listopadu v Paříži, které nepřežilo 130 lidí. Magistrát rozhodl, že kvůli riziku nebude oznámen čas slavnostního rozsvícení stromu. Podle designérky Kateřiny Hájkové se na trzích i stromě rozzáří dvacet tisíc LED diod. Celkem organizátoři spotřebují dvanáct tisíc koulí a­ pět kilometrů rozvodných kabelů.

Budoucnost trhů je však nejasná. Praha už loni v srpnu vypověděla smlouvu společnosti Taiko, která je pořádá. Dvouletá výpovědní lhůta uplyne v září 2016. Letos tedy dělá Taiko vánoční trhy naposledy a po příštích Velikonocích se společnost stáhne úplně. Praha zatím nového provozovatele nehledá.

„Tento časový rámec poskytuje dostatek prostoru pro diskusi ohledně budoucího řešení s ohledem na vývoj trhů během uplynulých deseti let,“ popisuje mluvčí magistrátu Vít Hofman. Orgány hlavního města se podle něj začnou intenzivněji zabývat otázkou způsobu organizace a pořádání příležitostných trhů na dotčených náměstích v prvním čtvrtletí příštího roku. Je ale otázka, jestli si tím Praha nechystá velký problém.

V ladovském duchu

Největší trhy v Česku na Staroměstském a Václavském náměstí letos čerpají inspiraci u­českého malíře Josefa Lady.

V adventní vesničce s desítkami stánků potkají návštěvníci kocoura Mikeše, uvidí vesnické děti hrající si ve sněhu i typického ponocného, jak ho zná každý z obrázků tohoto českého ilustrátora. Novinkou pro návštěvníky budou letos odpočinkové zóny a fotokoutky. Trhy začnou již tuto sobotu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pokud budete dárky pod stromeček lovit on-line, dejte si pozor na podvodníky

vydáno 5. prosince 2022  6:31

Věci z druhé ruky jsou díky příznivé ceně a ekologickému aspektu čím dál oblíbenější. Dříve sloužily spíše pro osobní potřebu, zato letos se pod...  celý článek

Geometrie a její symetrie uklidňují můj vnitřní zmatek, říká o svých špercích Hana Melčová

vydáno 4. prosince 2022  17:33

Jako malá si Hana Melčová přála prodávat v květinářství, líbilo se jí množství barev, tvarů květin a tvůrčí prostředí. Před lety začala pod značkou...  celý článek

Když architekti kouzlí, vznikají skládačky, sluje, převisy. Chtěli byste v tom bydlet?

PRAHA? AHA!
vydáno 4. prosince 2022  11:58

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Spadla vám do díry v poklopu klíče či jiná cennost? Některé kanály za úplatu odklápějí

vydáno 4. prosince 2022  6:00

Přemýšleli jste někdy o tom, co dělat, když vám spadnou klíče do kanálu? Podobná svízelná situace se přitom může lehce stát každému. V takovém případě je...  celý článek