metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 30 °C

Neděle, 18. srpna 2019. Svátek má Helena.
Vánoční trhy (ilustrační foto).
Větší foto
Vánoční trhy (ilustrační foto). | foto: David SedleckýMetro.cz

Vánoční trhy? Kočárky nechejte doma

26. listopadu 2015  11:21 Robert Oppelt
Vánoce v Praze začínají už v sobotu. Startují vánoční trhy v centru. Kromě toho, že se nebude slavnostně rozsvěcet strom, počítají organizátoři trhů na Staroměstském a Václavském náměstí se zvýšením počtu členů bezpečnostní agentury, která bude na průběh akcí dohlížet.

Trhy startují již tuto sobotu a potrvají do 6. ledna. Organizátoři návštěvníkům doporučují, aby zvážili účast s­ malými dětmi. Stejná výzva platí i pro handicapované. Mezi 15. až­ 19. hodinou by se tam nemělo vjíždět s­kočárky. Do Pařížské ulice a ­na náměstí bude platit zákaz vjezdu pro auta.

Přípravy na tradiční vánoční oslavy v historickém jádru města poznamenaly tragické události, především teroristické útoky 13. listopadu v Paříži, které nepřežilo 130 lidí. Magistrát rozhodl, že kvůli riziku nebude oznámen čas slavnostního rozsvícení stromu. Podle designérky Kateřiny Hájkové se na trzích i stromě rozzáří dvacet tisíc LED diod. Celkem organizátoři spotřebují dvanáct tisíc koulí a­ pět kilometrů rozvodných kabelů.

Budoucnost trhů je však nejasná. Praha už loni v srpnu vypověděla smlouvu společnosti Taiko, která je pořádá. Dvouletá výpovědní lhůta uplyne v září 2016. Letos tedy dělá Taiko vánoční trhy naposledy a po příštích Velikonocích se společnost stáhne úplně. Praha zatím nového provozovatele nehledá.

„Tento časový rámec poskytuje dostatek prostoru pro diskusi ohledně budoucího řešení s ohledem na vývoj trhů během uplynulých deseti let,“ popisuje mluvčí magistrátu Vít Hofman. Orgány hlavního města se podle něj začnou intenzivněji zabývat otázkou způsobu organizace a pořádání příležitostných trhů na dotčených náměstích v prvním čtvrtletí příštího roku. Je ale otázka, jestli si tím Praha nechystá velký problém.

V ladovském duchu

Největší trhy v Česku na Staroměstském a Václavském náměstí letos čerpají inspiraci u­českého malíře Josefa Lady.

V adventní vesničce s desítkami stánků potkají návštěvníci kocoura Mikeše, uvidí vesnické děti hrající si ve sněhu i typického ponocného, jak ho zná každý z obrázků tohoto českého ilustrátora. Novinkou pro návštěvníky budou letos odpočinkové zóny a fotokoutky. Trhy začnou již tuto sobotu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Musel jsem takříkajíc objevit domov skrze pobyty v zahraničí, říká umělec

Mladý umělec Josef Zlamal má do 1. září výstavu svých obrazů v Galerii U...
vydáno 18. srpna 2019  6:06

Mladý umělec Josef Zlamal má do 1. září výstavu svých obrazů v Galerii U Betlémské kaple. Rozpovídal se i o netradiční technice a materiálech.  celý článek

Autobusy na Zličíně čekají škatulata. Může za ně děravá vozovka

Dopravní omezení během první etapy oprav na autobusovém nádraží Zličín.
vydáno 17. srpna 2019  6:00

V pondělí se začnou v prostorách autobusového terminálu na Zličíně dít nemalé změny. Kvůli opravě povrchu, který je podle dopravního podniku již ve velmi...  celý článek

Stojící autobus se spuštěným motorem? Je to na pokutu

Ilustrační snímek
vydáno 17. srpna 2019  5:34

Česká města dusí autobusy čekající na turisty. Za to hrozí pokuta 2500 korun.  celý článek

Do spící metropole jsme vyrazili s odhodláním nikoho nepotkat

Hradčanské náměstí bez turistů je zážitek nejen pro fotku.
vydáno 16. srpna 2019  17:07

Představa prázdného Staroměstského náměstí, Karlova mostu nebo snad nádvoří Pražského hradu se zdá jako absolutní nesmysl. Věřte, že se to však každodenně...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám