metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 13 °C

Pátek 31. března 2023. Svátek má Kvido

Další 4 fotografie v galerii
Kulisy z Hvězdných válek v Tunisku stále stojí. | foto: Metro.cz

Velbloud alkoholik a Tatooine. Tunisko nejsou jen teplé moře a písečné pláže

  11:30
Hodně muziky za málo peněz. Do Tuniska jezdí turisté za levnou dovolenou na pláži. Severoafrická země však nabízí nejen relax u moře.

Můžete zde vidět datlovníky, olivovníky a nechybějí ani granátové jabloně. Chebika je horská oáza na jižním úpatí Jižního Atlasu. Jedna z nejnavštěvovanějších tuniských oáz je zajímavá svým vodopádem. Málokdo totiž čeká na saharské poušti několikametrový vodopádek. Lacino tu nakoupíte tradiční tuniský suvenýr – pouštní růži. Sádrovec vykrystalizovaný v pouštních podmínkách získáte klidně i za dinár. Takže za sedm korun.

Mimochodem, v okolí oázy bylo natočeno několik scén z oscarového filmu Anglický pacient. Půl hodiny cesty, která většinou vede po silnici a částečně i písečnými dunami, se nachází další filmová lokace. George Lucas v Tunisku natočil nemalou část Hvězdných válek.

Chebika je nejvíce navštěvovaná horská oáza tuniského území.

Luke Skywalker by se divil
Letos už je to 45 let, co šel do kin první díl ságy Hvězdné války. Kulisy v Sahaře stojí dodnes. Městečko Mos Eisley, kde se poprvé potkávají Han Solo a Luke Skywalker, vyrostlo uprostřed ničeho. Skoro nic tu není ani nyní. Kromě uměle vytvořených domečků a pár futuristicky vypadajících stožárů najdete jen pár stolečků se zbožím pro turisty.

Kulisy pro Hvězdné války stojí na Sahaře. Dostane vás sem jen terénní auto nebo velbloud.

Jako lokace pro pouštní planetu Tatooine posloužilo i okolí. Místo vznášedel se tu teď prohánějí hlavně mladí Tunisané na motorkách, kteří se vám snaží do náruče vnutit neočkovaného fenka. Za vyfotografování pouštní lišky vaším mobilem prodejce chce klidně i deset dinárů. To si raději zaplaťte za vstup do nedaleké Zoo El Tijani – ten vyjde na patnáct.

Velbloud alkoholik
„Patnáct minut a garáž,“ vysvětluje česky tuniský průvodce v zoo ve městě Tozeur. Za ocas drží škorpiona a pokládá ho turistům na ruku. Slovem garáž označuje rakev. Když pak do písku položí zmiji rohatou, okomentuje hadovu jedovatost slovy: „Garáž hned.“ Zoo El Tijani ale chová i méně nebezpečné tvory. Atrakcí je velbloud, který umí pít z PET lahve. „Cola a whisky,“ ukazuje na flašku průvodce. „Velbloud alkoholik,“ dodá.

Velbloud v Zoo El Tijani umí pít s lahve.

V malé zoo můžete obdivovat ještě třeba šakaly, hyeny, opice nebo lvici. Pokud se vám výklad líbil, nezapomeňte průvodci poděkovat pár dináry. V Tunisku se to očekává.

Komentáře

Hlavní zprávy

Spotlight, Zodiac a teď i Bostonský škrtič. Novináři nemusejí být ve filmech jen za idioty

Strážce streamu
vydáno 31. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Poctivá a po všech stránkách sympatická detektivní práce z novinářského prostředí se na plátnech kin či malých obrazovkách už moc neobjevuje. Dívat se na...  celý článek

Známý lékař lidských srdcí: „Lékař není šéfkuchař, aby si držel tajemství jen pro sebe“

vydáno 31. března 2023  9:49

Svět miluje lidi veselé, akční a rozhodné. Petr Neužil, mediálně známý kardiolog z Nemocnice Na Homolce, k nim patří. Možná o něm nevíte, že má na kontě...  celý článek

Přechod na barefooty? Pozor na správný výběr. Zpočátku je lepší boty nejprve střídat

vydáno 31. března 2023  5:35

Tak jak jsme se narodili, je tělo v pořádku. Dokud mu nezačneme do optimálního pohybu klást překážky. To je princip, který razí fyzioterapeutka Jitka...  celý článek

Komerční sdělení

Vyhledejte a zarezervujte si ubytování v Chorvatsku na léto již nyní

vydáno 31. března 2023

Připravte se na léto a začněte si již plánovat svou letošní letní dovolenou. Jestli se chystáte do Čechy velmi oblíbené destinace – Chorvatska,...  celý článek