metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Středa, 19. ledna 2022. Svátek má Doubravka.

Další 2 fotografie v galerii
Od ledna se jím svezou i cestující. | foto: WIEN ENERGIE/MAX KROPITZ

Vídeň brázdí autobus na vodík. Praha sází spíše na elektřinu

  14:27
Zatímco v tuzemském hlavním městě jsou autobusy v městské hromadné dopravě na vodíkový pohon prozatím hudbou budoucnosti, u našich rakouských sousedů tomu tak není.

Vídeň v těchto dnech slavnostně otevřela první městskou čerpací stanici na vodík a zároveň začala s testovacím provozem autobusu, který je poháněn právě vodíkem.

„Vodíkový autobus Hyundai ELEC CITY Fuel Cell nyní bude ve Vídni podroben testovacímu provozu. Nejprve v garážích dopravního podniku a následně i po celém městě, bez cestujících a se závažími. První pasažéři se v novince svezou od 10. ledna,“ říká pro deník Metro mediální zástupce Zahraniční kanceláře města Vídně Martin Landa.

Do roku 2024 chce rakouská metropole pořídit celkem deset podobných autobusů.

Vodíkový autobus jezdí ve Vídni zatím pouze v testovacím provozu.

„Ve využití vodíku jako obnovitelného druhu pohonu vidíme značný potenciál. Zatímco na kratších linkách v centrální části města jsou už osm let velmi úspěšně v provozu elektrobusy, nabízí se vodíkové autobusy především na náročnější trasy. A takových je ve Vídni mnoho,“ dodává ředitel dopravního podniku Wiener Linien Günter Steinbauer.

Podle něj už nyní osmdesát procent cestujících jezdí bez emisí, respektive v prostředcích s elektrickým pohonem – tramvajích a v metru, proto jsou nyní na řadě i autobusy.

Vodík v Praze
Vodíkový pohon chce do budoucna využívat i pražský dopravní podnik. Kromě Brna a Litvínova totiž v současnosti vzniká vodíková čerpací stanice i v hlavním městě, konkrétně na Barrandově. Hotovo má být příští rok. Právě tahle vodíková čerpačka bude následně sloužit i prototypu vodíkového busu, který bude následně testován po dobu jednoho roku na nejvytíženějších pražských linkách.

Čerpací stanice na vodík.

Nevýhodou této alternativy jsou vysoké pořizovací náklady. Kromě toho musejí odborníci vyřešit několik technických výzev, například to, jak efektivně vyrobit dostatek vodíku pro větší množství autobusů a jak zajistit bezpečnost provozu v případě nehody.

Není bez zajímavosti, že firma Unipetrol plánuje zahájení veřejné zakázky na výběr dodavatele a následné zbudování dalších dvou čerpaček na vodík. A to v Plzni na Nepomucké ulici a v Praze na dálnici D10 ve směru na Mladou Boleslav.

Sázka na elektrobusy
Praha zatím, co se ekologické MHD týče, sází hlavně na eletrobusy. Podle současných plánů bude mít Praha do roku 2030 třetinu busů na elektrický pohon. Na začátku příštího roku chce dopravní podnik nasadit do ulic metropole čtrnáct nových busů na elektřinu. Ty od ledna potkáte především na linkách 154 a 213.

„Dosud totiž autobusy pražské MHD ročně spotřebovaly přibližně třicet milionů litrů nafty a vyprodukovaly přibližně 67 900 tun oxidu uhličitého. Je jasné, že takhle to dál nejde,“ komentuje busy na Facebooku primátor Zdeněk Hřib.

Komentáře

Hlavní zprávy

Elektromobilita nám pročistí městský vzduch, vědí radnice českých měst

vydáno 19. ledna 2022  6:00

O nové čerpačce na klasická paliva už nikdo nepíše. Ovšem otevření dalšího stojanu pro elektromobily je v Česku stále ještě malá událost.  celý článek

Recyklace? Nejlepší je odpad vůbec nevytvářet, tvrdí expert na cirkulární ekonomiku

vydáno 18. ledna 2022  16:31

Hlavní město má novu vlastní strategii. Dokument nazvaný Strategie pro přechod na cirkulární ekonomiku schválili magistrátní radní v pondělí. Rozhodli tak...  celý článek

Ceny se ve stavebnictví dost „utrhly“. Prodávaný materiál může být navíc málo kvalitní

vydáno 18. ledna 2022  11:35

Šokují vás ceny stavebních materiálů a také to, kolik si řeknou řemeslníci za svou práci? Není to nic nového pod sluncem. Už jsme to zažili.  celý článek

Jako na záchodě? Fáma o voňavém hlavním nádraží vyvolává emoce

vydáno 18. ledna 2022  6:19

Lidé v nádražní hale by se při čekání na vlak mohli cítit třeba jako v ovocném sadu, v pralese či na rozkvetlé louce. Stejně tak by jim však vůně mohla...  celý článek

Vaše fotky z Prahy