metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 19 °C

Středa, 8. července 2020. Svátek má Nora.
Generál Andrej Andrejevič Vlasov
Větší foto
Generál Andrej Andrejevič Vlasov | foto: Profimedia.cz

Vlasov o zásahu v Praze pochyboval

10. prosince 2019  5:49 David Halatka Metro.cz
Zastupitelé pražských Řeporyjí budou o pomníku vlasovcům jednat dnes večer. Kdo byl generál Vlasov? Kdo vlasovci? Kde jsou v Praze pohřbeni? „Není pravda, že by první pomník vlasovcům vznikl až teď v Řeporyjích,“ uvádí pro Metro historik Jaroslav Šebek. „Pomník padlým vlasovcům najdeme na Olšanských hřbitovech, kde jsou pohřbeni i dva generálové. Jinak jsou jejich hroby rozesety po celé metropoli, například v Ruzyni. Vlasovců padlo při bojích v Praze odhadem kolem tří set,“ uvádí odborník z Historického ústavu Akademie věd ČR.

Co víme o generálu Andreji Andrejeviči Vlasovovi?
Pocházel z velmi chudé rolnické rodiny, narodil se jako třinácté dítě. Během ruské občanské války v roce 1920 vstoupil do Rudé armády, v níž sloužil až do svého zajetí německou armádou na konci června 1942.

Za jakých okolností padl do německých rukou?
Již v březnu 1942 se Vlasov stal velitelem 2. úderné armády, kterou měl dostat z obklíčení německých divizí v oblasti Leningradu. Vlasov však marně čekal na posily, Němci informovali o zajetí 30 tisíc vojáků. Mezi nimi byl i generál Vlasov, který ztratil ve Stalina důvěru. Zcela fatálně. Navrhl zformování armády, která by bojovala po boku Němců.

Jaká byla reakce Němců?
Velkým příznivcem zařazení ruských „dobrovolnických“ jednotek do bojů byl Heinrich Himmler, Hitler sám byl spíše skeptický. Ovšem rád bych zmínil důležitou roli, kterou v celém příběhu sehrála Praha, v níž se na podzim 1944 konalo zakládající shromáždění Komitétu pro osvobození národů Ruska, politického sjednocení protistalinistických a proněmeckých sil, který je spojen také se vznikem Ruské osvobozenecké armády neboli vlasovců.

V jakých bitvách se vlasovci angažovali, bojovali i proti Rudé armádě?
Jednotky generála Vlasova se zpočátku zapojily zejména do bojových operací v době viselsko-oderské operace v zimě roku 1945 ve východním Prusku, první bojová střetnutí se sovětskými vojáky proběhla začátkem února 1945.

Kde zastihl vlasovce konec války? Odkud přijeli na pomoc Pražskému povstání? Jaká byla jejich motivace?
Na konci dubna 1945 mezi jednotkami vlasovců převládly protiněmecké nálady, a tak se oddělily od bojujících Němců a hledaly cestu pro svou záchranu v přesunu do Rakouska, do oblasti Lince, kde se chtěly spojit s dalšími jednotkami ruských protisovětských dobrovolníků. Vlasov v této chvíli údajně nabídl maršálu Koněvovi pomoc tím, že jeho jednotky zasadí Němcům úder z týlu, ale ten prý na tuto nabídku nereflektoval. Proto si vlasovci chtěli zajistit lepší výchozí pozici angažováním se na straně povstalců v Praze, na území protektorátu se nacházeli již od začátku května, zejména na Lounsku a Rakovnicku, odkud se během 5. května 1945 přesunovali do Prahy, kam dorazili večer. Klíčovou roli sehrál zejména generál Sergej Buňačenko, protože Vlasov s nasazením v Praze nesouhlasil.

Připomeňte význam vlasovců pro osvobození Prahy...
Důležitou roli sehrály jednotky vlasovců zejména během 6. a zejména 7. května, kdy nacistické jednotky zahájily generální útok na povstaleckou Prahu. Nejvýznamnější bojovou činnost vyvíjely jednotky Vlasova v oblasti levého břehu Vltavy, tedy na Smíchově, Zbraslavi, v Jinonicích a Zlíchově. Střetnutí se ale odehrávala i u Strahovského kláštera.

Kde a jak se vyznamenali?
Vojenská situace povstalců nebyla moc příznivá. Nadšení a odhodlání povstaleckých bojovníků nemohlo vyrovnat nepoměr ve výzbroji a v bojových zkušenostech. U Prahy bylo navíc velké vojenské cvičiště tankových vojsk SS (na Neveklovsku a Benešovsku). Vlasovci byli například důležití z hlediska dělostřelecké podpory povstání. Historik Pavel Žáček v knize Vlasovci v boji za Prahu uvádí, že vlasovci přispěli zásadně k tomu, že Praha nebyla ještě více zničena a lidských životů nebylo zmařeno víc. Masakry, které esesáci prováděli v okrajových částech Prahy, zvláště na Pankráci, se mohly odehrát i v samotném centru Prahy.

Komentáře

Hlavní zprávy

V Praze se ochladíte třeba v tramvajích se žlutými čumáky. Kdy přijedou, poradí fanouškovský web

Tahák poradí, kde najdete klimatizaci.
vydáno 8. července 2020  12:41

Je tu léto a cestující opět volají po klimatizaci v MHD.   celý článek

Wi-fi z tramvají zmizela. DPP pro změnu v metru instaluje „zesilovače“ signálu a nové kamery

Staroměstská
vydáno 8. července 2020  9:02

Nespolehlivý internet zdarma v tramvajích dopravce vypnul již před pandemií. V metru jej postupně nahrazují předplacená data.  celý článek

VZPOMÍNKY NA PRAHU: Před 176 lety dělníci zaútočili na Židy

Poříčská brána, rok 1836
vydáno 8. července 2020  5:53

Na Florenci se nachází „zakleté místo“, kde roku 1985 padlo k zemi nádraží Praha-Těšnov. Nežli ale roku 1875 tento klenot vyrostl, nacházela se tam...  celý článek

Pražany na Staromáku děsili hadi, ještěrky nebo mloci

Kostel Matky Boží před Týnem se nachází na Starém Městě pražském v blízkosti... Temná zákoutí
vydáno 7. července 2020  15:39

Znáte příběh o zlatém kalichu z Týnského chrámu u Staroměstského náměstí?  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám