metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 28 °C

Čtvrtek 19. května 2022. Svátek má Ivo

Větší foto
Karel Roden nemá zločince rád. | foto: Bontonfilm

Vrazi nedopadeni. Nový český thriller Promlčeno otevírá citlivé společenské téma

  19:01
Promlčecí doba u vraždy se v Česku pohybuje od 15 do 30 et. Jsme jedním z několika států v Evropě, které stále institut promlčení udržují. Až 94 procent Čechů však s touto podobou zákona dle průzkumů nesouhlasí.

Na téma, jež není v české společnosti příliš rozšířené, se zaměřil režisér Robert Sedláček. Karel Roden se v hlavní roli objeví po dlouhých pěti letech.

Osobní zkušenosti
Do českých kin vstoupil nový film Promlčeno. S tématem promlčení jsou spojeny i osobní příběhy hereček z filmu Vilmy Cibulkové a Julie Šurkové.

„Měla jsem spolužáka Pavla, kterého na přechodu v Praze přejelo auto. Auto projelo rychlostí 130 kilometrů v hodině a zmizelo. Dnes už je to promlčeno a pachatel nikdy nebyl nalezen,“ vypráví Vilma Cibulková, která dodává, že se s podobným filmem ještě nikdy nesetkala. A že do poslední chvíle nevěděla, jak film nakonec dopadne.

Případ Julie Šurkové se promlčení postupně blíží. Její otec zmizel před patnácti lety. „Můj táta slavil čtyřicáté narozeniny a druhý den najednou zmizel. Nikdo neví, co se stalo, já si myslím, že je mrtvý. Je důležité mít kam položit květinu, zapálit svíčku,“ popisuje mladá herečka Šurková.

Trest jako terapie
„Trestné činy se pachateli nesmějí vyplácet ani po mnoha letech. Trest viníka skutečně pro pozůstalé obětí vražd plní také jakousi psychoterapeutickou funkci principem satisfakce, zadostiučinění,“ říká známý český psychiatr Cyril Höschl.

U trestných činů se délka promlčení v Česku odvíjí od jejich závažnosti. Kupříkladu podvod může být promlčen dle podmínek už za tři roky a znásilnění již za pět let. U vraždy je spodní hranice patnáct let, horní třicet let.

Z výzkumu agentury IPSOS vyplynulo, že Češi se celkově k institutu promlčení staví velmi negativně. Až 94 procent lidí není spokojeno se současnou podobou zákona.

Atraktivní téma
Na kontroverzní téma se zaměřili také filmaři ve filmu Promlčeno. „Je násilná smrt, konec lidského života, přijatelná? Není. Zabils, takže dokud budeš žít, tak to nepromlčíme,“ shrnuje film i svůj názor na problematiku režisér snímku Robert Sedláček.

Karel Roden se po několika letech vrací do Prahy, aby se ve filmu přes živé vysílání v rádiu k jednomu takovému případu vrátil.

„Jedním z důvodů promlčení je slábnutí důkazů a riskuje se tak, že bude odsouzen někdo nevinný. Ten je jediný, kterému rozumím. Je ale hrozné, že i když se na pachatele později přijde, sám se třeba přizná, nelze ho už potrestat, nechci si ani představovat, že by se mě to týkalo,“ vyjadřuje se k problematice herec Roden.

„Věděl jsem, že se vražda dá promlčet. Ale i v Evropě jsou státy, kde vražda promlčet nelze, jinde je zase promlčecí lhůta delší než v ČR. U nás se nepromlčují na základě mezinárodních dohod jen zločiny proti lidskosti, genocida a válečné zločiny,“ vysvětluje problematiku představitel hlavní postavy filmu Promlčeno.

Promlčení v Česku existuje z několika důvodu. „Pokud se pachatel nedopustil dalšího trestného činu, tak se předpokládá, že se napravil. Společnost sama postupem času ztrácí zájem na potrestání pachatele. Promlčecí lhůta funguje jako stimul na orgány činné v trestním řízení, aby co nejdříve našli pachatele,“ vysvětluje advokát Robert Plicka. Dalším důvodem je, že postupem času dochází ke ztrátě a oslabení důkazů, mohl by tedy být potrestán i nevinný.

U vraždy je v tuzemsku promlčecí doba patnáct let

  • U výjimečných typů vraždy, například zvlášť surové vraždy, vraždy těhotné ženy, na dítěti, je to třicet let. 
  • U ostatních trestných činů se délka promlčení v Česku odvíjí od jejich závažnosti. Kupříkladu podvod může být promlčen dle podmínek už za tři roky a po znásilnění musí pachatel na svou bezúhonnost čekat pouhých pět až patnáct let, a to podle toho, na kom se znásilnění pachatel dopustil, zda se zbraní a s jakými následky pro oběť.
  • „Pozůstalí si určitě zaslouží, aby byl pachatel potrestán. Je tedy otázkou, jestli by Česko nemělo zvýšit trestní sazbu nebo rozšířit okruhů nepromlčitelných trestných činů,“ míní advokát Robert Plicka.
  • Thriller vstoupil do kin teprve včera. Pár týdnů před premiérou zažili jeho tvůrci šok. Plakát k filmu podepsaný Rodenem a Bárou Bočkovou se vydražil za více než sto tisíc korun. Původně ho vyhrál náhodný mladý muž v soutěži na Facebooku. 
  • Po obdržení své výhry ji zkusil z legrace nabídnout do aukce. Zpočátku bláhový nápad se vyplatil a koupil jej sběratel Alexej Jaroš ml. Svou vášeň pro filmový plakát pravděpodobně získal po svém otci, Alexej Jaroš st. je totiž autorem plakátů k mnoha známým českým filmům.
  • Mimo jiné vytvořil plakáty k snímkům Marečku, podejte mi pero, Jak utopit doktora Mráčka, Tajemství hradu v Karpatech, Léto s kovbojem, Fešák Hubert nebo Jen si tak trochu písknout. „Plakát jsem potřeboval, abych uzavřel svoji sbírku,“ říká nový majitel.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Steelers čeká ve Snapbacks lize klíčový zápas na Bazalech

vydáno 19. května 2022

ISMM Ostrava Steelers se v rámci dohrávky 3. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu bude snažit udržet naděje na play-off. Steelers v neděli na Bazalech...  celý článek

„Památné stromy nepřibývají“

vydáno 18. května 2022  19:46

V metropoli můžeme v současnosti najít více než dvě stovky takzvaných památných stromů. Tedy těch, které byly odborníky označeny jako mimořádně hodnotné.   celý článek

Vysoká tráva? Vyprahlý trávník v parcích? Lidé si myslí, že se radnice nestará

vydáno 18. května 2022  12:19

Máte pocit, že se městská zeleň kosí příliš často a moc? A že vyprahlé plochy v létě zhoršují již tak vysušené prostředí?  celý článek

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek