metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 14 °C

Středa, 27. října 2021. Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

Vyhláška o regulaci hazardu čeká už jen na schválení zastupitelů. Vyžene hráče z Prahy?

  8:05
Úplný likvidátor kasin na území hlavního města. Tak hovoří kritici o návrhu vyhlášky o hazardu, který včera schválili pražští radní. Pokud by prošel přes čtvrteční zastupitelstvo, znamenalo by to plošný zákaz automatů a videoloterijních terminálů na území metropole. Podle kritiků je však podobné zpřísňování naprosto zbytečné.

„Návrh vyhlášky je pro kasina i pro jejich zaměstnance zcela likvidační. Pro Prahu to pak navíc znamená v této nelehké době zásadní propad příjmů až ve výši osmi set milionů korun ročně. Tím, že v kasinech zcela zakážeme výherní automaty neboli technickou hru, tak hráče prokazatelně vháníme do prostředí on-line hazardu,“ říká pro deník Metro Pavel Žák z Casina Admiral, které má na území metropole tři pobočky.

Jeho slova potvrzují odborníci na závislosti, takzvaní ediktologové. Mezi nimi také psycholog Ivan Douda. „Nové technologie otevřely další možnosti. S počítačem či telefonem prostě už nepotřebuji nikam chodit a mohu svou touhu hrát uspokojovat kdykoliv a kdekoliv. Nuceným odchodem hráčů z kamenných provozoven jedna skupina byznysu ztratí, druhá zase naopak vydělá,“ vysvětluje pro Metro Douda.

Vyhláška

  • V uvedeném roce vstoupila v platnost první vyhláška. Stanovovala místa a čas, kde jsou povoleny hazardní hry. 
  • Obsahovala jich tehdy 1422. Od té doby se jejich počet vyhláškami a novelizací snížil na aktuálních 101 provozoven typu „kasino“. 
  • Počet povolených technických her za tuto dobu klesl z maximálního počtu 15 934 herních pozic k 1. 1. 2010 na 3995 nyní.

Přísná metropole
Praha má již nyní jeden z nejpřísnějších zákonů o regulaci hazardu v Evropě. I proto plošný zákaz automatů kritizují i některé městské části v čele s Prahou 1. Základním principem návrhu je totiž krom zákazu automatů také povolit takzvanou živou hru v městských částech, které si nezvolí nulovou toleranci hazardu. Tu si podle dokumentu, který rada včera projednala, vyžádalo 41 městských částí z 57. O výjimky ze zákazu automatů pro vybrané podniky žádalo deset městských částí, a to Prahy 1, 3, 9, 11, 13, 14, 15, 17, 18, ale i Praha-Zličín. Šetření provedené magistrátem i pracovníky Celní správy nicméně odhalilo, že mnoho podniků, které jsou vedeny jako kasina, jsou ve skutečnosti herny pouze s automaty a podmínku živé hry obcházejí umístěním kola štěstí nebo stolků na kostky, které však nikdo nehraje a jejich obsluha zároveň pracuje například za barem. A tak zřejmě žádné výjimky uděleny nebudou.

„Důvody pro novou vyhlášku o regulaci hazardu jsou dva: jednak stanovisko Úřadu pro hospodářskou soutěž a stížnosti provozovatelů kasin, že určení adresních míst je porušením soutěžního práva, druhým je závazek naší koalice omezit nejškodlivější formy hazardu v Praze. Hra na různých technických zařízeních je jednou z nejnebezpečnější forem hazardu, na niž se vážou další negativní společenské jevy. Proto jsme ve svém programovém prohlášení deklarovali, že ji chceme zcela potlačit, a touto vyhláškou svůj volební slib plníme,“ odůvodnila pro Metro nutnost podání vyhlášky radní Hana Kordová Marvanová.

Nedokonalá vyhláška
Původní vyhláška o hazardu byla v uplynulých letech novelizována hned několikrát. V současnosti platí znění, které ustanovuje místo a čas, kde a kdy lze provozovat loterie a jiné podobné hry. Tuto formu však podle Marvanové napadli provozovatelé kasin v různých městech u antimonopolního úřadu a například v případě Ostravy již úřad rozhodl v jejich prospěch. Takže se dá předpokládat, že se tak stane i v případě Prahy. Vyhlášku je proto podle ní nutné změnit.

Velkým kritikem vyhlášky je řeporyjský starosta Pavel Novotný. „Opravdu se v současné situaci jeví nějaká podobná restrikce rozumná? Vyzývám Hanku Kordovou Marvanovou, aby přestala vyhánět hráče do kasin za hranicemi Prahy, přestala tendenčně a nepravdivě vykládat názor Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a také přestala hnát hráče na on-line z kamenných provozů, kde jsme předtím donutili personál je lustrovat, korigovat, dohlížet na ně,“ komentoval Novotný vyhlášku na sociálních sítích.

Výpadek příjmů pro radnice
Podle protestujících městských částí bude výpadek v době koronavirové krize znát citelněji než jindy. Magistrát ale protiargumentuje tím, že budou muset dotčené podniky v případě schválení vyhlášky automaty rušit až po vypršení vydaných povolení. V následujících třech letech tak nebudou výpadky nikterak výrazné.

Náměstek primátora pro finance Pavel Vyhnánek dostal nyní za úkol navrhnout způsob kompenzace výpadků příjmů městských částí daných omezením hazardu. Ten uvedl, že výpadek z příjmů města bude zhruba 400 milionů korun ročně.

„V důvodové zprávě se počítá s náhradou 500 mega, zatímco výnos z hazardních her za rok 2019 byl 769 mega. Já nebyl na účto nikdy dobrej, ale počítat trochu umím,“ kontruje Novotný.

Komentáře

Hlavní zprávy

Covidová facka pro hotely? Za ubytování si turisté v Praze připlatí

vydáno 26. října 2021  18:54

Turistický poplatek platil při návštěvě některého z českých či zahraničních měst snad každý Pražan. Pokud se někdo naopak do naší stověžaté metropole...  celý článek

Zelené budovy, v pátek dříve z práce. Firmy hledají úspory, jak si poradit s drahými energiemi

vydáno 26. října 2021  9:59

Nejen krach Bohemia Energy, ale také prudké zvyšování cen energií nutí domácnosti i firmy k rychlému zamyšlení: Kde ušetřit?  celý článek

Práce je nutno dělat pořádně, hájí četné uzavírky v hlavním městě radní Adam Scheinherr

vydáno 26. října 2021  6:25

Starosti potkávají šoféry, kteří využívají Argentinskou či Proseckou ulici. Může za to špatná koordinace? Podzim trápí Pražany nejen kvůli covidu, ale i...  celý článek

Komerční sdělení

Třinec ovládl druhou ligu amerického fotbalu i bez pozitivního Kosniovského

vydáno 26. října 2021

Finále druhé ligy amerického fotbalu přineslo napínavou zápletku. Třinec Sharks přicestovali na hřiště Pardubic Stallions bez quarterbacka Alana...  celý článek

Vaše fotky z Prahy