metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 23 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel

Větší foto
Developer už předložil Praze 5 návrh na změnu územního plánu. | foto: PLAVBA A VODNÍ CESTY O.P.S.

Z Císařské louky zastavěný ostrov. Proti záměrům developera se staví místní spolky

  8:42
Císařská, ale i Královská louka, Cinda či Smíchovský přístav. Už z množství zažitých označení pro téměř dvoukilometrový uměle vytvořený ostrov táhnoucí se kolem Smíchova je jasné, že jde o srdcovku mnoha Pražanů. Na oblíbené výletní místo, kde se nachází přístav malých plavidel, tábořiště karavanů, sportovní plochy a restaurace, si však podle místních spolků brousí zuby developer. Údajně tu chce postavit bytové domy.

„Developerská společnost České přístavy nyní odkryla své karty a snaží se dosáhnout změny územního plánu, aby mohla postavit tři sta metrů dlouhý pětipatrový dům, což by naprosto znehodnotilo tuto krásnou přírodní lokalitu naproti Vyšehradu. Navíc podniká nekompromisní kroky, které vedou k likvidaci sportovních klubů, což jenom dokazuje že mu nejde o veřejný zájem,“ říká pro deník Metro Jan Skalický, předseda spolku Císařská louka pro všechny, jenž má slučovat místní lodníky, sportovce a další uživatele lokality.

Jakých ústrků se mají místní od developera dočkat, však nikdo ze spolku nechce příliš konkretizovat. Podle Skalického i předsedy představenstva Svazu vodních motoristů Jiřího Pěkniceho zde však došlo k několika událostem, ve kterých má mít developer prsty. Všechny sportovní spolky sídlící v části Císařské louky, kde mají byty vzniknout, dostaly náhle výpověď. Není rovněž jisté, zda se nebude stěhovat také botel Vodník, který zde stojí od roku 1993. „Vznikla také černá stavba. Z dřevěné boudy veslařů byla najednou luxusní stavba. Následně vyhořela druhá část této dřevěné boudy, viník je dodnes neznámý,“ dodává Skalický.

Deník Metro si chtěl tvrzení místních spolků ověřit u společnosti České přístavy. Předseda jejího představenstva Miloslav Černý však označil své údajné plány stavět na Císařské louce bytové domy za čirou spekulaci. Budovu, kterou zde plánuje postavit podle návrhu architektonického studia Atelier 8000, si dle jeho názoru pochvaluje magistrát, památkáři i radnice Prahy 5. Není proto důvod, proč by zde neměla v budoucnu vzniknout.

„Nejsme žádný zlý developer. Nechceme tu stavět byty. Kdo tvrdí opak, je lhář. My tu chceme vybudovat jeden dlouhý objekt, který bude koexistovat s ostatními aktivitami, které tu místní provozují. Císařská louka má i do budoucna zůstat přístupná veřejnosti pro sportovní a rekreační účely,“ uvedl pro Metro Černý, který plány Českých přístavů vidí jako posunutí Císařské louky směrem ke světlé budoucnosti. „Když k nám přijíždějí cizinci a vidí, jak to tam s těmi potápějícími se bárkami dnes vypadá, tak je to pěkná ostuda,“ míní Černý.

Jak to s Císařskou loukou nakonec dopadne, je otázkou rozhodnutí úřadů v příštích letech. Podle tiskového odboru páté městské části totiž sice radnice s Českými přístavy skutečně o záměru jedná, žádné územní řízení o umístění stavby však zatím neprobíhá. Sdílnější nebyl ani místostarosta Prahy 5 Martin Slabý. Ten deníku Metro nevyvracel ani možnost, že by v připravované stavbě byty skutečně byly. „Může to dopadnou jakkoliv, nebudeme předjímat,“ sdělil Metru Slabý. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek

Po chodnících se řítí metráky sdílených kol a koloběžek. Kdy zabijí prvního chodce?

vydáno 29. června 2022  10:16

Sdílená kola, elektrokola či elektrické koloběžky. Kolik kilogramů představuje tahle atrakce? Deník Metro je zvážil. A docela jsme se divili. Při rychlé...  celý článek

Pojede to prázdninově. Na nové jízdní řády vlaků i autobusů se najede v pátek

vydáno 29. června 2022  5:37

Pozítří začíná doba letních jízdních řádů a výluk. Oboje patří k létu stejně neodmyslitelně jako horko, zpocená namačkaná těla a nedostatek deodorantu u...  celý článek

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek