metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 6 °C

Úterý, 25. ledna 2022. Svátek má Miloš.

Větší foto
Developer už předložil Praze 5 návrh na změnu územního plánu. | foto: PLAVBA A VODNÍ CESTY O.P.S.

Z Císařské louky zastavěný ostrov. Proti záměrům developera se staví místní spolky

  8:42
Císařská, ale i Královská louka, Cinda či Smíchovský přístav. Už z množství zažitých označení pro téměř dvoukilometrový uměle vytvořený ostrov táhnoucí se kolem Smíchova je jasné, že jde o srdcovku mnoha Pražanů. Na oblíbené výletní místo, kde se nachází přístav malých plavidel, tábořiště karavanů, sportovní plochy a restaurace, si však podle místních spolků brousí zuby developer. Údajně tu chce postavit bytové domy.

„Developerská společnost České přístavy nyní odkryla své karty a snaží se dosáhnout změny územního plánu, aby mohla postavit tři sta metrů dlouhý pětipatrový dům, což by naprosto znehodnotilo tuto krásnou přírodní lokalitu naproti Vyšehradu. Navíc podniká nekompromisní kroky, které vedou k likvidaci sportovních klubů, což jenom dokazuje že mu nejde o veřejný zájem,“ říká pro deník Metro Jan Skalický, předseda spolku Císařská louka pro všechny, jenž má slučovat místní lodníky, sportovce a další uživatele lokality.

Jakých ústrků se mají místní od developera dočkat, však nikdo ze spolku nechce příliš konkretizovat. Podle Skalického i předsedy představenstva Svazu vodních motoristů Jiřího Pěkniceho zde však došlo k několika událostem, ve kterých má mít developer prsty. Všechny sportovní spolky sídlící v části Císařské louky, kde mají byty vzniknout, dostaly náhle výpověď. Není rovněž jisté, zda se nebude stěhovat také botel Vodník, který zde stojí od roku 1993. „Vznikla také černá stavba. Z dřevěné boudy veslařů byla najednou luxusní stavba. Následně vyhořela druhá část této dřevěné boudy, viník je dodnes neznámý,“ dodává Skalický.

Deník Metro si chtěl tvrzení místních spolků ověřit u společnosti České přístavy. Předseda jejího představenstva Miloslav Černý však označil své údajné plány stavět na Císařské louce bytové domy za čirou spekulaci. Budovu, kterou zde plánuje postavit podle návrhu architektonického studia Atelier 8000, si dle jeho názoru pochvaluje magistrát, památkáři i radnice Prahy 5. Není proto důvod, proč by zde neměla v budoucnu vzniknout.

„Nejsme žádný zlý developer. Nechceme tu stavět byty. Kdo tvrdí opak, je lhář. My tu chceme vybudovat jeden dlouhý objekt, který bude koexistovat s ostatními aktivitami, které tu místní provozují. Císařská louka má i do budoucna zůstat přístupná veřejnosti pro sportovní a rekreační účely,“ uvedl pro Metro Černý, který plány Českých přístavů vidí jako posunutí Císařské louky směrem ke světlé budoucnosti. „Když k nám přijíždějí cizinci a vidí, jak to tam s těmi potápějícími se bárkami dnes vypadá, tak je to pěkná ostuda,“ míní Černý.

Jak to s Císařskou loukou nakonec dopadne, je otázkou rozhodnutí úřadů v příštích letech. Podle tiskového odboru páté městské části totiž sice radnice s Českými přístavy skutečně o záměru jedná, žádné územní řízení o umístění stavby však zatím neprobíhá. Sdílnější nebyl ani místostarosta Prahy 5 Martin Slabý. Ten deníku Metro nevyvracel ani možnost, že by v připravované stavbě byty skutečně byly. „Může to dopadnou jakkoliv, nebudeme předjímat,“ sdělil Metru Slabý. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Devítku trápí, že jí Praha posílá problémové nájemníky

vydáno 24. ledna 2022  13:20

Párty po celou noc a divná individua. Starousedlíci se bouří proti sociálním bytům. Další přitom přibudou.  celý článek

Zapomenutý švec z Barrandova: Hravě spravím i napůl sežranou botu

vydáno 24. ledna 2022  5:11

Do barrandovské opravny obuvi Andreje Němce se v posledních dnech lidé moc nehrnou. Přesto je z něj celebrita.  celý článek

Jednorázové samotestovací sady. Jak s nimi správně naložit?

vydáno 23. ledna 2022  19:03

Vzít, strčit do plastového sáčku, zauzlovat ho, pak ho dát do druhého pytlíku, ten také zauzlovat a vyhodit do popelnice. Tak zní podle největší svozové...  celý článek

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Vaše fotky z Prahy