metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / 3 °C

Úterý, 21. ledna 2020. Svátek má Běla.
Developer už předložil Praze 5 návrh na změnu územního plánu.
Větší foto
Developer už předložil Praze 5 návrh na změnu územního plánu. | foto: PLAVBA A VODNÍ CESTY O.P.S.

Z Císařské louky zastavěný ostrov. Proti záměrům developera se staví místní spolky

11. prosince 2019  8:42 Filip Jaroševský Metro.cz
Císařská, ale i Královská louka, Cinda či Smíchovský přístav. Už z množství zažitých označení pro téměř dvoukilometrový uměle vytvořený ostrov táhnoucí se kolem Smíchova je jasné, že jde o srdcovku mnoha Pražanů. Na oblíbené výletní místo, kde se nachází přístav malých plavidel, tábořiště karavanů, sportovní plochy a restaurace, si však podle místních spolků brousí zuby developer. Údajně tu chce postavit bytové domy.

„Developerská společnost České přístavy nyní odkryla své karty a snaží se dosáhnout změny územního plánu, aby mohla postavit tři sta metrů dlouhý pětipatrový dům, což by naprosto znehodnotilo tuto krásnou přírodní lokalitu naproti Vyšehradu. Navíc podniká nekompromisní kroky, které vedou k likvidaci sportovních klubů, což jenom dokazuje že mu nejde o veřejný zájem,“ říká pro deník Metro Jan Skalický, předseda spolku Císařská louka pro všechny, jenž má slučovat místní lodníky, sportovce a další uživatele lokality.

Jakých ústrků se mají místní od developera dočkat, však nikdo ze spolku nechce příliš konkretizovat. Podle Skalického i předsedy představenstva Svazu vodních motoristů Jiřího Pěkniceho zde však došlo k několika událostem, ve kterých má mít developer prsty. Všechny sportovní spolky sídlící v části Císařské louky, kde mají byty vzniknout, dostaly náhle výpověď. Není rovněž jisté, zda se nebude stěhovat také botel Vodník, který zde stojí od roku 1993. „Vznikla také černá stavba. Z dřevěné boudy veslařů byla najednou luxusní stavba. Následně vyhořela druhá část této dřevěné boudy, viník je dodnes neznámý,“ dodává Skalický.

Deník Metro si chtěl tvrzení místních spolků ověřit u společnosti České přístavy. Předseda jejího představenstva Miloslav Černý však označil své údajné plány stavět na Císařské louce bytové domy za čirou spekulaci. Budovu, kterou zde plánuje postavit podle návrhu architektonického studia Atelier 8000, si dle jeho názoru pochvaluje magistrát, památkáři i radnice Prahy 5. Není proto důvod, proč by zde neměla v budoucnu vzniknout.

„Nejsme žádný zlý developer. Nechceme tu stavět byty. Kdo tvrdí opak, je lhář. My tu chceme vybudovat jeden dlouhý objekt, který bude koexistovat s ostatními aktivitami, které tu místní provozují. Císařská louka má i do budoucna zůstat přístupná veřejnosti pro sportovní a rekreační účely,“ uvedl pro Metro Černý, který plány Českých přístavů vidí jako posunutí Císařské louky směrem ke světlé budoucnosti. „Když k nám přijíždějí cizinci a vidí, jak to tam s těmi potápějícími se bárkami dnes vypadá, tak je to pěkná ostuda,“ míní Černý.

Jak to s Císařskou loukou nakonec dopadne, je otázkou rozhodnutí úřadů v příštích letech. Podle tiskového odboru páté městské části totiž sice radnice s Českými přístavy skutečně o záměru jedná, žádné územní řízení o umístění stavby však zatím neprobíhá. Sdílnější nebyl ani místostarosta Prahy 5 Martin Slabý. Ten deníku Metro nevyvracel ani možnost, že by v připravované stavbě byty skutečně byly. „Může to dopadnou jakkoliv, nebudeme předjímat,“ sdělil Metru Slabý. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Do Prahy plují další stovky koloběžek

Nový typ koloběžek
vydáno 21. ledna 2020  10:42

Společnost Lime jedná s městem. Chce do Lítačky.  celý článek

Legenda Kára kleje z mobilů

JIŘÍ KÁRA
vydáno 21. ledna 2020  5:20

Mobilní aplikace hrdiny tuzemského virálu nabývá na oblibě.  celý článek

V posledních letech pozoruji zvýšený zájem o historii, říká komiksový odborník

Soubor Punťa manželů Kořínkových získal loni Cenu České akademie komiksu za...
vydáno 20. ledna 2020  14:21

Ve čtvrtek 6. února proběhne od 21 hodin v pražském kině Bio Oko předávání výročních komiksových cen Muriel. Ty již od roku 2007 oceňují nejlepší české...  celý článek

Lajny koksu, ale i pivní zahrádka

Praha 3 už logo využila pro propagaci zajímavých akcí.
vydáno 20. ledna 2020  5:55

Nová vizuální identita Prahy 3 sklízí posměšky i chválu. V metropoli je totiž vzácností.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám