metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 24 °C

Sobota, 15. srpna 2020. Svátek má Hana.
Blokové čištění ulic
Větší foto
Blokové čištění ulic | foto: TSK

Začíná blokové čištění ulic. Za odtah vozidla zaplatí majitel až šest tisíc korun

3. dubna 2019  10:30 Filip Jaroševský Metro.cz
Stačí v těchto dnech přehlédnout přenosnou červeno-modrou značku ve vaší ulici a už jste jako nepozorný motorista minimálně o třináct set korun chudší. Technická správa komunikací se dnes poprvé v letošním roce pouští do jarního čištění ulic. Ačkoliv podle mluvčí správy komunikací Barbory Liškové může sankce za složité přemisťování vozidla pro majitele vozu vyšplhat až na šest tisíc korun, nepozorných motoristů stále přibývá.

„Pokud správa služeb auto pouze na chvíli přesune, aby se pod ním dalo uklidit, fakturuje si 1300 korun. V případě zpětného odtahu, tedy situace, kdy je auto na čas odvezeno a poté vráceno co nejblíže na původní místo, to bude 4050 korun. Pokud se však do situace zapojí také strážci zákona, může čekat majitele vozu ještě pokuta,“ říká pro deník Metro Lišková. Ta může dosáhnout až dvou tisíc korun.

Zákazové značky zapovídající parkování během úklidu se budou v pražských ulicích objevovat během následujících dvou měsíců. Správa komunikací je umístí vždy minimálně týden před začátkem prací. „Jako první se dočkají kromě obyvatel Prahy 2 také místní z Prahy 4, 5, 6, 8, 9, 11, 15 a 16. Kdy přesně se úklidové stroje dostanou do vaší ulice, zjistíte na našem webu v sekci Čištění komunikací 2019. Podrobnosti si také můžete nechat zdarma zasílat přímo do vašeho e-mailu, když se zaregistrujete ke službě TSK-INFO,“ radí ředitel správy komunikací Petr Smolka.

Do roku 2011 panovala v hlavním městě podstatně tvrdší pravidla. Pokud jste tehdy na své auto zaparkované v čištěné oblasti zapomněli, bylo nemilosrdně odtaženo. Pak se ale vše změnilo rozhodnutím Nejvyššího správního soudu. Ten ustanovil, že se vozy odtažené ve veřejném zájmu musejí vracet zpět na místo. „Tak, že by si řidič musel pro auto, se v metropoli od té doby neodtahuje,“ dodává Lišková s tím, že od té doby počet nevyparkovaných aut značně narostl.

Pokud řidič například odjede na dovolenou a vrátí se až po vyčištění ulice, nebude mít letos již z čeho poznat, že se s autem něco dělo. Už loni totiž správa služeb umisťovala lístečky s oznámením za stěrače jen z dobré vůle. Tuto povinnost jí zákon neukládá.

Jarní úklid v ulicích začíná už dnes. Pozor na značky

Mytí ulic probíhá v metropoli dvakrát ročně, a to na jaře a na podzim. Jen loni kvůli tomu narostl počet odtahů aut zhruba o třetinu.

  • Pokud odtahová služba s autem manipuluje, vystaví fakturu majiteli vozu, kterého dohledá v registru vozidel. Když účet neuhradí, předává městská organizace celou záležitost soudu.
  • Práce probíhají vždy ve všední dny od osmi do patnácti hodin. O víkendech probíhá pouze úklid ve zvláštním režimu, a to v Pražské památkové rezervaci na území Prahy 1 a 2.
  • Pracovníci správy komunikací mají dnes sraz v osm hodin na rohu ulic Myslíkova a Náplavní v Praze 2. Pak se pustí do práce v ulicích Dittrichova, Gorazdova, Jenštejnská, Jiráskovo náměstí, Na Moráni, Na Zbořenci, Na Zderaze, Náplavní, Trojanova, Václavská a Záhořanského.
  • Podle mluvčí správy Barbory Liškové plánuje společnost čištění vždy tak, aby bylo možné vozidla přeparkovat do blízkého okolí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Šetřílkové po epidemii budou ještě víc přemýšlet nad výdaji

ilustrační snímek
vydáno 15. srpna 2020  5:08

Léta prosazovaný názor, že v případě ztráty zaměstnání by měl mít člověk našetřené tři měsíční výdaje domácnosti, je zřejmě minulostí. Odborníci se...  celý článek

Nahlédli jsme do nepřístupných prostor. Na vykopávkách tu budou stát auta

Středověká tvrz obklopená hospodářskou zástavbou zdejšího zámečku
vydáno 14. srpna 2020  11:39

Rozpadající se barokní velkostatek obehnaný historickou zdí pokrytou transparenty developera. Z předního traktu dvora ho částečně zakrývají obrovské...  celý článek

Fotbalové kluby z nižších soutěží nutnost testů chápou. Kvůli poháru si za ně zaplatí

Fanoušek olomoucké Sigmy v roušce sleduje trénink.
vydáno 14. srpna 2020  10:14

První kolo fotbalového MOL Cupu přináší netradiční výdaje i pro neprofesionální týmy.  celý článek

Prsní kobliha, bágl s MHD i býčí tílko. Spolupráce mezi více značkami táhnou

Bágl s potiskem linek
vydáno 14. srpna 2020  5:19

Shora rolované batohy pro městskou cyklistiku i turistiku zná nejspíš každý. Ve fanshopu dopravního podniku si ale nyní můžete pořídit nepromokavou verzi,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám