metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 24 °C

Neděle, 26. května 2019. Svátek má Filip.
Blokové čištění ulic
Větší foto
Blokové čištění ulic | foto: TSK

Začíná blokové čištění ulic. Za odtah vozidla zaplatí majitel až šest tisíc korun

3. dubna 2019  10:30 Filip Jaroševský Metro.cz
Stačí v těchto dnech přehlédnout přenosnou červeno-modrou značku ve vaší ulici a už jste jako nepozorný motorista minimálně o třináct set korun chudší. Technická správa komunikací se dnes poprvé v letošním roce pouští do jarního čištění ulic. Ačkoliv podle mluvčí správy komunikací Barbory Liškové může sankce za složité přemisťování vozidla pro majitele vozu vyšplhat až na šest tisíc korun, nepozorných motoristů stále přibývá.

„Pokud správa služeb auto pouze na chvíli přesune, aby se pod ním dalo uklidit, fakturuje si 1300 korun. V případě zpětného odtahu, tedy situace, kdy je auto na čas odvezeno a poté vráceno co nejblíže na původní místo, to bude 4050 korun. Pokud se však do situace zapojí také strážci zákona, může čekat majitele vozu ještě pokuta,“ říká pro deník Metro Lišková. Ta může dosáhnout až dvou tisíc korun.

Zákazové značky zapovídající parkování během úklidu se budou v pražských ulicích objevovat během následujících dvou měsíců. Správa komunikací je umístí vždy minimálně týden před začátkem prací. „Jako první se dočkají kromě obyvatel Prahy 2 také místní z Prahy 4, 5, 6, 8, 9, 11, 15 a 16. Kdy přesně se úklidové stroje dostanou do vaší ulice, zjistíte na našem webu v sekci Čištění komunikací 2019. Podrobnosti si také můžete nechat zdarma zasílat přímo do vašeho e-mailu, když se zaregistrujete ke službě TSK-INFO,“ radí ředitel správy komunikací Petr Smolka.

Do roku 2011 panovala v hlavním městě podstatně tvrdší pravidla. Pokud jste tehdy na své auto zaparkované v čištěné oblasti zapomněli, bylo nemilosrdně odtaženo. Pak se ale vše změnilo rozhodnutím Nejvyššího správního soudu. Ten ustanovil, že se vozy odtažené ve veřejném zájmu musejí vracet zpět na místo. „Tak, že by si řidič musel pro auto, se v metropoli od té doby neodtahuje,“ dodává Lišková s tím, že od té doby počet nevyparkovaných aut značně narostl.

Pokud řidič například odjede na dovolenou a vrátí se až po vyčištění ulice, nebude mít letos již z čeho poznat, že se s autem něco dělo. Už loni totiž správa služeb umisťovala lístečky s oznámením za stěrače jen z dobré vůle. Tuto povinnost jí zákon neukládá.

Jarní úklid v ulicích začíná už dnes. Pozor na značky

Mytí ulic probíhá v metropoli dvakrát ročně, a to na jaře a na podzim. Jen loni kvůli tomu narostl počet odtahů aut zhruba o třetinu.

  • Pokud odtahová služba s autem manipuluje, vystaví fakturu majiteli vozu, kterého dohledá v registru vozidel. Když účet neuhradí, předává městská organizace celou záležitost soudu.
  • Práce probíhají vždy ve všední dny od osmi do patnácti hodin. O víkendech probíhá pouze úklid ve zvláštním režimu, a to v Pražské památkové rezervaci na území Prahy 1 a 2.
  • Pracovníci správy komunikací mají dnes sraz v osm hodin na rohu ulic Myslíkova a Náplavní v Praze 2. Pak se pustí do práce v ulicích Dittrichova, Gorazdova, Jenštejnská, Jiráskovo náměstí, Na Moráni, Na Zbořenci, Na Zderaze, Náplavní, Trojanova, Václavská a Záhořanského.
  • Podle mluvčí správy Barbory Liškové plánuje společnost čištění vždy tak, aby bylo možné vozidla přeparkovat do blízkého okolí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pod dohledem zlatníků jsem si zkoušela vyrobit prstýnek. Povedlo se

Klasická šperkařina připomíná práci zubaře.
vydáno 25. května 2019  15:26

Do jejich obchodu v centru Prahy si zákazníci chodí především pro šperky vyrobené na zakázku. Redaktorka deníku Metro si vyzkoušela práci ve šperkařství...  celý článek

Veletrh vědy v Letňanech nabídne přes sto expozic a vstup zdarma

Veletrh bude otevřený vždy od 10 do 18 hodin.
vydáno 25. května 2019  14:34

Přehlídku, jež proběhne od 6. do 8. června v PVA EXPO, opentlí dvacítka přednášek, panelových diskusí a science show. „Významní čeští odborníci se letos...  celý článek

GALERIE: Nahlédněte do hradů a zámků, které vlastní soukromí majitelé

Karlova Koruna
vydáno 24. května 2019  14:48

Ve dnech 24. – 26. května proběhne na 21 památkách sdružených v Asociaci majitelů hradů a zámků řada kulturních a společenských akcí s cílem přiblížit...  celý článek

Astronaut Elton jde po krku Mercurymu. Uspěje také?

Film Bohemian Rhapsody oslavoval kapelu Queen.
vydáno 24. května 2019  13:02

Bohemian Rhapsody i cenami ověšená Lady Gaga dobyly před časem tuzemská kina. Může za to také mezigenerační šeptanda.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám