metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 5 °C

Středa 1. února 2023. Svátek má Hynek

Větší foto
Blokové čištění ulic | foto: TSK

Začíná blokové čištění ulic. Za odtah vozidla zaplatí majitel až šest tisíc korun

  10:30
Stačí v těchto dnech přehlédnout přenosnou červeno-modrou značku ve vaší ulici a už jste jako nepozorný motorista minimálně o třináct set korun chudší. Technická správa komunikací se dnes poprvé v letošním roce pouští do jarního čištění ulic. Ačkoliv podle mluvčí správy komunikací Barbory Liškové může sankce za složité přemisťování vozidla pro majitele vozu vyšplhat až na šest tisíc korun, nepozorných motoristů stále přibývá.

„Pokud správa služeb auto pouze na chvíli přesune, aby se pod ním dalo uklidit, fakturuje si 1300 korun. V případě zpětného odtahu, tedy situace, kdy je auto na čas odvezeno a poté vráceno co nejblíže na původní místo, to bude 4050 korun. Pokud se však do situace zapojí také strážci zákona, může čekat majitele vozu ještě pokuta,“ říká pro deník Metro Lišková. Ta může dosáhnout až dvou tisíc korun.

Zákazové značky zapovídající parkování během úklidu se budou v pražských ulicích objevovat během následujících dvou měsíců. Správa komunikací je umístí vždy minimálně týden před začátkem prací. „Jako první se dočkají kromě obyvatel Prahy 2 také místní z Prahy 4, 5, 6, 8, 9, 11, 15 a 16. Kdy přesně se úklidové stroje dostanou do vaší ulice, zjistíte na našem webu v sekci Čištění komunikací 2019. Podrobnosti si také můžete nechat zdarma zasílat přímo do vašeho e-mailu, když se zaregistrujete ke službě TSK-INFO,“ radí ředitel správy komunikací Petr Smolka.

Do roku 2011 panovala v hlavním městě podstatně tvrdší pravidla. Pokud jste tehdy na své auto zaparkované v čištěné oblasti zapomněli, bylo nemilosrdně odtaženo. Pak se ale vše změnilo rozhodnutím Nejvyššího správního soudu. Ten ustanovil, že se vozy odtažené ve veřejném zájmu musejí vracet zpět na místo. „Tak, že by si řidič musel pro auto, se v metropoli od té doby neodtahuje,“ dodává Lišková s tím, že od té doby počet nevyparkovaných aut značně narostl.

Pokud řidič například odjede na dovolenou a vrátí se až po vyčištění ulice, nebude mít letos již z čeho poznat, že se s autem něco dělo. Už loni totiž správa služeb umisťovala lístečky s oznámením za stěrače jen z dobré vůle. Tuto povinnost jí zákon neukládá.

Jarní úklid v ulicích začíná už dnes. Pozor na značky

Mytí ulic probíhá v metropoli dvakrát ročně, a to na jaře a na podzim. Jen loni kvůli tomu narostl počet odtahů aut zhruba o třetinu.

  • Pokud odtahová služba s autem manipuluje, vystaví fakturu majiteli vozu, kterého dohledá v registru vozidel. Když účet neuhradí, předává městská organizace celou záležitost soudu.
  • Práce probíhají vždy ve všední dny od osmi do patnácti hodin. O víkendech probíhá pouze úklid ve zvláštním režimu, a to v Pražské památkové rezervaci na území Prahy 1 a 2.
  • Pracovníci správy komunikací mají dnes sraz v osm hodin na rohu ulic Myslíkova a Náplavní v Praze 2. Pak se pustí do práce v ulicích Dittrichova, Gorazdova, Jenštejnská, Jiráskovo náměstí, Na Moráni, Na Zbořenci, Na Zderaze, Náplavní, Trojanova, Václavská a Záhořanského.
  • Podle mluvčí správy Barbory Liškové plánuje společnost čištění vždy tak, aby bylo možné vozidla přeparkovat do blízkého okolí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

S Rentou z nemovitosti od FINEMO.CZ si mohu dál užívat

vydáno 1. února 2023

Dokud jsem neodešel do důchodu, měl jsem pohodový život. Koupil jsem si všechno, co jsem potřeboval, a ještě jsem si udělal radost novým autem, po kterém...  celý článek

První vyrážečku jsem měl z učebnice, vzpomíná na „vesnickou NHL“ režisér filmu Děti Nagana

vydáno 31. ledna 2023  18:24

Jako desetiletý zažíval triumf českých hokejistů v Naganu. Nyní chce režisér a scenárista Dan Pánek, aby si ve filmu Děti Nagana prožili pamětníci...  celý článek

Pražský bobr je spíš pendler. Připlul ze západních Čech. Aktivní je hlavně v noci

vydáno 31. ledna 2023  15:44

Také jste při procházce podél Vltavy v Podolí, u zdymadel Modřany či dále směrem k povodí Berounky kousek od Zbraslavi narazili na okousané stromy? Nebo...  celý článek

Pražané vyhazují méně. K meziročnímu poklesu došlo naposledy před osmi lety

vydáno 31. ledna 2023  12:58

Pražské domácnosti loni vyprodukovaly o 4500 tun méně směsného komunálního odpadu, než tomu bylo v roce 2021. Důvodem je podle největší svozové firmy v...  celý článek