Úbytek obojživelníků je obecně velký problém a jedním z důvodů je právě migrace žab mezi koly aut. Za svou ochranu braničtí obojživelníci vděčí Tomáši Urbanovi ze Spolku Jiráskova čtvrť, který se s nápadem, jak žáby ochránit, obrátil na odbor životního prostředí a dopravy radnice Prahy 4. Pracovník odboru Vítězslav Král pak nebezpečná místa prohlédl a zvolil vhodné opatření. „Všechno jsem konzultoval s panem Třešňákem ze svazu ochránců přírody a s panem Mašterou, který je odborníkem na migraci obojživelníků. Po domluvě jsme nainstalovali téměř 430 metrů zábran a jen za první víkend jsme nachytali přibližně padesát ropuch,“ popisuje Král.
Neproškolení dobrovolníci, kteří z dobré vůle ropuchy přenáší, spíše škodí. „Zábrany se kontrolují každé ráno a večer. Past, do které žáby chytáme, je vlastně jen kyblík zahrabaný v zemi. Lidé ho po přenesení často jen vrátí na místo a neupevní. Žáby poté padají do spáry mezi prohlubní v zemi a kyblíkem, což není ideální,“ varuje Král.
Jiráskova čtvrť však není jediným místem, kde se obojživelníci ochraňují. Český svaz ochránců přírody eviduje už přes čtyři sta takových úseků po celé republice. V Praze je to například Divoká Šárka, Prokopské údolí nebo Libeň. „Na internetových stránkách svazu ochránců přírody máme informace a návod, jak obojživelníky chránit. Zároveň lze pomocí formuláře informovat o rizikovém úseku silnice,“ nabádá Martin Třešňák a zároveň upozorňuje na jedovatost ropuších výměšků.