„Pokud správa služeb auto pouze na chvíli přesune, aby se pod ním dalo uklidit, fakturuje si 1300 korun. V případě zpětného odtahu, tedy situace, kdy je auto na čas odvezeno a poté vráceno co nejblíže na původní místo, to bude 4050 korun. Pokud se však do situace zapojí také strážci zákona, může čekat majitele vozu ještě pokuta,“ říká pro deník Metro Lišková. Ta může dosáhnout až dvou tisíc korun.
Zákazové značky zapovídající parkování během úklidu se budou v pražských ulicích objevovat během následujících dvou měsíců. Správa komunikací je umístí vždy minimálně týden před začátkem prací. „Jako první se dočkají kromě obyvatel Prahy 2 také místní z Prahy 4, 5, 6, 8, 9, 11, 15 a 16. Kdy přesně se úklidové stroje dostanou do vaší ulice, zjistíte na našem webu v sekci Čištění komunikací 2019. Podrobnosti si také můžete nechat zdarma zasílat přímo do vašeho e-mailu, když se zaregistrujete ke službě TSK-INFO,“ radí ředitel správy komunikací Petr Smolka.
Do roku 2011 panovala v hlavním městě podstatně tvrdší pravidla. Pokud jste tehdy na své auto zaparkované v čištěné oblasti zapomněli, bylo nemilosrdně odtaženo. Pak se ale vše změnilo rozhodnutím Nejvyššího správního soudu. Ten ustanovil, že se vozy odtažené ve veřejném zájmu musejí vracet zpět na místo. „Tak, že by si řidič musel pro auto, se v metropoli od té doby neodtahuje,“ dodává Lišková s tím, že od té doby počet nevyparkovaných aut značně narostl.
Pokud řidič například odjede na dovolenou a vrátí se až po vyčištění ulice, nebude mít letos již z čeho poznat, že se s autem něco dělo. Už loni totiž správa služeb umisťovala lístečky s oznámením za stěrače jen z dobré vůle. Tuto povinnost jí zákon neukládá.
Jarní úklid v ulicích začíná už dnes. Pozor na značkyMytí ulic probíhá v metropoli dvakrát ročně, a to na jaře a na podzim. Jen loni kvůli tomu narostl počet odtahů aut zhruba o třetinu.
|