metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 25 °C

Pondělí, 27. května 2019. Svátek má Valdemar.
Měřič hluku
Větší foto
Měřič hluku | foto: Praha 1Metro.cz

Zákaz obrážení barů i prodeje piva v nonstop večerkách

18. dubna 2019  11:29 Filip Jaroševský Metro.cz
Podnikatelé z centra nechtějí plošnou zavírací hodinu. Nočnímu klidu má pomoci desatero pravidel.

Průvody až několika desítek zahraničních turistů obrážející jeden noční bar či klub na Starém Městě za druhým. Hulákající partičky posedávající s pivem v ruce před večerkami, odkud se pak přesouvají do krátkodobě pronajatých bytů, kde následně ruší rezidenty. To jsou podle provozovatelů podniků v Dlouhé ulici a okolí hlavní příčiny nočního hluku v centru.

Členové sdružení podnikatelů Starého Města přichystali vlastní soubor pravidel. Ta by měla, pokud by je v rámci společného memoranda podepsaly Praha 1 i magistrát, negativní jevy spojené se zábavou a pobytem turistů z centra brzy vymýtit. Podnikatelům z Dlouhé ulice a okolí ale neleží na srdci jen blaho Pražanů. Nechtějí totiž, aby jim magistrát plošně nakázal zavírat jejich podniky příliš brzy a připravil je tím o zisk.

„Jsme přesvědčeni, že je náš návrh ve všech ohledech lepší než plošná zavírací hodina. Jak jednoznačně ukazují zkušenosti z řady evropských měst, podobná opatření naopak významně zvýší všechny negativní jevy, a proto od podobného systému postupně upouštějí. Dochází totiž k tomu, že se ve stejný okamžik vyvalí z provozoven obrovské množství lidí a zůstanou na ulicích. Tam je pak těžké jakkoli jejich pohyb a hluk regulovat,“ říká zástupce Sdružení pro kulturní a občanské soužití na Starém Městě Jan Mulač.

Desatero proti street party, jak se soubor pravidel nazývá, by mělo například zakázat takzvané Pub Crawly, tedy organizované tahy turistů od baru k baru. Podnikatelé se podle Mulače v jednom z bodů zavázali také k tomu, že zakážou vstup těchto skupin do svých podniků bez ohledu na finanční ztráty. Desatero obsahuje také možnost postavit na stráž před kluby noční hlídky z řad rezidentů, kteří by pak měli v hostinských zařízeních levnější konzumaci. Jiné opatření by zase zakázalo prodej alkoholu ve večerkách. „Podniky našeho sdružení se také dohodly na zavedení dražšího nočního vstupného s jednotnou sazbou, čímž se omezí přesuny návštěvníků mezi kluby. Tímto by se měl nevyžádaný ruch snížit až o sedmdesát procent,“ píše sdružení ve svém prohlášení.

Zda má memorandum a dodržování desatera naději na úspěch, je prozatím otázkou. Magistrát ani radnice první městské části se s ním dosud neměli možnost pořádně seznámit. Podle takzvaného nočního starosty Jana Šterna je však prvním krokem zklidnění okolí Dlouhé ulice především omezení místní automobilové dopravy. To hodlá testovat v následujících víkendech (viz box). 

Noční ruch v Dlouhé

  • Zákaz vjezdu nerezidentů a aut taxikářů do Dlouhé a okolních ulic v Praze 1 zklidnil o víkendu místní provoz. Třicet policistů a strážníků se sem opět chystá tento pátek.
  • Oblast se uzavře o tomto víkendu 19. a 20. dubna a také 26. a 27. dubna vždy od 22 do tří hodin ráno. 
  • Poznatky místních i strážců zákona Praha 1 teprve vyhodnocuje. Kritice zatím čelí fakt, že se po ukončení nočního klidu krátce po třetí ráno do Dlouhé auta opět nahrnula. Klidnou noc tak rezidenti neměli.

Komentáře

Hlavní zprávy

Děsivá raketová sila se mají otevřít lidem

Toto je nejvyšší místo vrcholu Čihadlo.
vydáno 27. května 2019  5:55

Turistická vyhlídka má vyrůst na druhém nejvyšším pražském kopci. Dříve tu vojáci s raketami v krytech hlídali nebe nad Prahou.  celý článek

RECENZE: Geniální klavírista padl do průměru

Než se stal Eltonem Johnem, jmenoval se Reginald.
vydáno 26. května 2019  17:21

Po Bohemian Rhapsody by to měl v kinech těžké každý hudební snímek o slavné pěvecké hvězdě. O to více potěší, že si film Rocketman vyprávějící příběh...  celý článek

Není velký rozdíl mezi tím, jestli se objímáte se ženou, nebo utíkáte před psem, říká primář

Petr Neužil
vydáno 26. května 2019  15:12

Machr. Nejde sice zrovna o termín z lékařských skript, ale profesora Petra Neužila to slovo vystihuje lépe než celé odborné statě. Z kardiologie Nemocnice...  celý článek

Pod dohledem zlatníků jsem si zkoušela vyrobit prstýnek. Povedlo se

Klasická šperkařina připomíná práci zubaře.
vydáno 25. května 2019  15:26

Do jejich obchodu v centru Prahy si zákazníci chodí především pro šperky vyrobené na zakázku. Redaktorka deníku Metro si vyzkoušela práci ve šperkařství...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám