metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 22 °C

Středa 7. června 2023. Svátek má Iveta, Slavoj
Měřič hluku | foto: Praha 1Metro.cz

Zákaz obrážení barů i prodeje piva v nonstop večerkách

  11:29
Podnikatelé z centra nechtějí plošnou zavírací hodinu. Nočnímu klidu má pomoci desatero pravidel.

Průvody až několika desítek zahraničních turistů obrážející jeden noční bar či klub na Starém Městě za druhým. Hulákající partičky posedávající s pivem v ruce před večerkami, odkud se pak přesouvají do krátkodobě pronajatých bytů, kde následně ruší rezidenty. To jsou podle provozovatelů podniků v Dlouhé ulici a okolí hlavní příčiny nočního hluku v centru.

Členové sdružení podnikatelů Starého Města přichystali vlastní soubor pravidel. Ta by měla, pokud by je v rámci společného memoranda podepsaly Praha 1 i magistrát, negativní jevy spojené se zábavou a pobytem turistů z centra brzy vymýtit. Podnikatelům z Dlouhé ulice a okolí ale neleží na srdci jen blaho Pražanů. Nechtějí totiž, aby jim magistrát plošně nakázal zavírat jejich podniky příliš brzy a připravil je tím o zisk.

„Jsme přesvědčeni, že je náš návrh ve všech ohledech lepší než plošná zavírací hodina. Jak jednoznačně ukazují zkušenosti z řady evropských měst, podobná opatření naopak významně zvýší všechny negativní jevy, a proto od podobného systému postupně upouštějí. Dochází totiž k tomu, že se ve stejný okamžik vyvalí z provozoven obrovské množství lidí a zůstanou na ulicích. Tam je pak těžké jakkoli jejich pohyb a hluk regulovat,“ říká zástupce Sdružení pro kulturní a občanské soužití na Starém Městě Jan Mulač.

Desatero proti street party, jak se soubor pravidel nazývá, by mělo například zakázat takzvané Pub Crawly, tedy organizované tahy turistů od baru k baru. Podnikatelé se podle Mulače v jednom z bodů zavázali také k tomu, že zakážou vstup těchto skupin do svých podniků bez ohledu na finanční ztráty. Desatero obsahuje také možnost postavit na stráž před kluby noční hlídky z řad rezidentů, kteří by pak měli v hostinských zařízeních levnější konzumaci. Jiné opatření by zase zakázalo prodej alkoholu ve večerkách. „Podniky našeho sdružení se také dohodly na zavedení dražšího nočního vstupného s jednotnou sazbou, čímž se omezí přesuny návštěvníků mezi kluby. Tímto by se měl nevyžádaný ruch snížit až o sedmdesát procent,“ píše sdružení ve svém prohlášení.

Zda má memorandum a dodržování desatera naději na úspěch, je prozatím otázkou. Magistrát ani radnice první městské části se s ním dosud neměli možnost pořádně seznámit. Podle takzvaného nočního starosty Jana Šterna je však prvním krokem zklidnění okolí Dlouhé ulice především omezení místní automobilové dopravy. To hodlá testovat v následujících víkendech (viz box). 

Noční ruch v Dlouhé

  • Zákaz vjezdu nerezidentů a aut taxikářů do Dlouhé a okolních ulic v Praze 1 zklidnil o víkendu místní provoz. Třicet policistů a strážníků se sem opět chystá tento pátek.
  • Oblast se uzavře o tomto víkendu 19. a 20. dubna a také 26. a 27. dubna vždy od 22 do tří hodin ráno. 
  • Poznatky místních i strážců zákona Praha 1 teprve vyhodnocuje. Kritice zatím čelí fakt, že se po ukončení nočního klidu krátce po třetí ráno do Dlouhé auta opět nahrnula. Klidnou noc tak rezidenti neměli.

Komentáře

Hlavní zprávy

Největší festival tvořivosti, technologií a inovací přiveze veselé miniroboty z Japonska

vydáno 6. června 2023  16:11

Maker Faire Prague – název tohoto festivalu, který proběhne o nadcházejícím víkendu, zná každý, komu jsou blízké inovace, kutilské výrobky a různé...  celý článek

Pronájmy hausbótů i lodí v Česku zažívají boom. Nahrává tomu i drahé Chorvatsko

vydáno 6. června 2023  8:00

Ruku na srdce, je to tak! Kdejaký muž se aspoň jednou za život viděl jako pirát nebo přinejmenším nebojácný námořník, ženy si zase představují samy sebe...  celý článek

Táta mě naučil nedělat si hlavu z drobných nezdarů, říká Jiřina Anna Jandová

vydáno 6. června 2023  6:00

Už zhruba za měsíc se na jednom pódiu opět potkají otec s dcerou. V největším zábavním parku na Vysočině totiž v rámci dvoudenního hudebního festivalu,...  celý článek

„Lidé fotící mobilem řeší, jestli je vše ostré, ale zapomínají, že oknem do duše je oko“

vydáno 5. června 2023  18:00

Pochází ze slovenských Nových Zámků. Jako kluk emigroval do Spojených států. Na začátku devadesátých let se vrátil zpět a od té doby žije, už jako...  celý článek