metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 3 °C

Sobota, 23. února 2019. Svátek má Svatopluk.
Starosta Prahy 3 Jiří Ptáček a pes místostarosty Štěpána Štrébla Otík
Větší foto
Starosta Prahy 3 Jiří Ptáček a pes místostarosty Štěpána Štrébla Otík | foto: Facebook Jiří PtáčekMetro.cz

Žižkov řeší psí lejna s humorem

12. února 2019  5:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Až deset tisíc korun za neuklizený exkrement. Pokuty budou v Praze 3 padat častěji.

„Otík je čistotný pes a toho strážníka bych stejnak přepral.“ Tak komentuje starosta Prahy 3 Jiří Ptáček na svém Facebooku ilustrační fotografii, na které ho při venčení na schodech uprostřed Žižkova naoko kárá uniformovaný strážce zákona. Třetí městskou část podle něj totiž více než dříve trápí neuklizené psí exkrementy válející se na chodnících Žižkova i Vinohrad. S tím mají nově pomoci nejen častější úklidy chodníků ze strany městské části, ale i tvrdší tresty od strážců zákona.

„Vedení městské policie nám přislíbilo pomoc. Více se zaměří na ty, kteří po svých pejscích neuklízí. Dříve strážníci udělovali pokuty v řádu stokorun nebo znečištění chodníku řešili domluvou. Od nového roku pokuty dosahují až dva tisíce a teoreticky mohou uložit až deset tisíc korun,“ říká starosta Ptáček.

Radnice se před časem rovněž zavázala, že pro zodpovědné pejskaře výrazně rozšířit počet stojanů se sáčky na exkrementy. Náměty na nová umístění mohou již nyní místní posílat přímo na starostův e-mail: ptacek.jiri@praha3.cz.

Třetí městská část také chystá osvětu ve svém březnovém radničním zpravodaji i informační kampaň přímo v ulicích. Ta ale může dle reakcí na starostově Facebooku pěkně narazit. „Nakupte raději elektrická úklidová vozítka. Poplatky jsou dost vysoké, aby se město staralo více. Proč nejezdí častěji vozíky jako na Praze 2? Tam několikrát projedou a je klid. Tady prochází úklidová četa a nic nesebere,“ píše Renáta Riegertová.

Netradičně se s problémem psích lejn prala třetí městská část již dříve. Žižkovské chodníky předloni ozdobil jednoduchý nastříkaný obrázek psího exkrementu se vzkazem: Chceme Žižkov, nebo Šiškov?

Přátelskou formou se snaží na slušnost pejskařů apelovat také například radnice Prahy 7, 8 nebo 10. Ty mají na svých územích rozmístěné nenápadné cedule prosící pejskaře o úklid po mazlíčcích. Úklid po psech z rozpočtu Prahy odčerpává několik milionů korun ročně. V městských parcích, které bývají exkrementy znečištěny obvykle nejvíce, uklízejí jejich jednotliví správci. Jen v parčíku u Smíchovského nádraží, o jehož pravidelném znečišťování psy informoval deník Metro v loňském roce, uklízí jeho pracovníci až třináctkrát týdně. „Exkrementy je třeba uklízet nejen z chodníků, ale i z trávníků a prostorů kolem stromů,“ doplňuje starosta trojky Ptáček.

Strážci zákona loni pokutovali za neuklizený psí exkrement méně než desítku Pražanů. Podle jejich mluvčí Ireny Seifertové strážníci působí natolik preventivně, že si před nimi málokdo dovolí lejno neuklidit.

Komentáře

Hlavní zprávy

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám