metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Sobota 2. července 2022. Svátek má Patricie

Větší foto
Starosta Prahy 3 Jiří Ptáček a pes místostarosty Štěpána Štrébla Otík | foto: Facebook Jiří PtáčekMetro.cz

Žižkov řeší psí lejna s humorem

  5:55
Až deset tisíc korun za neuklizený exkrement. Pokuty budou v Praze 3 padat častěji.

„Otík je čistotný pes a toho strážníka bych stejnak přepral.“ Tak komentuje starosta Prahy 3 Jiří Ptáček na svém Facebooku ilustrační fotografii, na které ho při venčení na schodech uprostřed Žižkova naoko kárá uniformovaný strážce zákona. Třetí městskou část podle něj totiž více než dříve trápí neuklizené psí exkrementy válející se na chodnících Žižkova i Vinohrad. S tím mají nově pomoci nejen častější úklidy chodníků ze strany městské části, ale i tvrdší tresty od strážců zákona.

„Vedení městské policie nám přislíbilo pomoc. Více se zaměří na ty, kteří po svých pejscích neuklízí. Dříve strážníci udělovali pokuty v řádu stokorun nebo znečištění chodníku řešili domluvou. Od nového roku pokuty dosahují až dva tisíce a teoreticky mohou uložit až deset tisíc korun,“ říká starosta Ptáček.

Radnice se před časem rovněž zavázala, že pro zodpovědné pejskaře výrazně rozšířit počet stojanů se sáčky na exkrementy. Náměty na nová umístění mohou již nyní místní posílat přímo na starostův e-mail: ptacek.jiri@praha3.cz.

Třetí městská část také chystá osvětu ve svém březnovém radničním zpravodaji i informační kampaň přímo v ulicích. Ta ale může dle reakcí na starostově Facebooku pěkně narazit. „Nakupte raději elektrická úklidová vozítka. Poplatky jsou dost vysoké, aby se město staralo více. Proč nejezdí častěji vozíky jako na Praze 2? Tam několikrát projedou a je klid. Tady prochází úklidová četa a nic nesebere,“ píše Renáta Riegertová.

Netradičně se s problémem psích lejn prala třetí městská část již dříve. Žižkovské chodníky předloni ozdobil jednoduchý nastříkaný obrázek psího exkrementu se vzkazem: Chceme Žižkov, nebo Šiškov?

Přátelskou formou se snaží na slušnost pejskařů apelovat také například radnice Prahy 7, 8 nebo 10. Ty mají na svých územích rozmístěné nenápadné cedule prosící pejskaře o úklid po mazlíčcích. Úklid po psech z rozpočtu Prahy odčerpává několik milionů korun ročně. V městských parcích, které bývají exkrementy znečištěny obvykle nejvíce, uklízejí jejich jednotliví správci. Jen v parčíku u Smíchovského nádraží, o jehož pravidelném znečišťování psy informoval deník Metro v loňském roce, uklízí jeho pracovníci až třináctkrát týdně. „Exkrementy je třeba uklízet nejen z chodníků, ale i z trávníků a prostorů kolem stromů,“ doplňuje starosta trojky Ptáček.

Strážci zákona loni pokutovali za neuklizený psí exkrement méně než desítku Pražanů. Podle jejich mluvčí Ireny Seifertové strážníci působí natolik preventivně, že si před nimi málokdo dovolí lejno neuklidit.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek